29.12.2013 – Stejně jako každý rok i letos přinášíme deset článků, které vás nejvíce zaujaly. Mezi nejhledanějšími byly stejně jako loni průkazy energetické náročnosti budov, vývoj cen nemovitostí, legislativa realitního trhu a úroky hypotečních úvěrů. V závěru roku pak čtenáři často vyhledávali zprávy týkající se nového občanského zákoníku. Jaké články tedy byly nejčtenější?
1. Povodně ovlivní ceny nemovitostí na mnoho let
Před rokem 1997 se s dotazy na možné zaplavení nemovitosti velkou vodou pravděpodobně žádný český realitní makléř nesetkal. Povodně na Moravě v létě téhož roku ovšem ceny, zejména rodinných domů, značně ovlivnily. Lidé žijící v záplavových oblastech měli následně problém s prodejem svých pozemků a rodinných domů.
2. Reality Praha: Nabídka opět tlačila ceny novostaveb dolů
I v roce 2013 vám přinášíme čtvrtletní exkluzivní analýzu pražského trhu s novými byty. Analýza vyhodnocuje pražské projekty, které mají v současné nabídce aspoň jeden volný byt. Nejnovější data opět přinášíme ve spolupráci s analytickým oddělením společnosti Trigema a.s.
3. Hotelů na prodej je stále více
Být vlastníkem hotelu v posledních letech nevynáší tolik, jak by si mnozí podnikatelé představovali. Mnoho z firem, které vlastní nemovitosti, proto “čistí portfolio,” a právě hotely jsou místem, kde se v dnešní době nevyplatí mít uložený kapitál.
4. Znalecké posudky: klienti ušetří, odhadcům ubyde práce
Nový zákon o dani z nemovitosti ruší povinné předkládání znaleckých posudků. Kontrola nemovitosti bude minimální, neboť podle odborníků není úředník z finančního úřadu schopen ověřit správou cenu, aniž by si nemovitost prohlédl. Odhadci nemovitostí předpokládají pokles objemu práce až o osmdesát procent.
5. Nejčastější otázky kolem energetických štítků. Kdy je musíte mít a kdy se jim dá vyhnout?
Energetické štítky přináší řadu otázek a nejasností. Musím energetický štítek mít i když jsem zdědil dům? A co když prodávám družstevní byt? Připravili jsme pro vás přehled nejčastějších dotazů, které se pravidelně diskutují na call centru společnosti Comfort Space.
6. Realitní trh se dočká regulace možná už příští rok
Nový zákon, který bude regulovat trh realitních kanceláří už má konkrétnější obrysy. Realitní kanceláře by měly mít nově povinné pojištění proti úpadku, striktně oddělený majetek vlastníků a klientů kanceláří; případně by hrozily sankce za nedodržování zákonem stanovených podmínek. Jak by měla jednotlivá opatření konkrétně fungovat, nyní ladí Ministerstvo pro místní rozvoj, které dostalo od hospodářského výboru Poslanecké sněmovny za úkol návrh zákona zpracovat.
7. Nabídkové ceny bytů na vzestupu
Ještě stále se hovoří o ekonomické recesi, ale trh s byty jakoby si šel svou cestou. V roce 2008 začaly ceny bytů v České republice postupně klesat. Na své dno se dostaly loni na podzim a pak začaly postupně růst. Alespoň taková data vyplívají ze statistik cen bytů, které monitorují realitní servery www.realitycechy.cz a www.realitymorava.cz.
8. První nemovitosti dostávají své energetické štítky
Pronajmete si či zakoupíte byt a později zjistíte, že účty za energie jsou mnohem vyšší než jste předpokládali. Taková nepříjemná překvapení už by se neměla stávat. Od letošního ledna totiž musí mít nemovitosti energetické štítky, které zájemcům napoví, kolik topení nebo elektřina bude zhruba stát.
9. Hypotéky budou v roce 2013 pro banky prioritou
Banky hledají umístění pro přebytečnou likviditu. Hypotéky budou v centru jejich zájmu. Jak se bude vyvíjet trh nových hypoték a jakým způsobem se bude vyvíjet dosud rostoucí trend refinancování? Stabilizuje se stavební spoření? To jsou jen některé otázky, na které budeme hledat v roce 2013 odpověď.
10. V Česku roste obliba montovaných domů a dřevostaveb
Montované domy a dřevostavby získávají na oblibě, je jich v porovnání s cihlovými domky už více než deset procent. Přesto Česko stále zaostává za západem Evropy. Například v Německu nebo Rakousku je až třetina všech nových domů montovaných.
Související články
- Zavedení EET pro realitní kanceláře se zatím odkládá
- Klienti s končící fixací už na lepší sazbu jen tak nedosáhnou
- Byt na investici – díl čtvrtý: Možnosti financování
- V Brně je nedostatek volných nových bytů, 1+kk vykupují investoři
- Pro peníze na bydlení si chodí méně lidí, ale půjčují si víc
- Byt na investici – díl druhý: Novostavba nebo starší nemovitost?