(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Čeho si všímat při koupi bytu ve starém domě

Čeho si všímat při koupi bytu ve starém domě

Reklama
Reklama

Nejprve je však třeba prohlédnout řádně nejen byt, ale informovat se podrobně i o stavu domu jako celku. Jestliže jste si vybrali byt z inzerce některé realitní kanceláře, můžete mít o starost méně, protože kvalitní realitní makléř dopředu zajistí podklady od stávajícího majitele, které mohou být pro koupi bytu rozhodující. 

S tím souvisí stav domu jako takového. Takže je třeba zajistit informace o stavu hlavních domovních rozvodů a jejich přesné pozice uvnitř příslušného bytu. Když kupujete byt do osobního vlastnictví, stáváte se zároveŠspoluvlastníkem celé budovy, tj. všech společných součástí domu, kam patří mj. střecha, přípojky sítí, fasáda, sklepy, nebytové prostory, případně i dvorek či předzahrádka. Proto je jejich stav důležitý pro vaši budoucnost – a také pro vaši peněženku.

Podle míry rekonstrukce, kterou bude dům potřebovat, může být totiž v budoucnu zvýšen například příspěvek do fondu oprav, nebo bude nutné vzít si pro opravu domu úvěr a podobně. Proto je důležitý stav všech součástí domu, které jsou investičně náročné, jako právě výměna stoupaček, elektrických rozvodů, výtahu nebo střechy. A neméně důležitá je statika celého domu, vnitřních zdí a stropních konstrukcí. Podle stavebních odborníků jsou špatnými příznaky zvláště trhliny na fasádě domu, případně na nosných zdech ve veřejných částech domu a v bytě. 

Co není schopen dodat majitel bytu, by měl on nebo realitní makléř zajistit u správce nebo vedení SVJ, případně v archivu místního stavebního úřadu. Projít si revizní zprávy a zvláště i zápisy ze shromáždění vlastníků SVJ vám může přinést vítaný obrázek o tom, jak SVJ v daném domě funguje a zda jsou vlastníci schopni se shodnout na potřebných opravách a rekonstrukcích.

PotĂ©, co zjistĂ­te stav stavby jako takovĂ©, zaměřte se na konkrĂ©tnĂ­ byt. UrÄŤitÄ› je tĹ™eba zjistit stav stávajĂ­cĂ­ch rozvodĹŻ v bytÄ› (voda, elektro, topenĂ­, plyn), u zdĂ­ a stropĹŻ prozkoumat vlhkost a takĂ© kvalitu omĂ­tky. U starĂ˝ch bytĹŻ vÄ›tšinou chybĂ­ kvalitnĂ­ hygienickĂ© zázemĂ­ nebo je jiĹľ znaÄŤnÄ› zastaralĂ©. StejnĂ© to bĂ˝vá s kuchyĹskou linkou. Pokud se rozhodnete pro novĂ© dispozice v tÄ›chto mĂ­stnostech, musĂ­ si architekt jiĹľ v tĂ©to fázi zjistit, zda je umoĹľnĂ­ pozice stoupaÄŤek. StavebnĂ­ odbornĂ­ci vÄ›dĂ­, Ĺľe stoupaÄŤky sice bĂ˝vajĂ­ vÄ›tšinou vedeny skrz celou budovu svisle a mÄ›ly by bĂ˝t pro zajištÄ›nĂ­ funkÄŤnosti v nejvyšším mĂ­stÄ› budovy odvÄ›trány, ale to nenĂ­ vĹľdy pravdou. Pokud například v minulosti probÄ›hla zmÄ›na pĹŻdy na podkrovnĂ­ byty, mohou bĂ˝t pozice stoupaÄŤek upraveny nebo i částeÄŤnÄ› pĹ™esunuty. 

Podívejte se také na kvalitu oken a podlah. Ty bývají u starších bytů často parketové, z kvalitního dřeva a někdy je stačí pouze opravit, vybrousit a naleštit. Pokud jsou v bytě dochované i další historické prvky, například dveře s původním táflováním a kováním, štukové výzdoby či malby, či dokonce dřevěné trámové stropy, počítejte s tím, že bude třeba jednat také s pracovníky památkové ochrany.

Rekonstrukce bytu ve starém domě je náročný proces. Nejste-li však příznivci velkorysých prosklených stěn a vířivek na rozlehlých terasách, ale spíše staromilci, může být právě takový byt pro vás dobrou volbou. Výsledkem rekonstrukce totiž může být nadčasové bydlení se zajímavými historizujícími prvky, které v sobě ponese nádech romantiky a starých časů.

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama