(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Rodinný dům není vždy zlatý důl

Rodinný dům není vždy zlatý důl

Reklama
Reklama

5.10.2009 – Rodinný dům představuje pro mnoho rodin i mladých párů životní cíl, který slibuje nezávislé bydlení podle vlastních představ. V realitní poptávce patří rodinné domy mezi stálice a investice do nich je považována za jistotu. Úbytek zájemců dnes zaznamenaly hlavně satelitní zástavby z devadesátých let, Čechy naopak lákají starší zástavby v centrech měst. Narozdíl od koupi bytu jde ale často o velmi zdlouhavý kupní proces, který komplikuje nedostatek vlastních financí.

Rodinné domy představují dlouhodobě realitní komoditu, která si zachovává nejen velký okruh příznivců, ale i poměrně stabilní cenu. „Snížení poptávky o nové nemovitosti jsme samozřejmě zaznamenali především počátkem finanční krize, tedy na podzim loňského roku. V současnosti však došlo oproti uvedenému období k oživení poptávky a lidé mají o nákup nových bytů a domů zájem. O rodinné domy je zájem stále poměrně značný, nicméně je třeba říci, že oproti předchozím rokům evidujeme nižší zájem o příměstské lokality vzdálenější od hranic města. Lidé se naopak více orientují na lokality s kvalitní občanskou vybaveností, dobrou dopravní dostupností do centra Prahy a s dostupností k zeleni,“ uvádí k současné situaci Veronika Ježková z developerské společnosti Central Group. A právě lokalita je jednou z hlavních kritérií, jež hraje důležitou roli při koupit takového bydlení.  „Lokalita je u rodinného domu vždy na prvním místě zájmu, dokonce před cenou. U této nemovitosti platí, že nejvyhledávanější jsou lokality poblíž větších měst, s dojezdovou vzdáleností asi do 30 km a čistým ovzduším. Důležitá je také velikost pozemku, který k domu náleží. Ideální pozemek je asi tisíc metrů čtverečních,“ uvádí priority kupců Aleš Budín, ředitel společnosti AAABYTY.CZ.

„U nás se meziročně počet prodaných domů nesnížil, dokonce jsme zaznamenali zvýšení počtu prodaných novostaveb řadových domů,“ potvrzuje zájem o rodinné domy také David Černík, jednatel společnosti MAXIMA REALITY, s.r.o. Podle jeho slov vzrostl dokonce zájem o bydleni ve starší zástavbě v Praze, případně v nově budovaných domech kdekoli v hlavním městě. Poptávající preferují z kategorie rodinných domků velikosti 5+1 nebo 5+kk s vnitřní podlahovou plochou kolem 150 až 200 metrů čtverečních.

Rychlý prodej, levný prodej
Ceny rodinných domků se ale v porovnání s byty příliš nepropadly. Odhady hovoří maximálně o pětiprocentním propadu. Společnost Central Group přichází ale dokonce s vyšším číslem, že by to mohlo být meziročně až o 15 procent. „Pravdou je, že rodinné domy v dobrém technickém stavu a s dobrou adresou odolávají tlakům na cenu lépe, než například sídlištní panelové byty. To však neznamená, že by prodej rodinných domů nebyl současnou hospodářskou recesí ovlivněn. Prodávající se v tomto segmentu realitního trhu často setkávají s neschopností kupujících zaplatit požadovanou kupní cenu,“ upozorňuje na největší problém Jiří Fajkus, místopředseda představenstva REAL SPEKTRUM GROUP. Prodávající si totiž musejí uvědomit, že nejsou ve stejné pozici jako před rokem a také skupina kupujících už není tak početná jako tomu bylo dříve. Podle Fajkuse se v současnosti proces nákupu rodinného domu výrazně prodlužuje a komplikuje. Mohou za jednak přísné podmínky pro hypotéky, ale hlavně omezené vlastní finanční prostředky, které jsou tak v případě koupě rodinného domu často potřeba. „Většinový obchodní model nákupu rodinného domu zahrnuje předchozí prodej bytu, ale při poklesu cen bytů prodávající prostě nezíská tolik, aby navíc s nižší hypotékou dosáhl na koupi rodinného domu,“ dodává Fajkus. Platí tedy pravidlo, čím dříve prodávající chtějí rodinný dům prodat, tím více s cenou budou muset jít dolů.  „Pokud tlak na likvidaci nemovitosti není bezprostřední a jedná se o dům, který v nejbližší době nebude klesat na užitné hodnotě (není ve zhoršeném technickém stavu vyžadující okamžitou renovaci), bylo by asi rozumnější určitý čas posečkat. Předpokládáme totiž, že v průběhu příštího roku by se ceny nemovitostí mohly opět začít mírně růst v závislosti na tom, jak se zotaví poptávka na realitním trhu,” radí Ježková.
Jenže co dělat, pokud domek někdo prodat potřebuje, ale kupec nikde? Pak je dobré obrátit se na odborníky z realitní kanceláře. „Konzultace je vždy zdarma a může opravdu pomoci. Většinou bývá problém v ceně, ale často se může problém týkat toho, že si chce klient prodat dům sám, zadá jeden inzerát a myslí si, že se ozve koncový klient, nebo nejlépe nějaký známý, který to koupí. Pokud spoléhá na tento postup, dům zcela jistě neprodá, nebo nakonec prodá za cenu nižší než byla vaše představa,“ přidává na závěr radu Libor Budín.

Jitka Vrbová

Jitka Vrbová

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama