Více než dvacet lidí či projektů získalo letošní Cenu zmocněnkyně vlády pro lidská práva. Ocenění si odnesli zástupci a zástupkyně organizací za pomoc těm, kteří porušování práv čelili či čelí. Cena in memoriam pak připadla psychologovi Radku Ptáčkovi za ochranu práv dětí. Poděkování a diplom za významný přínos v oblasti ochrany lidských práv převzala z rukou Kláry Šimáčkové Laurenčíkové i Kamila Šrolerová, právnička Odboru vnější a vnitřní legislativy ČAK. Ceny zmocněnkyně byly uděleny při příležitosti Dne lidských práv, který připadá na 10. prosince. Letos se udělovaly již podruhé.
Cena zmocněnkyně vlády pro lidská práva je prestižní pocta, jejímž cílem je ocenit a podpořit jednotlivce a organizace, významně se angažující v oblasti lidských práv a ochraně zranitelných skupin obyvatel a přispívající k posilování demokracie, spravedlnosti a rovnosti v naší společnosti.
Cenu v kategorii Přímá podpora získali dlouholetá ředitelka České asociace streetwork Martina Zikmundová, primář dětského oddělení nemocnice v Havířově Hynek Canibal a vedoucí služeb organizace Rosa na pomoc obětem domácího násilí Branislava Marvánová Vargová. „Uznáváme nejen jejich empatii, ale také odvahu a rozhodnost stát v popředí a poskytnout konkrétní a nezbytnou pomoc přímo na místě,“ uvedla zmocněnkyně.
V kategorii Osvěta a vzdělávání patří mezi oceněné Jiří Krejčí z Institutu Pallium, který se zaměřuje na dětskou paliativní péči. Cenu zmocněnkyně udělila i zakladatelce Mezinárodního vězeňského společenství Gabriele Kabátové a duchovnímu Starokatolické církve Petru Janu Vinšovi za dlouhodobé prosazování práv osob LGBTQ+ v ekumenickém prostředí.
Za zvládnutí mimořádné výzvy získal ohodnocení spolek studentů psychologie z Univerzity Karlovy s názvem Peerko za podporu těch, jichž se dotkla loňská střelba na pražské filozofické fakultě. K laureátům patří i šéfka Platformy pro sociální bydlení Barbora Bírová či právníci Markéta Řádková a Daniel Bartoň, kteří přispěli k nové definici znásilnění.
V kategorii Inovace ocenila zmocněnkyně Tobiáše Frýdla za projekt Víra v barvách duhy za podporu LGBTQ+ lidí v církvích, Gabrielu Lepkovou a Barboru Konrády za zařízení pro děti v organizaci Prostor Pro a Ilonu Burgrovou a Denisu Kubovou z Komise rovných příležitostí ve sportu Českého olympijského výboru.
Za dobrovolnictví cenu dostala Galyna Andreytsiv z Pražského Majdanu, lektor první pomoci z organizace ZDrSEM Štěpán Mikula a Lenka Helena Koenigsmark z Dobrodějny na pomoc handicapovaným. Za advokační činnost mají ocenění Klára Chábová z Nadačního fondu Krok domů na podporu mladých po odchodu z dětských domovů, Alena Jančíková z České asociace paraplegiků CZEPA a advokátka Adéla Hořejší.
V rámci slavnostního ceremoniálu převzala poděkování a diplom za významný přínos v oblasti ochrany lidských práv, veřejného zdraví a zranitelných skupin obyvatel, konkrétně za zdravotní podporu spočívající v zajišťování první pomoci dětem s epilepsií ve školách a školkách, i Kamila Šrolerová (na snímku vlevo), právnička Odboru vnější a vnitřní legislativy České advokátní komory.
Klára Šimáčková Laurenčíková ocenila in memoriam psychologa Radka Ptáčka, který letos zemřel. Podle zmocněnkyně zasvětil celý svůj život ochraně práv dětí a jeho schopnost spojovat odborné znalosti s lidských přístupem ovlivnila nejen debatu expertů, ale hlavně život řady dětí a rodin. Prosazoval mimo jiné uzákonění nepřijatelnosti fyzických trestů u dětí či změny v péči o duševní zdraví. Přispěl k řadě systémových změn.
Zdroj: ČTK
Ilustrační foto: PIXABAY.com, ČT24 a archiv Kamily Šrolerové
Související články
- V Česku se loni s obtěžováním setkalo 63 procent osob z LGBT+, nejvíc v EU – Svět práva
- Amnesty International: Počet poprav byl loni nejvyšší za poslední dekádu – Svět práva
- Cena Václava Havla za lidská práva pro rok 2024 má své finalisty – Svět práva
- UNICEF: Každá osmá dívka či jedenáctý chlapec zažili sexuální útok – Svět práva
- Evropský parlament udělil Sacharovovu cenu vůdcům venezuelské opozice – Svět práva
- Rada pro paměťovou agendu se na svém zasedání zabývala dotačním programem – Svět práva