Nová doplňková aplikace Energie Basic s měsíčním krokem a SW ENERGIE 2025. I DEKSOFT bude mít výpočtový nástroj v režimu novely vyhlášky č. 264/2024 pro měsíční i pro hodinový krok.
V článku k tu novely č. 222/2024 Sb. s platností od 1. 9. 2024 vyhlášky č. 264/2020Sb. jsme upozornili na skutečnost, že od 1.9.2024 nebude možné využívat měsíční hodnocení.
Aktuální stav výpočetního nástroje ENERGIE
S aktualizací výpočtového nástroje ENERGIE v měsíčním kroku se původně k 1.9.2024 neuvažovalo. Situace se změnila a tým programu ENERGIE uvádí na trh doplňkovou aplikaci Energie Basic – výpočtový nástroj s měsíčním krokem.
Na trh se uvádí Energie 2025, která je plně v souladu s vyhláškou MPO ČR č. 222/2024 Sb. platnou od 1.9.2024. Obsahuje výpočet s hodinovým krokem a kompletní řešení pro tvorbu PENB (včetně vyhodnocení požadavků NZÚ).
V návaznosti na uvedení Energie 2025 je možné současně získat doplňkovou aplikaci Energie Basic, která je plně v souladu s vyhláškou MPO ČR č. 222/2024 Sb. a je určena pro výpočet s měsíčním krokem a kompletní řešení pro tvorbu PENB (neobsahuje vyhodnocení požadavků NZÚ). Energie Basic je samostatně neprodejná. Lze ji zakoupit, popř. pronajmout pouze společně s Energií 2025.
Co to pro uživatele znamená?
Pokud je hodnocena budova, která nemá sys chlazení, úpravu vlhkosti či vlastní FVE, mohou dle zákona č. 406/2000 Sb. v platném znění, stále hodnotit budovu v měsíčním kroku. Výpočet je výrazně rychlejší. Je nutné zakoupit Energii 2025 + aplikaci Energie Basic.
Mnozí specialisté již přešli na hodinový krok i u budov, které pod touto povinností nejsou, protože pracují s jednou výpočtovou pomůckou. Těch se další informace asi moc netýkají, těm stačí ENERGIE 2025.
Pokud budeme zpracovávat budovu pro dotační titul NZÚ a naše budova nebude mít žádný z výše uvedených sysů, stejně budeme nucení pracovat s ENERGIÍ 2025 z důvodů vyhodnocení požadavků NZÚ.
„Abychom doplňkovou aplikaci získali, musíme si zakoupit ENERGII 2025. Za doplňkovou aplikaci Energie Basic pro hodnocení v měsíčním kroku jsem osobně ráda. Asi mi dají všichni kolegové za pravdu, že vstupy a členění budovy pro hodnocení energetické náročnosti se významně od zavedení povinnosti dokumentu v roce 2009 řádově navýšily. Máme výpočtové nástroje, které jsou čím dál složitější a mnohdy až vlastním porovnáním svých výstupů zjišťujeme určitou citlivost výpočtového algoritmu na námi zadaná data. Pro potřeby studií a stanovení okrajových dotačních podmínek, kdy pro klienta zpracováváme první návrhy, nám každá minuta výpočtu naši práci zefektivní,“ říká Renata Straková.
Program ENERGIE 2025 je určen pro komplexní hodnocení energetické náročnosti budov. Umožňuje výpočet průměrného součinitele prostupu tepla budovy, měrných tepelných toků, potřeby energie na vytápění a chlazení, dílčích dodaných energií (vytápění, chlazení, nucené větrání, úprava vlhkosti vzduchu, příprava teplé vody, osvětlení), produkcí energie (solární kolektory, fotovoltaika, kogenerace), celkové dodané energie, primární energie z neobnovitelných zdrojů a emisí CO2.
SW DEKSOFT
Dle sdělení týmu DEKSOFT bude výpočtový nástroj v režimu novely vyhlášky č. 264/2024 k dispozici pro oba moduly. Vyhodnocení požadavků NZÚ budou podporována pro oba typy výpočtů, tedy jak pro modul měsíční, tak pro modul hodinového kroku. Z pohledu tvůrců softwaru se jedná o malou novelu, kdy dojde pouze k úpravě REFERENČNÍ BUDOVY a úpravě hodnot energonositelů.
Software je v současnosti v testování a nelze stanovit konkrétní datum zveřejnění. Lze ale očekávat, že bude k dispozici v průběhu srpna.
Program ENERGETIKA je program pro výpočet a posouzení energetické náročnosti se širokým rozsahem využití. Pomocí programu je možné vytvořit: Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) dle 264/2020 Sb. i 78/2013 Sb., Energetický certifikát a energetické hodnocení dle slovenské legislativy, výstupy pro energetické hodnocení k dotačnímu programu Nová zelená úsporám, Energetický štítek obálky budovy (EŠOB) dle normy ČSN 73 0540-2 (při výpočtu dle 78/2013 Sb.) a Protokol Uem (při výpočtu 264/2020 Sb.), výpočty pro certifikaci BREEAM – kredit ENE 01
Změny v hodnocení i volbě sysů budov
„Pro nás energetické specialisty (ES) se zase až tak o malou novelu nejedná. Kromě absolutních hodnot primární energie z neobnovitelných zdrojů nám změny mohou za určitých hraničních stavů vycházet jinak než jsme byli doposud zvyklí,“ shrnuje Renata Straková a odkazuje se na článek Novela vyhlášky 264/2020 Sb. č. 222/2024 s platností od 1. 9. 2024.
Tématu se budeme věnovat i v dalších článcích a komentářích, ale hlavně na tradiční konferenci Energetická náročnost budov, která se bude konat v Praze ve čtvrtek 28. listopadu 2024.
Přihlaste se již nyní a zajistěte si své místo.
Přednášky a diskuse budou obsahovat energetické náročnosti v procesu povolování staveb ve vazbě na nový stavební zákon, roční praxi v hodinovém kroku, novele vyhlášky 264/2020 Sb., informaci o tu renovačních pasů a spoustu dalších t týkající se každodenní praxe ES.
Těšíme se na Vás a Vaše dotazy na konferenci ENERGETICKÁ NÁROČNOST BUDOV 2024.
Související články
- Předcházení vzniku stavebně demoličního odpadu pomocí digitalizace a automatizace
- Dřevostavby jsou ideálním řešením pro dosažení bezemisních standardů
- Skleněná stříška nad vchodem? Poradíme, co je zapotřebí promyslet!
- Návrh novely normy pro podlaháře byl odeslán k připomínkám
- Předali jsme výhru v soutěži HELUZ Dům roku 2024 a vyzpovídali investora i projektanta
- Most přes Orlík už má hotovou nosnou konstrukci