Praha byla ještě zahalená do tmy, ale na Národní třídě už panoval v neděli 17. listopadu čilý ruch. Kromě pořadatelů vzpomínkových akcí, kteří v centru města chystali pódia, ozvučení, ale i své stánky, sem již přicházeli jednotlivci, rodiny i skupinky občanů, aby položili květiny a zapálili svíčky u pomníku 17. listopadu 1989 umístěném na Kaňkově paláci, sídle České advokátní komory, a připomenuli si tak Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Mezi prvními, kdo ocenili statečnost studentů, kteří se nebáli postavit režimům, tomu nacistickém v roce 1939 i tomu komunistickému před 35 lety, byl také prezident České republiky Petr Pavel.
Pětatřicáté výročí sametové revoluce si ale lidé připomínali již v týdnu před 17. listopadem. S přibližujícím se víkendem rostl u pomníku počet květin a zapálených svíček. Česká advokátní komora, členové jejího představenstva v čele s jejím předsedou Robertem Němcem i zaměstnanci Komory, sem položili květiny v pátek 15. listopadu.
I letos Komora myslela na všechny kolegy a kolegyně, členy integrovaného záchranného systému, policisty, novináře, ale i významné osobnosti veřejného života, kteří a které v tento významný den přijdou do centra Prahy, a přichystala pro ně ve dvoraně Kaňkova paláce chill-out lounge. Všichni zmínění si zde mohli už od osmé hodiny ranní v klidu popovídat s přáteli či sdílet vzpomínky, ale také využít zázemí sídla ČAK pro svou práci. Mohli se tu také zahřát polévkou, kávou a čajem, nealkoholickým punčem či svařeným vínem.
Již krátce po sedmé hodině ranní začali k pomníku přicházet i politici, představitelé akademických institucí či vysocí vládní činitelé. Jako první zde i letos zapálil svíčku britský velvyslanec v České republice Matt Field. Plejádu významných osobností, které si přišly připomenout návrat svobody a demokracie, uvedl prezident republiky Petr Pavel. „Sedmnáctý listopad 1989 není abstraktním symbolem, ale připomínkou toho, že už 35 let máme příležitost budovat svou zemi i život podle svých představ,“ řekl Petr Pavel. Ne vše se podle prezidenta podařilo a daří, důležité je zkusit něco změnit a vzájemně si naslouchat. Jeho odpůrci provázeli jeho příchod a následné vystoupení pískotem a výkřiky Hanba, jiní zase tleskali a volali „Děkujem“. „Mnohem lepší než křičet na Národní třídě je přijít a navrhnout, co je lepší,“ reagoval prezident.
Po něm pak následovali zástupci politických stran, členové vlády a Parlamentu ČR, či vysokých škol a církve – kromě jiných primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda, mimořádný a zplnomocněný velvyslanec USA v ČR Bijan Sabet, ministr vnitra Vít Rakušan či hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková či poslanec Marek Benda. Předseda Senátu Miloš Vystrčil v krátkém vyjádření pro média hovořil o svobodě slova, ke které patří i vyjádření nespokojenosti s vládou. „Jsem rád, že žiji ve společenství, kde si to dovolit můžeme.”
Nepřehlédnutelný a nepřeslechnutelný pak byl příchod předsedy vlády ČR Petra Fialy a ministra zemědělství Marka Výborného, doprovázených velkým zástupcem podporovatelů.
Postupujícím časem proudily na Národní stále početnější davy lidí. Častěji než v minulých letech také přicházeli k pomníku 17. listopadu celé rodiny a mladí rodiče s malými dětmi. Krátce před polednem tak byl chodník před pomníkem takřka k silnici zaplněn květinami i svíčkami. A další lidé stále přicházeli…
Ve 13 hodin se Národní třídou rozezněla česká hymna, kterou z balkonu Paláce Metro zazpívala Ráchel Skleničková. Lidé v ulici se spontánně přidávali, píseň v podání tisícihlavého sboru pak zakončil veliký a dlouhý potlesk.
Redakce AD
Foto: redakce AD
Související články
- Podobně jako vláda i Senát přijal definici protiromských postojů – anticikanismu – Legislativa
- Vláda přijala definici anticikanismu, jež má bránit diskriminaci Romů – Svět práva
- Ústavní soud uložil, aby obvodní soud v průtazích nepokračoval a jednal – Judikatura
- AOOV: Novelu trestního zákoníku je třeba projednat v tomto volebním období – Svět práva
- Přívětivé daňové podmínky na Tenerife představí seminář ČAK – Advokacie
- Ošetřovné by mohli mít i dohodáři a OSVČ, novelu schválila vláda – Legislativa