Kontroly byly zaměřeny na dodržování bezpečnosti práce na pracovištích a bezpečný provoz vyhrazených technických zařízení, na nelegální zaměstnávání, dodržování pracovních vztahů a podmínek a na oblast zaměstnanosti.
Za první pololetí letošního roku uskutečnily orgány inspekce práce u zaměstnavatelů celkem 10 006 kontrol.
Z tohoto počtu se 4 304 kontrol zaměřilo na dodržování bezpečnosti práce na pracovištích a bezpečný provoz vyhrazených technických zařízení, na odhalování nelegálního zaměstnávání směřovalo 3 486 kontrol, 1 833 kontrol se věnovalo dodržování pracovních vztahů a podmínek, a na oblast zaměstnanosti bylo zaměřeno 383 kontrol. Porušení právních předpisů bylo oblastními inspektoráty práce zjištěno u více než 50 procent ze všech dokončených kontrol.
Vyjádření k dokumentacím staveb, účast na kolaudacích
Vedle samotných kontrol vydaly oblastní inspektoráty práce 1 123 vyjádření k projektovým dokumentacím staveb, určených pro užívání ve veřejném zájmu nebo jako pracoviště fyzických osob, účastnily se v 452 případech kolaudačních řízení staveb a v 52 případech provedly dílčí prověrky Bezpečných podniků.
Pracovně právní poradenství
V rámci bezplatného pracovněprávního poradenství veřejnosti zodpověděly oblastní inspektoráty práce letos zaměstnancům, ale i zaměstnavatelům už dohromady 5 629 dotazů, především z oblasti pracovněprávních vztahů či bezpečnosti práce a ochrany zdraví na pracovišti.
Výsledky kontrol
Celkem bylo u zaměstnavatelů při kontrolách zjištěno 16 041 nedostatků, přičemž 9 675 z nich bylo zjištěno v oblasti bezpečnosti práce a vyhrazených technických zařízení, 3 504 nedostatků bylo zjištěno při kontrolách v oblasti pracovních vztahů a podmínek, 2 862 porušení v oblasti zákona o zaměstnanosti. Nejčastěji se zaměstnavatelé dopouštěli porušení právních předpisů v oblasti vyhledávání a řízení rizik spojených s možným ohrožením života a zdraví zaměstnanců. Při kontrolách dodržování pracovněprávních předpisů oblastní inspektoráty práce nejčastěji zjišťovaly u zaměstnavatelů porušování povinností v oblasti odměňování, při sjednávání a ukončování pracovního poměru a při dodržování pracovní doby zaměstnanců.
Při kontrolách zaměřených na nelegální zaměstnávání odhalily oblastní inspektoráty práce 896 nelegálně zaměstnaných osob. Jednalo se o 591 cizinců, 266 občanů České republiky a 39 občanů EU.
Za prvních 6 měsíců roku 2024 přijaly orgány inspekce práce celkem 3 345 podnětů ke kontrole. Z tohoto počtu 1 766 podnětů upozorňovalo na možné porušování právních předpisů v oblasti pracovních vztahů a podmínek (nejčastěji se jednalo o odměňování zaměstnanců a oblast pracovního poměru a dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr), v 984 případech upozorňovali podatelé na nelegální práci (nejčastěji se jednalo o nelegální práci občanů ČR – 658 podnětů, cizinců – 303 podnětů a občanů EU – 57 podnětů) a možné porušení právních předpisů v oblasti zaměstnanosti a poskytování služby péče o dítě v dětské skupině a 429 podnětů ke kontrole směřovalo do oblasti bezpečnosti práce.
V prvním pololetí roku 2024 oblastní inspektoráty práce uložily zaměstnavatelům za porušení právních předpisů spadajících do kontrolní působnosti Státního úřadu inspekce práce celkem 1 835 pokut v souhrnné výši 253 777 000 Kč.
Dopad novely zákona o zaměstnanosti a novely zákoníku práce na řemeslníky a živnostníky
Cech topenářů a instalatérů ČR v březnu na veletrhu Aquatherm Praha zajistil právní poradenství pro řemeslníky a firmy právě v oblasti výše uvedených kontrol.
Mgr. Jan Ambrož, MBA, LL.M., Advokátní kancelář A/B PARTNERS, shrnul novelu zákona o zaměstnanosti, problematiku ztráty živnostenského oprávnění, GDPR ve vztahu k dodavatelským službám a dočasného přidělení zaměstnanců vč. možností jeho ukončení a diskutovalo se o zárukách na práci topenáře a instalatéra.
„Novela zákona o zaměstnanosti a s tím spojená novela zákoníku práce nám poněkud mění definici nelegálního zaměstnávání jako takového. Spolu s tím se nesou i další změny z pohledu zpřísnění sankcí z ručení v dodavatelském řetězci a změna kompetencí orgánů státní správy, kdy část kompetencí přechází z Úřadu práce na MPSV ČR,“ uvedl legislativní rámec Ambrož.
„Neméně důležitý je i trest zákazu činnosti v případě porušení pravidel v části nelegálního zaměstnávání. Primárně změna dopadá na úsek zaměstnávání cizinců. Je nutné požadovat po potenciálním zaměstnanci povolení k pobytu a povolení k té práci jako takové,“ upozornil Ambrož na vážné nebezpečí z nových právních změn.
Vyjádření Mgr. Jana Ambrože, MBA, LL.M.
Zdroj: tisková zprávy SÚIP
Související články
- PODCAST: Robotické zdění, budoucnost, které se není třeba bát
- Vyúčtování služeb za užívání bytu ve světle nové legislativy
- Inspirativní interiéry pro vzdělávání
- Numerická a experimentální analýza MNC spojů dřevěných konstrukcí
- Společnost pro techniku prostředí je nově partnerem projektu Kashitu School
- Virtuální procházka českým národním pavilonem EXPO 2025 a položení základního kamene