Nový elektronický monitorovací systém hlídal během prvních šesti měsíců svého fungování v České republice celkem 79 lidí. Služba má přitom aktuálně k dispozici 350 náramků a další může dokoupit. Informoval o tom mluvčí Probační a mediační služby (PMS) Martin Bačkovský. Soudy zatím zařízení využívají nejčastěji pro domácí vězně, v části případů ale náramky nahrazují i vazbu.
Probační služba představila nový systém letos 25. června, fungoval ovšem začal už o týden dříve. Od té doby si hlídací náramky nasadilo 64 domácích vězňů, v dalších 12 případech dal soud náramkům přednost před eskortováním obviněného do vazební cely. Zbývající tři náramky pak zajišťovaly takzvaná přiměřená omezení uložená soudem, mezi nimiž může být i povinnost zdržovat se v určeném čase ve stanoveném obydlí.
Náramky mají přispět ke snížení počtu vězňů, kterých je nyní ve věznicích 19 524. Elektronický systém aktuálně monitoruje 61 lidí. „Spolupráce s dodavatelem je bez problémů a systém funguje podle dohodnutých parametrů,“ popsal Bačkovský zkušenosti s českou firmou Forsolution CZ. Pražská společnost byla jediná, která se přihlásila do výběrového řízení. Za dodání 700 kusů náramků a zajištění jejich sedmiletého provozu jí stát zaplatí 93,6 milionu korun s DPH, přičemž probační služba má opci na dalších 1000 náramků.
Představitelé PMS i Ministerstva spravedlnosti v posledních měsících opakovaně uváděli, že počet lidí hlídaných náramky je nízký a kapacita monitoringu podstatně vyšší. Náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák řekl minulý týden na zasedání sněmovního Výboru pro bezpečnost, že justice je konzervativní a potřebuje si vyzkoušet, zda monitoring funguje. Připustil, že ukončení předchozího monitorovacího systému bylo šrámem na důvěře soudců, kterou je zapotřebí dál budovat. Připomněl ale také, že trest domácího vězení zdaleka nelze uložit každému pachateli – není jím možné potrestat člověka bez domova.
Trest domácího vězení v Česku existuje od ledna 2010. Soudy jej v minulosti příliš neukládaly i proto, že domácí vězně hlídali jen namátkově probační úředníci. Státu dlouho trvalo najít dodavatele nepřetržitého monitoringu. Nakonec vybral izraelskou firmu SuperCom, která systém provozovala od září 2018 do listopadu 2021. Její náramky nosilo 617 lidí, ročně tedy zhruba 206. PMS ale s firmou přestala spolupracovat, což zdůvodnila neplněním smluvních povinností.
Zdroj: ČTK
Ilustrační foto: MSp
Související články
- Novela insolvenčního zákona způsobila snížení počtu povolených oddlužení – Svět práva
- Aktuality z Evropské unie od Stálého zastoupení ČAK v Bruselu – září 2024 – Advokacie
- Výzkum IKSP poukazuje na problémy v systému soudnictví ve věcech mládeže – Svět práva
- Odčerpat majetek pachatele by mělo být možné i ze společného jmění manželů – Legislativa
- ÚS: Povolení obnovy trestního řízení je přípustné i v případě prohlášení viny – Judikatura
- Vláda schválila novelu trestních předpisů a s ní i zefektivnění trestního řízení – Legislativa