(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Budoucnost českého trhu s realitami. Jak ji vidí odborníci?

Budoucnost českého trhu s realitami. Jak ji vidí odborníci?

Reklama
Reklama

1.10.2013 – Od začátku světové ekonomické recese uběhlo už více než pět let. Reality patřily bezesporu k nejvíce postiženým odvětvím, kterých se krize dotkla. Historie nám může o dalším vývoji ledaco napovědět. Odborníci se shodují, že to nejhorší už máme za sebou. Nás ale zajímalo, jak vidí vývoj trhu s realitami v Čechách a na Moravě v několika následujících letech. Svítá na lepší časy?

Petr Vosmík z Českomoravské realitní kanceláře považuje ceny bytů v Praze stále za vyšší, než jaká je reálná situace na trhu. Svůj odhad na horizont pěti let upřesňuje takto: “Pokles cen nemovitostí v posledních dvou letech zastavily snížené úrokové sazby a snaha bank dále půjčovat. Ceny pozemků budou rozhodně dále klesat a ceny rodinných domů se budou stabilizovat bez dalšího významného poklesu. Do pěti let předpokládám celkovou stabilizaci trhu, kdy ceny rozhodně, mimo specifické nabídky, neporostou.”

Zachování cen realit na současných hodnotách predikuje Zdeněk Milfajt z liberecké realitní kanceláře Ria reality: “Pokud se budeme bavit o krátkodobém horizontu (přibližně jednoho roku), osobně očekávám stagnaci cen zejména u rezidenčního bydlení, konkrétně u bytů. Tomuto nasvědčuje období posledních šesti měsíců.” Naopak u stavebních pozemků lze pozorovat postupné navyšování cen již nyní. “Například v oblasti stavebních pozemků pro rodinné bydlení je tendence mírně stoupající, této kategorie se recese příliš nedotkla,” dodává Zdeněk Milfajt. Mírný pokles v řádu jednotek procent však Milfajt očekává u komerčních nemovitostí v centru Liberce. S odhadem na delší období je ovšem konzervativní: “V dlouhodobé předpovědi budu opatrný, respektive moc toho nepředpovím. Nejsem ani věštec ani šarlatán, abych uměl předvídat budoucnost. Vývoj v tomto směru ovlivňuje nespočet faktorů: ekonomika státu, cena peněz – hypoték, nová vláda a tak dál. Nečekám však návrat zlatých časů jako před pěti lety. Osobně jsem zásadní propad nezaznamenal, proto věřím, že se i nadále bude úspěšně obchodovat v podobné míře. Co se týče cen, je to opravdu velmi různé, propady v řádech desítek procent bych ovšem určitě nečekal.”

Obdobně vidí další vývoj cen nemovitostí také Michaela Džupinová z plzeňské realitní kanceláře Pubec: “Dle našeho názoru se ceny nemovitostí vyvíjí různě dle jednotlivých typů. Svoji roli samozřejmě hraje zejména lokace, nelze tedy říct globálně, jak si myslíme, že vývoj půjde. Pokud bychom hovořili např. o bytech, máme názor, že cena v nejbližším období bude spíše stagnovat, ale vzhledem k zájmu kupujících o koupi tohoto typu nemovitosti, rychlosti realizace prodeje bytů, nízkým úrokovým sazbám atd. nelze vyloučit, že v budoucnu cena mírně poroste.”

Podobná nálada na trhu s realitami panuje také na severní Moravě. “Domnívám se, že ceny nemovitostí v Moravskoslezském kraji budou v roce 2014, v porovnání s tím letošním, ve stagnaci, popř. v mírném poklesu. Do následujících pěti let predikuji pozvolný a mírný růst ve výši inflace, popř. lehce nad inflaci. Nepředpokládám žádné výkyvy ani výrazné korekce reagující na předchozí období poklesu,” okomentoval vývoj Tomáš Josiek, majitel ostravské realitní kanceláře ORSA.

Jedním z měst, kterého se ekonomická recese dotkla nejméně v rámci celé České republiky, bylo Brno. Dušan Přikryl z realitní společnosti GAUTE navíc vyzdvihuje vyvíjení cen u stavebních pozemků, které si svoji cenu dlouhodobě drží, slovy: “Za posledních pět let jsme zaznamenali změny v cenách nemovitostí, ovšem ne u všech komodit. Pokud se zaměřím na Brno, tak konkrétně u rezidenčních stavebních pozemků jsme žádnou změnu nepozorovali. Stavební pozemky si svou cenu stále drží a ani nepředpokládáme, že by v této oblasti mělo dojít k nějakým změnám. Obecně však lze konstatovat, že se ceny nemovitostí tzv. umravnily a dostaly se na reálnou obchodovatelnou hranici. Aktuálně lze pozorovat menší výkyvy cen v závislosti na poptávce. Například u bytů, tedy nejen novostaveb, ale i u starších bytů, vnímáme zvýšenou poptávku, a tudíž už nelze předpokládat další snižování cen. Cokoliv předpovídat do budoucna je jako držet skleněnou kouli. Při současné situaci by však nemělo docházet k zásadním změnám a růst cen by měl být pozvolný v závislosti na zmíněné poptávce.”

Zastavení dlouhodobého propadu cen nemovitostí potvrzují také data společnosti EuroNet Media, která se vývojem cen bytů v České republice věnuje již déle než pět let. Ze statistik vyplývá, že se za poslední rok zvýšila cena průměrného bytu z 1 667 143 Kč na 1 736 552 Kč. Jedná se o první meziroční navýšení od roku 2008.

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama