(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Nejméně dostupné jsou byty v Praze a Hradci Králové

Nejméně dostupné jsou byty v Praze a Hradci Králové

Reklama
Reklama

10.4.2013 – Nízké úrokové sazby v kombinaci s poklesem cen bytů způsobují, že dostupnost bydlení se v současnosti pohybuje na nebývale příznivých úrovních. Index dostupnosti bydlení, který vyjadřuje, jak velkou část svých příjmů vynaloží průměrná česká domácnost na splátku hypotéky, po třech měsících pozvolného růst tentokrát poklesl na hodnotu 29,9 %, čímž po 4 měsících opět prolomil 30procentní hranici.

Mezi regiony s dlouhodobě nejlepší dostupností bydlení patří Vysočina, Moravskoslezský kraj a především Ústecký kraj. Statisticky tamním domácnostem splátka hypotéky v tuto chvíli ukrajuje z rodinného rozpočtu 13,7 procenta. Výrazný pokles indexu a tím i pokles zatížení rozpočtů domácnosti v uplynulém měsíci zaznamenal také Jihočeský a Liberecký kraj.

Dostupnost bydlení březen 2013

V Ústeckém kraji stačí na pořízení bytu 2 roční příjmy
Meziměsíční zlepšení vykazuje i index návratnosti bydlení, který vyjadřuje, kolikanásobek čistého ročního příjmu musí průměrná česká domácnost vynaložit na pořízení bytu v předem definovaném standardu. Podle těchto statistik došlo v březnu ke zkrácení tohoto ukazatele 4,56 na 4,43 roku. Mezi regiony s nejlepší návratností bydlení rovněž patří Moravskoslezský kraj, Vysočina a Ústecký kraj. Na opačném konci je potom Jihomoravský kraj, Královehradecký a Praha.

Index návratnosti bydlení

Z pohledu dostupnosti bydlení jsou aktuální ceny bytů ve spojení s nízkými sazbami úvěrů na bydlení velmi dobrou zprávou. Dostupnost bydlení je na výborné úrovni a nic nenasvědčuje tomu, že by se měla situace v dalších měsících dramaticky změnit.

Míra dostupnosti bydlení je základním ukazatelem pro dosažitelnost pořízení vlastního bydlení. Náš projekt přináší okamžité informace o rozdílné míře dostupnosti bydlení nejenom v jednotlivých krajích ČR, ale rovněž podle velikosti pořízeného bydlení. Projekt je unikátní rovněž tím, že vám podáváme informace o tom, jak se index meziměsíčně mění. Dostupnosti bydlení je společným projektem společností EuroNet Media s.r.o. a Golem finance s.r.o.

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama