Slovensko neplní velkou většinu doporučení týkajících se prevence korupce ve vládě a policii. Uvedla to Skupina států proti korupci (GRECO), která je orgánem Rady Evropy a jejíž členové minulý týden jednali se slovenskými vládními činiteli v Bratislavě. Slovensku podle skupiny chybí například kodex přípustného jednání pro politiky v nejvyšších funkcích, je třeba zlepšení systému jejich majetkových přiznání či efektivní záruky nestrannosti vyšetřování stížností na práci policie.
Delegace GRECO se ve slovenské metropoli sešla s předsedou vlády, šéfem jeho poradců či představiteli ministerstev vnitra a spravedlnosti. Tématem jednání byl zejména fakt, že vláda v Bratislavě dosud zcela splnila pouze tři z 21 opatření navržených už v roce 2019.
„GRECO důrazně vyzývá slovenskou vládu, aby podnikla neprodlené a účinné kroky k přijetí dosud nerealizovaných opatření,“ uvedla skupina po návštěvě.
Stávající vláda po svém loňském nástupu vyvolala silnou kritiku opozice a demonstrace jejích příznivců některými změnami v trestním právu včetně snížení trestů za korupci či zrušením specializovaného útvaru prokuratury, který se zabýval také korupcí v nejvyšších patrech politiky. Kvůli tomu nyní Evropská komise zvažuje, že odebere Bratislavě část peněz z unijních fondů.
Protikorupční orgán Rady Evropy, která je na EU zcela nezávislá a sdružuje i mimounijní země, apeloval na slovenskou vládu, aby mimo jiné zavedla povinnost pro ministry a jejich poradce projít před nástupem do funkce prověrkami integrity. Podobné prověrky by měli pravidelně v době svého veřejného působení podstupovat i vládní poradci či policejní činitelé, vybízí GRECO.
Slovensko by také mělo omezit možnosti působení předních vládních a policejních činitelů v soukromé sféře po jejich odchodu z veřejných funkcí. GRECO rovněž Bratislavě doporučuje zavést transparentnější posuzování možných prohřešků policie a lépe chránit oznamovatele trestných činů.
Skupina GRECO uvedla, že se k hodnocení slovenských opatření vrátí v příštím roce.
Zdroj: ČTK
Ilustrační foto: PIXABAY.com
Související články
- Sněmovna schválila změnu vymezení znásilnění na nesouhlasný pohlavní styk – Legislativa
- Amnesty International: Stav lidských práv ve světě se v roce 2023 zhoršil – Svět práva
- Sněmovna podpořila zakotvení pravidel lobbování, mají omezit možnost korupce – Legislativa
- Sněmovna schválila pravidla pro nakládání s látkami typu kratom – Legislativa
- Zkrácení doby oddlužení z pěti let na tři roky sněmovna schválila – Legislativa
- Tomáš Gřivna: Můj úspěch je i úspěchem všech lidí, kteří mě podporují – Advokacie