VyhradĂ-li si prodávajĂcĂ k vÄ›ci vlastnickĂ© právo, má se za to, Ĺľe se kupujĂcĂ stane vlastnĂkem teprve ĂşplnĂ˝m zaplacenĂm kupnĂ ceny, pĹ™ĂpadnÄ› splnĂ jinou mezi stranami sjednanou podmĂnku (napĹ™Ăklad uhradĂ jinĂ© dluhy, závazky apod.). KupujĂcĂmu však jiĹľ na základÄ› kupnĂ smlouvy vzniká právo vÄ›c hospodářky uĹľĂvat a zĂskává tedy právo nabĂ˝vacĂ, tzv. „pĹ™edvlastnické“.Â
Do doby doplacenĂ kupnĂ ceny nebo do doby naplnÄ›nĂ jinĂ© podmĂnky sjednanĂ© pro nabytĂ vlastnickĂ©ho práva kupujĂcĂm, je tedy stále vlastnĂkem prodávajĂcĂ. KupujĂcĂ ovšem má právo nemovitost uĹľĂvat, pĹ™ĂpadnÄ› z nĂ mĂt prospÄ›ch (napĹ™Ăklad Ăşroda ze zahrady, pole apod.). SouÄŤasnÄ› má povinnost vÄ›c chránit pĹ™ed poškozenĂm, zniÄŤenĂm ÄŤi ztrátou a pĹ™echázĂ na nÄ›j nebezpečà škody na vÄ›ci.
VĂ˝hrada vlastnickĂ©ho práva musĂ bĂ˝t zapsána do katastru nemovitostĂ. Je tĹ™eba ji tedy sjednat buÄŹ pĹ™Ămo v kupnĂ smlouvÄ› na nemovitost, nebo jako individuálnĂ veĹ™ejnou listinu s úřednÄ› ověřenĂ˝mi podpisy.
Zápis vlastnickĂ©ho práva kupujĂcĂho do katastru nemovitostĂ je v tomto pĹ™ĂpadÄ› dvoustupĹovĂ˝. Nejprve se do katastru nemovitostĂ vložà vĂ˝hrada vlastnickĂ©ho práva, a to na základÄ› kupnĂ smlouvy na nemovitost, nebo na základÄ› samostatnĂ© listiny, ke kterĂ© ale musĂ bĂ˝t pĹ™iloĹľena kupnĂ smlouva. Katastrálnà úřad totiĹľ v rámci Ĺ™ĂzenĂ o vklad vĂ˝hrady vlastnickĂ©ho práva bude zkoumat i kupnĂ smlouvu, a to zda jejĂ obsah odĹŻvodĹuje vklad vĂ˝hrady vlastnickĂ©ho práva. Po doplacenĂ kupnĂ ceny nebo splnÄ›nĂ jinĂ© podmĂnky sjednanĂ© pro nabytĂ vlastnickĂ©ho práva kupujĂcĂm je pak teprve do katastru nemovitostĂ vloĹľeno vlastnickĂ© právo kupujĂcĂho.
K druhĂ©mu Ăşkonu se tedy pĹ™istupuje aĹľ po splnÄ›nĂ podmĂnky. JejĂ splnÄ›nĂ však musĂ kupujĂcĂ doloĹľit potvrzenĂm ÄŤi kvitancĂ od prodávajĂcĂho. NÄ›kteřà právnĂci, napĹ™Ăklad AK Kropáček, upozorĹujĂ, Ĺľe mĹŻĹľe nastat komplikace, pokud by prodávajĂcĂ odmĂtl po splnÄ›nĂ podmĂnky kupujĂcĂmu potvrzenĂ vystavit. KupujĂcĂmu v takovĂ©m pĹ™ĂpadÄ› nezbude nic jinĂ©ho neĹľ se domáhat svĂ©ho práva u soudu. Aby se taková moĹľnost eliminovala, je vhodnĂ© sjednat Ăşschovu u advokáta nebo notáře. ProdávajĂcĂ pĹ™edem vystavĂ kvitanci o splnÄ›nĂ podmĂnky a ta bude uloĹľena do Ăşchovy. AĹľ kupujĂcĂ splnĂ svĂ© podmĂnky, napĹ™Ăklad splatĂ celou částku, schovatel kvitanci uvolnĂ a on ji bude moci pĹ™edloĹľit katastru nemovitostĂ spolu s žádostĂ o vklad vlastnictvĂ.
VĂ˝hradu vlastnickĂ©ho práva je nutnĂ© odlišit od odkládacĂ podmĂnky. Ta má totiĹľ za následek to, Ĺľe kupnĂ smlouva nenabude vĹŻbec účinnosti, a tak kupujĂcĂ nemá právo vÄ›c uĹľĂvat. CoĹľ právÄ› vĂ˝hrada vlastnickĂ©ho práva umoĹľĹuje. ProdávajĂcĂ pĹ™edá nemovitost kupujĂcĂmu, ten mĹŻĹľe v nemovitosti bydlet, ale vlastnĂkem se stane aĹľ potĂ©, co splnĂ dohodnutĂ© podmĂnky.
Související články
- Nebytové prostory je třeba užívat nejen v souladu s kolaudací. Na co dobré dát si pozor?
- Jaké sankce vám hrozí, když nenahlásíte SVJ správný počet osob v bytě?
- Jaké jsou povinnosti při poskytování služeb spojených s nájmem bytu?
- Jak by měl vypadat text inzerátu na pronájem bytu
- Regionální centra pro podporu investic do nájemního bydlení zahájila svou činnost
- Stavět a bydlet úsporně je trendem současnosti a potřebou budoucnosti