(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Ministerstvo pro místní rozvoj vyjednalo v Bruselu 13 miliard na zateplování bytů

Ministerstvo pro místní rozvoj vyjednalo v Bruselu 13 miliard na zateplování bytů

Reklama
Reklama

7.1.2009 – Ministerstvo pro místní rozvoj vyjednalo v Bruselu miliardy na zateplování bytového fondu, které budou využitelné i pro panelové domy.
 
Zástupcům MMR se dnes podařilo na Pracovní skupině pro strukturální opatření dojednat, že se čtyři procenta z celkové alokace Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF) mohou využít k ekologickým investicím do bytového fondu. České republice se tím otevírá možnost finančně podpořit zateplování a další ekologické úpravy bytů a domů bez ohledu na to, kde tyto nemovitosti stojí.

Vzhledem k tomu, že více než 26 procent Čechů bydlí v panelových domech, může dnešní shoda významně přispět k úsporám energie v České republice. Dříve bylo možné čerpat evropské dotace na opravy bytového fondu pouze pro tzv. problémové čtvrti měst nad 20 000 obyvatel.

Čtyři procenta z celkové alokace Evropské fondu pro regionální rozvoj představují sumu přibližně 13 miliard korun. Původní návrh z minulého týdne zněl umožnit investice do bytového fondu ve výši tři procenta z ERDF. Společným úsilím nových členských zemí se tento limit podařilo zvýšit na čtyři procenta.

Na základě této dohody Pracovní skupiny pro strukturální opatření se budou novelizovat tři evropská nařízení o evropských fondech. MMR od ledna převezme v rámci českého předsednictví tuto agendu od zástupců Francie.

Dotace na ekologické vylepšování bytů a domů budou českým žadatelům přístupné až po schválení novelizace spolurozhodovací procedurou Rady EU a Evropského parlamentu. Zbývá ještě také dohodnout s Evropskou komisí, prostřednictvím kterého operačního programu se prostředky na vylepšení energetické efektivity bydlení budou českým příjemcům rozdělovat. Podávání konkrétních projektů k získání evropské podpory na zateplování bytů a domů bude možné nejdříve za půl roku.

„Jsem připraven vyvinout maximální úsilí, aby bylo možné zateplovat bytové a rodinné domy z evropských prostředků co nejdříve, protože podpora tohoto typu bytového fondu patří dlouhodobě mezi mé priority,” uvedl ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek.

Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama