(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Nový občanský zákoník: reality se otřesou v základech

Nový občanský zákoník: reality se otřesou v základech

Reklama
Reklama

19.11.2012 – Nový občanský zákoník sice nabude účinnosti až od ledna 2014, ale už teď je jasné, že zákon obsahuje zásadní novinky, s kterými by se měl seznámit každý, kdo pracuje v realitní branži. Dojde ke změnám, které posílí pozici katastru nemovitostí, věřitele a novinky se dotýkají i vzniku předkupního i nabývání vlastnického práva. Přinášíme vám přehled důležitých změn, které se dotknou oblasti s nemovitostmi.

1. Stavby součástí pozemku
Pokud bude k lednu 2014 identický vlastník stavby s vlastníkem pozemku, na kterém stavba stojí, dojde podle pravidla “Povrch ustupuje půdě” automaticky ke sloučení a stavba se stane součástí pozemku přímo ze zákona. Jedná se o zásadní změnu, jejíž výhodou však bude, že veškeré transakce může vlastník provádět už jen s pozemkem, aniž by se muselo specifikovat, co všechno na něm stojí. V případě, že budou vlastníci pozemku a budovy na něm stojící odlišní, nic se ani od ledna 2014 nezmění a stavba i pozemek budou evidovány nadále samostatně.

2. Právo stavby
Toto právo umožní, aby na cizím pozemku (pod nebo nad ním) mohla mít jiná osoba stavbu. Jedná se však o právo dočasné, jehož maximální délka trvání je 99 let a může být zřízeno jako úplatné, ale i jako bezplatné. Toto právo bude děditelné a převoditelné. Při zřízení smlouvou bude vznikat vkladem do veřejné evidence nemovitostí. Nebude vyloučeno ani nabytí práva stavby vydržením.

3. Stavba na cizím pozemku

Další informace k novému občanskému zákoníku naleznete v listopadovém čísle realitního magazínu REALITYČECHY, který si nyní můžete bezplatně stáhnout.

Jitka Vrbová

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama