7.12.2024
Ing. Petr Tůma, Ph.D., doc. Ing. Jiří Dohnálek, CSc.
Proces aktualizace ČSN 73 4505 Podlahy – Společná ustanovení postoupil do své další fáze. Po připomínkování desítkami fyzických i právnických osob se vyřešilo zhruba 90 jednotlivých připomínek a další se budou řešit do konce roku. Autoři normy plánují uzavření připomínek do 15. prosince, aby bylo možné normu vydat v začátku roku 2025.
Před dvanácti lety byla vydána ČSN 73 4505 Podlahy – Společná ustanovení. V průběhu letošního roku se na základě zkušeností z praxe připravuje její novela. Autory jsou doc. Ing. Jiří Dohnálek, CSc., a Ing. Petr Tůma, Ph.D., kteří opět vyzývají k zaslání připomínek. Nyní na poslední termín do 15. prosince 2024, aby mohla být konečná verze vydána na začátku roku 2025.
Možné úpravy či doplnění normy
„Struktura normy je stále identická, pouze byla některá ustanovení zpřesněna, případně doplněna mírně upravená kritéria. Nově je součástí normy normativní příloha A, která definuje podmínky pro přebírání podlah jak v občanské výstavbě, tak podlah tzv. průmyslových. Mimo jiné do normy byla doplněna Příloha B týkající se keramických nášlapných vrstev,“ vysvětlují autoři normy a přikládají ke stažení návrh aktualizace ČSN 73 4505 „Podlahy – Společná ustanovení“ po připomínkování desítkami fyzických i právnických osob.
Autoři hovoří o normě jako o unikátu, protože shrnuje požadavky na projektování, provádění a výsledné parametry jak podlah v bytové, respektive občanské výstavbě, tak i v oblasti takzvaných průmyslových podlah. V Německu, Rakousku i v anglosaské oblasti takové komplexní normy nejsou k dispozici a pracuje se kromě obecných norem s technickými směrnicemi vydávanými nejrůznějšími profesními svazy.
Čas k připomínkování je do 15. prosince 2024
Důvodů k novelizaci je mnoho. Autoři normy se zaměřili zejména na problematiku miskovité deformace (tzv. curlingu), která deformuje s ohledem na objemové změny rovinnost podlah, a to jak v bytové a občanské výstavbě, tak i u podlah průmyslových. Doplnili měření vlhkosti, jehož reprodukovatelnost byla velkou slabinou zejména v praktických podmínkách. Zaměřili se na porovnání metod měření vlhkosti elektrickými/elektronickými metodami, karbidovou metodou a metodou gravimetrickou. Doplněna je i metoda, vycházející z měření odparu vlhkosti s povrchových vrstev či charakterizace mechanické odolnosti povrchových vrstev, popisovaná nejen obrusem, případně tvrdostí povrchové vrstvy, ale i její odolností vůči vrypu.
Autoři vyzývají odbornou veřejnost, aby přispěla svými postřehy, doplňky, připomínkami, které by umožnily, aby norma odrážela reálnou situaci při projektování, realizaci a přejímání podlahových konstrukcí. Reagujte, prosím, do 15. prosince 2024, aby novelizaci normy mohli uzavřít a dokončit počátkem roku 2025.
Návrh aktualizace ČSN 73 4505 „Podlahy – Společná ustanovení“ po připomínkování desítkami fyzických i právnických osob k dalšímu připomínkování (ke stažení).
Související články
- První Wienerberger fórum roku 2024 představí komplexní systémová řešení i hospodaření s dešťovou vodou
- Digitální stavební řízení už za 4 měsíce
- Sádrokarton se v česku vyrábí již 25 let. Cihlu dohnal a překonal
- Zateplení stropu v nevytápěné místnosti přinese úspory a tepelný komfort
- Perfektní hardware už nám nestačí, sázíme na autonomní stroje, říká šéf společnosti Rotana
- Zrození Schindlerovy archy