(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Chaty a chalupy jsou opět v kurzu. I k trvalému bydlení

Chaty a chalupy jsou opět v kurzu. I k trvalému bydlení

Reklama
Reklama

28.5.2012 – Sezona nákupů chat a chalup je tady. A že Češi nezapřou národ chalupářů, o tom svědčí až třetinový meziroční nárůst zájmu o nákup rekreačních budov. Jedním z důvodů je zřejmě fakt, že lidé chtějí v rekreačních budovách také trvale bydlet.

Realitní kanceláře potvrzují mírný nárůst poptávky po rekreačních budovách. Zájem o nemovitosti v přírodě mimo město začíná každoročně právě s příchodem jara. “Sezona začíná v březnu nebo dubnu a trvá do října. Nyní je zájem o nákupy chat a chalup tradičně velký, aktuálně je meziročně až o třetinu vyšší,” uvedl Miroslav Jonáš, spolumajitel realitní kanceláře M&M Reality.

Ceny rekreačních nemovitostí přitom oproti loňsku slabě klesly. “Ceny šly velmi mírně dolů, zhruba o tři procenta. A jsou dnes skutečně přiměřené – za 400 tisíc se dá koupit už pěkná chata,” avizoval Jonáš. “Velmi dobře se prodávají rekreační objekty s cenou do 1 milionu korun,” prozradil Michal Kresta, regionální ředitel RK Sting. U těchto nemovitostí přitom existují obrovská cenová rozpětí.

Chata 30 km od Prahy
Zájem o vlastnictví chaty a chalupy se probudila s teplejším počasím rovněž na Brněnsku. “Chaty a chalupy jsou opět aktuální. Ceny především v okolí brněnské přehrady jsou dokonce na úrovni rodinných domů. Zájem o ně je stále velký,” sdělila Monika Russeggerová, majitelka Russegger Real.

A stranou nestojí ani okolí Prahy. K celoročnímu užívání vyhledávají obyvatelé hlavního města lokality vzdálené do 30 km, kam se dá pohodlně dojet integrovanou dopravou či vlakem a s dobrou občanskou vybaveností do 5 km od nemovitosti. “O chaty bez možnosti užívání po celý rok momentálně není tak velký zájem, protože lidé řeší své finance a jejich nedostatek. Největší zájem je o chaty s dobrým přístupem s možností dojet až k ní. Nyní je zájem klientů o menší chaty o velikosti 450 – 550m2,” popsala situaci Alena Přikrylová, regionální manažerka RK Sting v Praze. 

Blízko vody nebo sjezdovky
A jak vypadá typický zájemce o koupi rekreačního domku? Podle realitní kanceláře Sting jsou to kromě kutilů a lidí před důchodem, překvapivě také mladé rodiny s dětmi, kteří hledají víkendový odpočinek v přírodě. Přibývá také zájemců, kteří chtějí v takové nemovitosti bydlet celoročně. Obecně lidé preferují lokality blízko vody, nebo na horách. “Už loni nově velmi stoupla poptávka po Vysočině a také letos potvrzujeme velký zájem o tuto lokalitu,” doplňuje Miroslav Jonáš.

Při výběru vhodné nemovitosti lidé více než na vybavení objektu, kladou důraz na dobrý přístup udržovaný i v zimě. “Zájemci dále požadují dostupnost vodovodního řádu nebo kvalitního zdroje pitné vody, velikost pozemku, klidné místo a možnost vyžití. Velmi žádané jsou chaty v blízkosti sjezdovek a přehradních nádrží s možností koupání,” shrnul nejčastější požadavky klientů Michal Kresta. A podle jeho slov je v současnosti rekreační nemovitost, v závislosti na ceně, dobrou investicí a v zajímavých lokalitách a s kvalitním vybavením ji lze s úspěchem krátkodobě pronajímat.

Jitka Vrbová

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama