(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Reality Brno: Jak vypadá současná poptávka po nemovitostech?

Reality Brno: Jak vypadá současná poptávka po nemovitostech?

Reklama
Reklama

22.4.2014 – Ačkoli se čekalo, že se začátkem roku realitní trh zbrzdí, zájem o nemovitosti pokračuje. Jsou za tím nejen levné hypotéky a příznivé ceny, ale také rozvoj města, díky čemuž vznikají nová pracovní místa. Tito lidé shání bydlení stejně jako např. studenti. Zajímalo nás, jak vypadal brněnský trh během prvního čtvrtletí letošního roku.

Začneme-li u nájmů bytů, poptávka po nich přetrvává. U kategorií 1+kk až 2+1 se ceny drží na stejné úrovni, začínají na 6 500 Kč/měsíc (vč. inkasa). U větších bytů (3+1, popř. ještě větší objekty) bylo zaznamenáno mírné snížení, konkrétně na 9 000 Kč/měsíc (bez inkasa). Pokles cen eviduje realitní kancelář Matras & Matras reality i u luxusních nemovitostí. To se však netýká staveb v oblíbených lokalitách.

Kolik stojí malý byt a kolik ten velký?
Lidé mají stále zájem o malé byty. Kategorie 1+kk se dá dnes koupit např. na Lesné pod 1 mil. korun. Cihlové byty jsou nejoblíbenější v typologii 2+kk a 2+1, cenově se dají v dobrých lokalitách pořídit kolem 2,2 mil. korun. Menší zájem je však projevován o byty 3+1 v panelové výstavbě v cenách nad 2 mil. korun. Na druhou stranu klienti chtějí panelákové byty 4+1, a to v hodnotě 2 – 2,3 mil. korun.

U velkých bytů (mezi 80 a 100 metry čtverečnými) je zájem o ty v lepší lokalitě, navíc klienti požadují balkón či terasu. Tyto kategorie se pohybují v cenovém rozpětí  od 3,2 do 4 mil. korun, záleží na umístění.

Co se týká nové výstavby, zde je vzhledem k ceně většinou menší zájem – v porovnání s minulostí. Developeři často neprodávají ve fázi projektu, ale stále častěji až po kolaudaci bytových domů.

Žádané jsou rodinné domy
“Nejžádanější jsou v Brně rodinné domy do 3,8 mil. korun o dispozici min. 4+1 se zahradou. Pokles zájmu je vidět u staveb z 90. let bez rekonstrukce. Důvod představují další investice do těchto staveb, přičemž stávající objekty v nabídce jsou navíc mírně nadhodnoceny. V okolí Brna jsou nejžádanější domy do 10 let stáří v ceně do 3,6 mil. korun či domy hned obyvatelné, se zahrádkou okolo 300 – 400 metrů čtverečných, do 2,5 mil. korun,” uvádí Tomáš Matras, jednatel realitní kanceláře Matras & Matras reality.

Z luxusních nemovitostí je nejvyšší poptávka po stavbách v lokalitě Masarykova čtvrť a Černá Pole. Z dat zmíněné realitní kanceláře vyplynulo, že se snížil zájem o bydlení v satelitech.

“Nízké úrokové sazby obecně generují silnější poptávku, nicméně se příliš nepotkávají s nabídkou současných nemovitostí. U předražených cen realit očekáváme pokles cen na takovou úroveň, kdy se nabídka setká s poptávkou. U dobře nastavených cen staveb dochází k rezervaci a následnému prodeji do 15 – 30 dnů, a to díky silné poptávce v přiměřených cenách,” uzavírá hodnocení brněnského trhu s nemovitostmi Tomáš Matras.

Hana Muchová

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama