30.8.2013 – Poprvé v historii aukcí ČR se naskytla objektivní možnost porovnat výkonnost jednotlivých aukčních firem neboli nezaujatě určit, která z nich přinesla prodávajícímu největší zisk. Jak je to možné?
Městská část Praha 10 se rozhodla hromadně prodat byty, které zůstaly po privatizaci v roce 1989. Zvolila proto aukci, do níž se zapojilo sedm společností – GAVLAS, PROKONZULTA, GLADYS AUCTION, Dražební společnost MORAVA, CLANROY, REXIM REALITY a Agentura BERM. Aby bylo srovnání úspěšnosti objektivní, bylo nutné stanovit stejné podmínky:
Všechny nemovitosti byly obdobné kvality (zpravidla úplně vybydlené), ve stejné lokalitě (MČ Praha 10), u všech byly stejným způsobem zpracovány odhady cen (totožnou skupinou znalců) a následně stanoveny vyvolávací ceny (= odhadní ceny).
Objektivita byla dodržena i při jejich rozdělování – každý dražebník si vylosoval 13 bytů, které byly po dobu dvou měsíců nabízeny elektronicky.
Jak se jednotlivým společnostem dařilo?
Ze sedmi aukčních společností dokázaly pouze dvě firmy prodat všechny byty (GAVLAS a PROKONZULTA). Přínos pro městskou pokladnu byl však odlišný. GAVLAS aukcí navýšil ceny o 41 %, Prokonzulta o 26 %, tzn. rozdíl mezi výsledky těchto dvou společností činil 15 %.
Majitel aukční & realitní agentury GAVLAS, která při dražbě podala nejlepší výsledek, Ing. Ivo Gavlas, byl s výsledkem spokojen. Během rozhovoru se také zmínil, že se s podobnou akcí za 23 let své praxe v realitách ještě nesetkal.
Hana Muchová
Související články
- Po Praze, Ostravě a Olomouci zpomaluje růst cen bytů také v Brně
- Horší dostupnost bydlení zastavuje růst cen nemovitostí na Ostravsku
- Velké srovnání cen bytů v letech 2008-2018. Jak je na tom vaše město?
- Co je dobré nepodcenit při prohlídce nemovitosti
- Hypoteční banky bojují o tržní podíly. Začnou hypotéky zlevňovat?
- Získat hypotéku bude ještě těžší. ČNB zpřísnila podmínky