NeĹľ podepĂšete nájemnĂ smlouvu
Základem samozĹ™ejmÄ› je v nájemnĂ smlouvÄ› pĹ™esnÄ› identifikovat osobu cizince. VÄ›tšina zemĂ nemá jako základnĂ identifikátor rodnĂ© ÄŤĂslo, takĹľe je nutnĂ© dbát na pĹ™esnost všech ĂşdajĹŻ, zejmĂ©na celĂ©ho jmĂ©na, data narozenĂ a ÄŤĂsla cestovnĂho dokladu.
DalšĂm kritĂ©riem pro uzavĹ™enĂ nájemnĂ smlouvy je povolenĂ k pobytu ÄŤi dĂ©lka vĂza, kterĂ© bylo cizinci udÄ›leno. Cizinci ze zemĂ EvropskĂ© unie se mohou na ĂşzemĂ ÄŚR zdrĹľovat bez omezenĂ. Pokud jsou však v zemi dĂ©le neĹľ 30 dnĹŻ, jsou povinni ohlásit svoji pĹ™Ătomnost cizineckĂ© policii, a pokud jde o pobyt delšà neĹľ tĹ™i mÄ›sĂce, musĂ požádat o pĹ™echodnĂ˝ pobyt.
Cizinci ze zemĂ mimo EU pak mohou dle zemÄ›, z nĂĹľ pocházejĂ, pobĂ˝vat na ĂşzemĂ ÄŚR buÄŹ bez vĂza, nebo na základÄ› krátkodobĂ©ho vĂza udÄ›lenĂ©ho ÄŚeskou republikou nebo jinĂ˝m státem EU. Chce-li cizinec v našà zemi pobĂ˝vat dĂ©le, musĂ zĂskat dlouhodobĂ© vĂzum.
Proto je tĹ™eba, aby pronajĂmatel poĹľadoval po potenciálnĂm nájemci pĹ™edloĹľenĂ platnosti vĂza, event. informaci o povolenĂ k pobytu a jeho dĂ©lce. Pokud by totiĹľ byl nájem pĹ™edÄŤasnÄ› ukonÄŤen a cizinec by odjel do zahraniÄŤĂ v dĹŻsledku ukonÄŤenĂ platnosti vĂza, dostal by se pronajĂmatel do nešťastnĂ© situace.
NájemnĂ smlouva by zĹŻstala v platnosti, ale vymahatelnost nájemnĂ©ho, pĹ™ĂpadnÄ› dalšĂch poplatkĹŻ ÄŤi náhrad, by byla velmi sloĹľitá, ne-li nÄ›kdy i nemoĹľná. Proto je vhodnĂ© dobu pronájmu pĹ™izpĹŻsobit platnĂ˝m povolenĂm cizince. OstatnÄ›, pĹ™edÄŤasnÄ› ukonÄŤit pronájem a odjet do zahraniÄŤĂ mĹŻĹľe cizinec kdykoli, je tedy na zváženĂ pronajĂmatele vyuĹľĂt takĂ© sloĹľenĂ maximálnĂ moĹľnĂ© jistoty ve výši trojnásobku mÄ›sĂÄŤnĂho nájemnĂ©ho.
Do nájemnĂ smlouvy se doporuÄŤuje uvĂ©st dále tzv. “volbu práva.” To je ustanovenĂ, kterĂ˝m se smluvnĂ strany zavazujĂ, jakĂ˝m zpĹŻsobem a pĹ™ed jakĂ˝m orgánem budou Ĺ™ešeny pĹ™ĂpadnĂ© spory.
Vzhledem k tomu, Ĺľe smlouvu pronajĂmatel uzavĂrá s cizincem, mohlo by se stát, pokud tato klauzule ve smlouvÄ› nebude, Ĺľe bude pĹ™ĂpadnĂ˝ spor Ĺ™ešen v zahraniÄŤĂ, napĹ™Ăklad v zemi pobytu cizince (nájemce).
Proto právnĂci doporuÄŤujĂ, aby smlouva obsahovala klauzuli, která ustanovĂ dohodu smluvnĂch stran, Ĺľe spory vzniklĂ© z tĂ©to smlouvy i v souvislosti s nĂ budou Ĺ™ešeny ÄŤeskĂ˝mi soudy a podle ÄŤeskĂ©ho práva.
Povinnosti po podpisu nájemnà smlouvy
Pokud se cizinec rozhodne v ÄŚR pro trvalĂ˝ pobyt, musĂ na cizineckĂ© policii pĹ™edloĹľit doklad o zajištÄ›nĂ ubytovánĂ. TĂm mĹŻĹľe bĂ˝t mimo jinĂ© ověřená kopie nájemnĂ smlouvy nebo ověřená kopie smlouvy o podnájmu, souÄŤasnÄ› s pĂsemnĂ˝m souhlasem vlastnĂka nemovitosti.
PronajĂmatel dále musĂ do třà dnĹŻ od ubytovánĂ, resp. od platnosti nájemnĂ smlouvy, splnit ohlašovacĂ povinnost. To se provádĂ buÄŹ pĹ™edloĹľenĂm vyplnÄ›nĂ©ho pĹ™ihlašovacĂho tiskopisu, pĹ™edloĹľenĂm nájemnĂ smlouvy, a to buÄŹ osobnÄ› nebo elektronicky.
Dále je nutnĂ© umoĹľnit cizineckĂ© policii vstup do mĂst, kde se mĹŻĹľe cizinec zdrĹľovat, vĂ©st domovnĂ knihu s Ăşdaji o pronájmu a na požádánĂ ji pĹ™edloĹľit ke kontrole cizineckĂ© policii.
DomovnĂ knihu je pronajĂmatel povinen uschovávat po dobu šesti let od ukonÄŤenĂ ubytovánĂ cizince. A koneÄŤnÄ› – pronajĂmatel je takĂ© povinen nahlásit cizineckĂ© policii pĹ™ĂpadnĂ© ĂşmrtĂ nájemce.
PotĂ©, co vypršà nájemnĂ smlouva, by se mÄ›l cizinec odhlásit z mĂsta pobytu. Tato povinnost sice nezaniká koncem smlouvy, ale nÄ›kteřà odjedou a na tuto povinnost zapomenou. Pokud se to stane, je tĹ™eba, aby podal návrh na zrušenĂ pobytu sám pronajĂmatel.Â
Související články
- Jaké jsou povinnosti při poskytování služeb spojených s nájmem bytu?
- Jak má postupovat pronajímatel, pokud nájemce uteče z bytu
- Ceny nemovitostí přestaly klesat. Nových nemovitostí začíná opět přibývat
- Vyúčtování služeb nemusí být tragédií – stačí se připravit
- Chcete větší byt? Vhodné řešení může nabídnout nevyužívaná půda
- Jak efektivně čerpat hypotéku při stavbě nového domu