JiĹľ pĹ™ed nÄ›kolika lety na to upozornily nÄ›kterĂ© realitnĂ portály, a i kdyĹľ se snažà takovĂ© inzeráty vyhledávat a mazat, podvodnĂci majĂ stále sofistikovanÄ›jšà metody, jak zájemce o pronájem pĹ™ipravit o penĂze. V souÄŤasnĂ© dobÄ› by si pozor mÄ›li dávat pĹ™edevšĂm ti, kteřà nevyuĹľĂvajĂ sluĹľeb realitnĂch makléřů a snažà se najĂt si bydlenĂ sami.
Na velkĂ˝ch inzertnĂch portálech analyzujĂ a pĹ™ĂpadnÄ› maĹľou podobnĂ© nabĂdky tĂ˝my analytikĹŻ, dokonce sledujĂ dlouhodobÄ› chovánĂ inzerentĹŻ, takĹľe vÄ›dĂ, zda jde o realitnĂho maklĂ©Ĺ™e, ÄŤi jen jednotlivce, kterĂ˝ pronajĂmá svĹŻj byt. RealitnĂ kanceláře si zase pĹ™i kaĹľdĂ© transakci prověřujĂ prodávajĂcĂ i kupujĂcĂ. To však na sociálnĂch sĂtĂch nemĹŻĹľou zájemci ÄŤekat, a tak jsou vystavenĂ daleko vÄ›tšĂmu spektru tÄ›ch, kteřà je chtÄ›jĂ okrást o penĂze.
NÄ›kterĂ© portály ovšem podvodnĂ© inzeráty vyhledávat nemusĂ. “Na našich portálech jsme se s podvodnĂ˝mi inzeráty od roku 2006 nesetkali ani jednou. UmoĹľĹujeme totiĹľ inzerci nemovitostĂ pouze realitnĂch kancelářà nebo developerskĂ˝ch spoleÄŤnostĂ,” okomentoval souÄŤasnou situaci Michal Pich, provozovatel realitnĂch serverĹŻ realitycechy.cz a realitymorava.cz.
V minulosti se ÄŤasto podvodnĂci zaměřovali napĹ™Ăklad na pronájmy prostĹ™ednictvĂm sĂtÄ› Airbnb s tĂm, Ĺľe dokonce zpracovali falešnĂ© webovĂ© stránky a vydávali se za zástupce tĂ©to spoleÄŤnosti, kteřà pronájem zprostĹ™edkovávajĂ potĂ©, co jim zájemce zašle zálohovĂ˝ poplatek.
Oklamat však mohli pouze ty dĹŻvěřivce, kteřà nevÄ›dĂ, jak Airbnb funguje. Je to totiĹľ pouze zprostĹ™edkovatelskĂ˝ kanál, kterĂ˝ nemá od svĂ˝ch inzerentĹŻ pověřenĂ Ĺ™ešit pronájem jejich nemovitostĂ. PĹ™esto podvedli mnoho lidĂ v rĹŻznĂ˝ch zemĂch.
Jak je moĹľnĂ© identifikovat podvodnou nabĂdku
Je zajĂmavĂ©, Ĺľe vÄ›tšina inzerátĹŻ tohoto typu zaÄŤĂná nÄ›jakĂ˝m soukromĂ˝m pĹ™ĂbÄ›hem, kterĂ˝ jakoby odĹŻvodĹuje prĹŻbÄ›h celĂ© transakce. Jsou to texty, jak napĹ™Ăklad ÄŤlovÄ›k (lĂ©kaĹ™, zdravotnĂ sestra apod.) musel odjet rychle pracovat do zahraniÄŤĂ a zĹŻstal zde prázdnĂ˝ byt, kterĂ˝ by rád pronajal.
ProtoĹľe ho „nepotĹ™ebuje“, pronajme ho levnÄ›. UĹľ v tĂ©to fázi by mÄ›l ÄŤtenář zpozornÄ›t. ProÄŤ by nÄ›kdo pronajĂmal byt napĹ™Ăklad v centru velkĂ©ho mÄ›sta za poloviÄŤnĂ sazbu, neĹľ jsou běžnĂ© ceny v tĂ©to lokalitÄ›? A proÄŤ zájemci vysvÄ›tluje, Ĺľe musel odcestovat pryÄŤ? To má vazbu na dalšà postup. Fyzická prohlĂdka se totiĹľ nekoná.
Na internetu najdete pouze krásnĂ© fotky interiĂ©ru, a právÄ› z dĹŻvodĹŻ dlouhodobĂ© nepĹ™Ătomnosti pronajĂmatele to zájemci musĂ staÄŤit. DalšĂm bodem je vÄ›tšinou nemoĹľnost telefonickĂ©ho kontaktu.
VÄ›tšina tÄ›chto podvodnĂkĹŻ komunikuje pouze e-mailem. A srovnejte si, jak komunikuje. I kdyĹľ pĹ™ekladaÄŤe dnes dokážou divy (dĹ™Ăve to bylo poznat jiĹľ na inzerátu, kterĂ˝ byl psán lámanou ÄŤeštinou), pĹ™ece jen rodilĂ˝ mluvÄŤĂ pozná nuance v pĂsemnĂ©m projevu, kterĂ© znamenajĂ, Ĺľe si nepĂše s ÄŚechem.
Pozor takĂ© na falešnĂ© fotografie. KlidnÄ› je moĹľnĂ©, Ĺľe si podvodnĂk zašel do nÄ›kolika obchodĹŻ specializujĂcĂch se na bydlenĂ a tam si vyfotil naaranĹľovanĂ© interiĂ©ry. Jakmile nemáte na fotografii takĂ© exteriĂ©r, pĹ™ĂpadnÄ› okolĂ, je moĹľnĂ©, Ĺľe fotografie nejsou z danĂ©ho objektu.
Podle Policie ÄŚR je dĹŻleĹľitĂ©, aby byli lidĂ© pĹ™i shánÄ›nĂ pronájmu obezĹ™etnĂ. Je vĹľdy lepšà si informace, pokud je to moĹľnĂ©, osobnÄ› ověřit. PomĹŻĹľe pĹ™Ămo navštĂvit lokalitu, zjistit si, zda byt vĹŻbec existuje a pĹ™ĂpadnÄ› si informace ověřit u obyvatel pĹ™edmÄ›tnĂ©ho domu.
TypickĂ© pro tento typ podvodu je, Ĺľe se vyberou zálohy na rezervaci a pak se uĹľ neozvou. Pokud zájemce penĂze skuteÄŤnÄ› odešle, nenĂ cesty zpÄ›t. PodvodnĂk totiĹľ pĹ™estane komunikovat, ale to aĹľ tehdy, kdyĹľ má penĂze na účtu nÄ›kde v zahraniÄŤĂ, eventuálnÄ› si je jiĹľ vybral. PodvedenĂ©mu tak nezbĂ˝vá neĹľ podvod policii, ale ta pĹ™Ăliš šancĂ na zĂskánĂ penÄ›z zpÄ›t nedává.
Podle policie je právÄ› vylákánĂ penÄ›z z lidĂ to jedinĂ©, o co se podvodnĂci snaĹľĂ. „PachatelĂ© ÄŤasto vyĹľadujĂ takĂ© zaslánĂ kopiĂ osobnĂch dokladĹŻ, coĹľ je mimo ztráty penÄ›z dalšà velkĂ© riziko,“ Ĺ™Ăká k tomu Jakub Vinčálek z odboru komunikace PolicejnĂho prezidia. OsobnĂ doklady totiĹľ mohou bĂ˝t zneuĹľity k dalšĂm podvodĹŻm.
KaĹľdĂ©mu, kdo hledá pronájem nebo koupi bytu, doporuÄŤujĂ odbornĂci obrátit se na zavedenou realitnĂ kancelář. Pokud chtÄ›jĂ uzavĹ™Ăt smlouvu pĹ™Ămo s pronajĂmatelem bez zprostĹ™edkovatele, je tĹ™eba jednat pĹ™Ămo s fyzickou osobou, která je majitelem nemovitosti nebo má jeho plnou moc. MaklĂ©Ĺ™i ani seriĂłznĂ pronajĂmatelĂ© nikdy nevyĹľadujĂ sloĹľenĂ zálohy pĹ™ed prohlĂdkou bytu, ale aĹľ po podpisu rezervaÄŤnĂ, pĹ™ĂpadnÄ› rovnou nájemnĂ smlouvy.
Související články
- Jaké jsou povinnosti při poskytování služeb spojených s nájmem bytu?
- Jak má postupovat pronajímatel, pokud nájemce uteče z bytu
- Ceny nemovitostí přestaly klesat. Nových nemovitostí začíná opět přibývat
- Vyúčtování služeb nemusí být tragédií – stačí se připravit
- Chcete větší byt? Vhodné řešení může nabídnout nevyužívaná půda
- Jak efektivně čerpat hypotéku při stavbě nového domu