(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Kotle I. a II. emisní třídy letos definitivně končí

Kotle I. a II. emisní třídy letos definitivně končí

Reklama
Reklama

Kotle se rozdělují podle toho, jak jsou ekologické, tedy kolik škodlivin jejich emise obsahují. Čím vyšší má kotel emisní třídu, tím méně kouří. Výměnou se nejen šetří životní prostředí, ale také to každý pozná na své peněžence, protože nové kotle jsou mnohem úspornější. 

Třídu kotle je možné zjistit ze štítku kotle nebo z návodu k použití, případně ji sdělí pracovník, který provádí pravidelnou kontrolu technického stavu a provozu. A protože i letos lze získat na jeho výměnu dotaci, doporučuje se s výměnou neotálet na poslední chvíli. Jednak je často v září již taková zima, že mnoho domácností začíná vytápět, a jednak bude kotel v té době již vlastně „mimo zákon“. 

V současnosti je možné na jeho výměnu získat podporu z kotlíkových dotací, ale také z programu Nová zelená úsporám, kde lze kombinovat více opatření na úsporu energie, a to ještě s bonusem za každé další. 

Domácnostem s nižším příjmem, jako jsou senioři nebo osoby pobírající příspěvek na bydlení, mohou v rámci programu kotlíkové dotace získat až 95 % způsobilých výdajů, maximálně 180 tisíc korun podle typu nového tepelného zdroje. Peníze je dokonce možné získat předem, vyplácí je krajské úřady, které také mohou podat podrobnější informace. Pro ostatní je určen program Nová zelená úsporám, kde může dotace dosáhnout až 50 % způsobilých výdajů, a to od 40 do 140 tisíc korun podle typu nového zdroje. 

Pro výběr vhodného kotle je vhodné poradit se s odborníky, kteří mohou navrhnout, který kotel bude pro daný dům ten nejefektivnější z hlediska výkonu. Jestliže chcete zkombinovat výměnu kotle třeba se zateplením, je pak vhodné nechat si provést snímání objektu infračervenou kamerou, která odhalí nejslabší místa domu, kudy uniká nejvíce tepla. 

Je dobré zvážit veškerá možná omezení, úskalí a výhody jednotlivých typů vytápění a popřemýšlet, zda není vhodné využít kombinace několika zdrojů, například tepelného čerpadla pro topení v přechodných obdobích se spalovacím zdrojem pro tužší zimy, nebo kombinaci se zdroji solární energie. Některé domácnosti využívají i kamen s výměníkem a pokud mají v týmu členy, kteří dávají přednost štípání dříví před klasickou posilovnou, mohou ušetřit i tímto způsobem.

Důležité je také volit osvědčené, kvalitní značky. Některé kotle nebo tepelná čerpadla mohou sloužit více než 20 let, neprověřené levnější značky nemusí vydržet ani 10 let. Proto je třeba nebrat jako jediný porovnávací parametr cenu, ale také další faktory, jako je účinnost, hlučnost, topný faktor, ale také certifikace, případně si zjistit zkušenosti jiných majitelů, kteří mají kotel stejné značky již v provozu.

Povinnost vĂ˝mÄ›ny se tĂ˝ká pouze kotlĹŻ, kterĂ© vytápÄ›jĂ­ objekty. NetĂ˝ká se běžnĂ˝ch kamen, krbovĂ˝ch vloĹľek ÄŤi sporákĹŻ, kterĂ© slouží k přímĂ©mu vytápÄ›nĂ­ urÄŤitĂ© mĂ­stnosti. A takĂ© ne kaĹľdĂ˝ kotel je nutnĂ© okamĹľitÄ› vymÄ›nit, i kdyĹľ je to zĹ™ejmÄ› nejvĂ˝hodnÄ›jší a nejekonomiÄŤtÄ›jší Ĺ™ešenĂ­. Avšak pro nÄ›kterĂ© modely kotlĹŻ 2. emisnĂ­ třídy se nabĂ­zejĂ­ pĹ™estavby, dĂ­ky kterĂ˝m kotle dosáhnou na ekologiÄŤtÄ›jší 3. emisnĂ­ třídu. Tato pĹ™estavba je sice levnÄ›jší neĹľ nákup novĂ©ho kotle, ale poĹľadavky se budou i v dalších letech zpřísĹovat, takĹľe vĂ˝mÄ›nÄ› zĹ™ejmÄ› nikdo neujde. A je urÄŤitÄ› vĂ˝hodnÄ›jší provĂ©st ji v obdobĂ­, kdy ji stát dotacemi vĂ˝raznÄ› podporuje.

Podle ředitele Státního fondu životního prostředí Petra Valdmana se vyplatí podat žádost do 31. srpna 2024 a případně instalaci provést později. Podle nejnovějších informací Ministerstva životního prostředí totiž bude po 1. září dotační podpora výměny kotlů sice pokračovat, ale bude výrazně nižší. Ovšem na druhou stranu bude možné žádat o podporu na výměnu kotlů na tuhá paliva bez ohledu na emisní třídu za jiné druhy ekologičtějšího vytápění. 

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama