24.6.2010 – Podle aktuálně zveřejněného výzkumu „Rezidenční potenciál 2010“ společnosti INCOMA GfK se lidé do nových bytů nehrnou. Respondenti totiž počítají s tím, že ceny nemovitostí ještě poklesnou.
Květnový průzkum společnosti INCOMA GfK ukazuje, že i v budoucnu se lidé budou stěhovat hlavně do starších nemovitostí. O bydlení ve starším bytě uvažuje 45% zájemců a 23% chce do rodinného domu (někteří z nich ovšem nakonec z cenových důvodů skončí v bytě). Více než třetina lidí počítá s nájemním bydlením, přičemž je patrný nárůst zájmu o pronájem nových bytů.
Stěhování v příštích 3 letech přitom zvažuje 9% českých domácností. Největší zájem o stěhování přitom mají Pražané a obyvatelé Moravskoslezského kraje.
Zpráva uvádí, že ve složi období zásadně vzrostl význam ceny – klíčová pro ěř 2/3 respondentů. Stejnou váhu má ale při rozhodování také velikost nemovitosti, možnost financování a v Praze posílila také důležitost dispozičního řešení, zeleně, financování a blízkosti MHD. „Navzdory zvýšené cenové citlivosti jsou nicméně zájemci o koupi bytu ochotni si připlatit za širokou škálu benefitů (vedou úložné prostory navíc),“ rekapituluje dále zpráva.
Co se týká velikosti bytu, dlouhodobě roste zájem o byty se třemi a více pokoji. Realita u developerských společností je přitom opačná. Jak nám potvrdila společnost Central Group, v její aktuální nabídce citelně ubylo nejvíce právě velkých bytů.
Průměrná očekávaná cena nového bytu vzrostla v Praze na 2,91 mil. Kč, v krajských metropolích na 2,03 mil. Kč. Nejvíce ze sledovaných kategorií se zvýšila cena, kterou zájemci předpokládají zaplatit za pozemek – v Praze na 1,6 mil. Kč, v krajských městech na 0,9 mil. Kč.
Lidé si myslí, že ceny ještě klesnou
Jak dále vyplývá z výzkumu, Češi jsou poměrně připravení dělat kompromisy. Ty se ale netýkají ceny, nýbrž vybavení bytu či domu, plochy či velikosti pozemku nebo stáří.
Zajímavý je pohled osob, které plánují stěhování, na vývoj cen v tomto a příštím roce. 38 % Pražanů a 33 % obyvatel krajských metropolí předpokládá, že ceny nových bytů ještě klesnou. Pesimističtější pohled má pak 16 % obyvatel hlavního města a 21% respondentů z krajských měst, kteří u nových bytů očekávají růst cen. Sami developeři ale další snižování odmítají a počítají spíše s oživením realitního trhu. Na dražším bydlení se pak může podepsat také vyšší DPH.
U starých bytů i domů je očekávání poklesu cen ještě výraznější. Naopak zvýšení cen se očekává u pozemků a nákladů na stavbu rodinného domu,ale také u nájmů. V regionech očekává růst nájmů dokonce 57 % oslovených.
Jen 13 % domácností plánujících nákup bytu se domnívá, že právě nyní je k tomu správná doba. Nedojde-li ke slevě či vynucenému přestěhování z osobních důvodů, většina z relevantní cílové skupiny je připravena odložit koupi o dva, tři i více let.
Pramen: “Potenciál rezidenšního trhu 2010” (INCONA GfK)
Jitka Vrbová
Jitka Vrbová
Související články
- Překonají již letos ceny bytů hodnoty z předkrizového období?
- Hypotéky dál přepisují rekordy. Zpřísněné regulaci navzdory
- Banky kupují peníze levněji. Zlevní hypotéky?
- Při koupi bytu řešte i společné a úložné prostory
- V Brně docházejí nové byty. Prodeje klesají, ceny rostou
- Hypotéky už koupi bytu nezlevní