(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Reality Uherské Hradiště: obchody se konečně probouzejí

Reality Uherské Hradiště: obchody se konečně probouzejí

Reklama
Reklama

9.9.2010 – Pestrá nabídka bytů oproti minulým rokům a možnost kupujících vyjednat lepší cenu – to je situace celého Česka, Uherské Hradiště nevyjímaje.

Podle výpovědi námi oslovených realitních kanceláří z Uherského Hradiště dochází po klidných prázdninách opět k oživení trhu a většímu zájmu o koupi bydlení. Přesto je na obchodování stále znát jistá zdrženlivost. „Zejména trh s byty se rozhýbává velmi pozvolna. Nedá se říci, že by se neobchodovalo, ale pokles poptávky je tak o 20-30% nižší než před dvěma lety,“ uvádí z realitní kanceláře Panorama reality její jednatelka Renata Bittnerová. Ceny bytů se přitom v tomto městě propadly až o 30%. U rodinných domů činí pokles 10 – 15%.
Renata Bittnerová upozorňuje také na aktuální zvýšení poptávky po stavebních pozemcích v okolí Uherského Hradiště a také rodinných domů. „Ano, dochází k většímu zájmu o koupi rodinných domů, hlavně v okolí do 15 kilometrů. Větší zájem je o domy po částečné rekonstrukci a se zahrádkou, nejčastěji kolem 1,5 mil. Kč za nemovitost,“ přitakává Danuše Bláhová z pobočky realitní kanceláře Real Spektrum. Mnozí prodávající si ale podle tamních odborníků stále neuvědomili, že jejich požadovaná prodejní cena je v současnosti již nereálná. „Za velmi důležité v dnešní době považuji správně nastavit tržní hodnotu nemovitosti v počátku jejího prodeje, což je pro realitního makléře vůči vlastníkům nemovitostí velmi složitá práce,“ upozorňuje Bittnerová.

Vyjednávání stále možné
Díky přílivu studentů do města vzrostla za poslední měsíc razantně poptávka po pronájmech bytů, ale rovněž i po rodinných domech. Často se také stává, že kdo nemůže svoji nemovitost prodat, nabídne ji alespoň k pronájmu.
„Stejně jako v jiných regionech i okresu Uherské Hradiště se setkáme s rostoucím počtem klientů, kteří díky  špatné finanční situaci, jsou nuceni prodávat své nemovitosti. Nárůst klientů, kteří k nám přicházejí a jejich nemovitosti jsou dotčeny exekucí je za poslední půlrok asi 30%. Pro tyto klienty nabízíme řešení  formou bezplatného právního poradenství ve spolupráci s advokátní kanceláří,“ popisuje Petr Zubíček z Agentury Zvonek.  
Poměrně široká nabídka všech typů nemovitostí znamená velkou výhodu pro zájemce, kteří nikdy neměli takovou možnost výběru. Kupujícím situace také nahrává tím, že mohou využít dobré vyjednávací pozice. „Je již zcela obvyklé, že výsledná kupní cena se podstatně liší od té, kterou na začátku obchodu požadují prodávající. Zpravidla díky vyjednávání se cena liší od 10% do 20%, slevy se především týkají bytů,“ prozrazuje Zubíček.

Oživení trhu by mělo v Uherském Hradišti pokračovat i nadále, i když jen velmi pomalu. „Od jara příštího roku počítám s větším oživením,“ říká razantně Danuše Bláhová z RK Real Spektrum. „My neočekáváme zásadní změny, spíše se počítá se stagnací a mírným nárůstem u nemovitostí v atraktivních lokalitách,“ drží se při zemi Petr Zubíček z Agentury Zvonek.

Jitka Vrbová

Jitka Vrbová

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama