SpolĂ©hat se na to, Ĺľe pouĹľĂvánĂ nejmĂ©nÄ› ekologickĂ©ho kotle nebude nikdo Ĺ™ešit, nenĂ pĹ™Ăliš šťastnĂ©. “Kontroly totiĹľ budou provádÄ›t pĹ™Ămo pĹ™ĂslušnĂ© obecnà úřady obce s rozšĂĹ™enou pĹŻsobnostĂ. Ty budou takĂ© udÄ›lovat ony aĹľ padesátitisĂcovĂ© pokuty. ÚřednĂci, kteřà majĂ o mĂstnĂch pomÄ›rech dobrĂ© povÄ›domĂ, tak ÄŤasto pĹŻjdou najisto. UĹľ nebudou muset sloĹľitÄ› natáčet kouĹ™ stoupajĂcĂ z komĂna a urÄŤovat jeho barvu. Bude jim staÄŤit podĂvat se na vĂ˝robnà štĂtek kotle a urÄŤit tak jeho typ a jestli vyhovuje zákonu.
Pokud ho majitel ani po prvnĂ pokutÄ› nevymÄ›nĂ, mĹŻĹľe mu úřad pokutu udÄ›lovat opakovanÄ› aĹľ do doby, neĹľ pĹ™ejde na ekologiÄŤtÄ›jšà formy vytápÄ›nĂ. KoneÄŤná pokuta tak mĹŻĹľe bĂ˝t opravdu velmi vysoká, upĹ™esĹuje EvĹľen Korec ze spoleÄŤnosti Ekopsol.Â
KromÄ› samotnĂ˝ch úřednĂkĹŻ nevyhovujĂcĂ kotel odhalĂ takĂ© sousedi podle kouĹ™e vycházejĂcĂho z komĂnu a takĂ© reviznĂ technik pĹ™i kontrole, která je povinná jednou za tĹ™i roky. NevyhovujĂcĂmu kotli neudÄ›lĂ osvÄ›dÄŤenĂ o revizi.
Na výměnu zastaralého kotle lze čerpat dotace
NĂzkopĹ™ĂjmovĂ© domácnosti mohou na poĹ™ĂzenĂ tepelnĂ©ho ÄŤerpadla nynĂ dostat aĹľ 180 tisĂc korun, na kotel na biomasu stát prostĹ™ednictvĂm programu Nová zelená Ăşsporám pĹ™ispÄ›je aĹľ 130 tisĂci korun. Dotace pĹŻjde zĂskat i po skonÄŤenĂ letnĂch prázdnin, budou uĹľ ale mĂ©nÄ› vĂ˝hodnĂ©.
S tĂm souvisĂ jediná moĹľnost, jak se od zářà hrozbÄ› vysokĂ© pokuty alespoĹ na chvĂli vyhnout. PĹ™i kontrole bude staÄŤit pĹ™edloĹľit žádost o dotaci pĹ™ĂpadnÄ› objednávku ekologiÄŤtÄ›jšĂho zdroje tepla. Na obou ale musĂ bĂ˝t jako nejpozdÄ›jšà den uvedeno 31. srpna. Kontrolor v takovĂ©m pĹ™ĂpadÄ› urÄŤĂ, do kdy musĂ k vĂ˝mÄ›nÄ› dojĂt, pokutu ale neudÄ›lĂ.
“VymÄ›nit zastaralĂ© a nejmĂ©nÄ› ekologickĂ© kotle, kterĂ© vĂ˝raznĂ˝m zpĹŻsobem pĹ™ispĂvajĂ k lokálnĂmu zneÄŤištÄ›nĂ, je rozumnĂ˝m krokem. VĂ˝mÄ›na se vyplatĂ i z ekonomickĂ˝ch dĹŻvodĹŻ, napĹ™Ăklad provoz tepelnĂ©ho ÄŤerpadla je aĹľ o polovinu nižšĂ. PĹ™i vyuĹľitĂ státnĂ dotace je tak návratnost prakticky okamĹľitá. ZmÄ›nu vytápÄ›nĂ ocenĂ nejen sousedi, ale i zvĂĹ™ata ĹľijĂcĂ ve volnĂ© pĹ™ĂrodÄ›,” dodává EvĹľen Korec.
Na ÄŤeskĂ© domácnosti uĹľ nynĂ ale nynĂ ÄŤĂhá jinĂ© nebezpeÄŤĂ tĂ˝kajĂcĂ se tĂ©to oblasti
Evropská komise uĹľ od loĹskĂ©ho roku chystá opatĹ™enĂ, kterĂ© v koneÄŤnĂ©m dĹŻsledku povede k ĂşplnĂ©mu zákazu prodeje i oprav všech druhĹŻ plynovĂ˝ch kotlĹŻ. Tento zákaz by mÄ›l pĹ™itom platit uĹľ od roku 2029. Dotkl by se stovek tisĂc ÄŤeskĂ˝ch domácnostĂ, protoĹľe plynovĂ© vytápÄ›nĂ je v ÄŚesku i dĂky dlouholetĂ© státnĂ podpoĹ™e velice rozšĂĹ™enĂ©. DesĂtky miliard korun na pĹ™Ămou podporu a ještÄ› vyššà vĂ˝daje na plynofikaci obcĂ ze státnĂch zdrojĹŻ by tak doslova vyletÄ›ly komĂnem.
Existuje sice teoretická moĹľnost, Ĺľe Evropská komise v novĂ©m sloĹľenĂ od tohoto zámÄ›ru, kterĂ˝ vĂ˝znamnÄ› poškodĂ miliony EvropanĹŻ, ustoupĂ. Jak se k tomu nakonec novĂ eurokomisaĹ™i postavĂ, uvidĂme aĹľ v následujĂcĂch mÄ›sĂcĂch. Do tĂ© doby bychom mÄ›li vytvoĹ™it co nejvÄ›tšà tlak, aby toto opatĹ™enĂ pĹ™ijato nebylo.
Související články
- Nebytové prostory je třeba užívat nejen v souladu s kolaudací. Na co dobré dát si pozor?
- Regionální centra pro podporu investic do nájemního bydlení zahájila svou činnost
- Stavět a bydlet úsporně je trendem současnosti a potřebou budoucnosti
- Při uzavření kupní smlouvy na nemovitost je možné si dohodnout výhradu vlastnického práva
- Den architektury letos nabídne program ve 120 městech Česka a Slovenska
- Program Dostupné nájemní bydlení dostal na vládě zelenou