(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Ministerstvo vnitra navrhuje odškodnit oběti akce Asanace - Svět práva - Advokátní deník

Ministerstvo vnitra navrhuje odškodnit oběti akce Asanace – Svět práva

Reklama
Reklama

Ministerstvo vnitra navrhuje vyplatit jednorázové odškodnění lidem, které komunistická Státní bezpečnost (StB) nutila při akci Asanace či obdobných akcích k vystěhování z tehdejšího Československa. Každý člověk by měl dostat 100 000 korun. Nezáleží na tom, zda nátlaku podlehl a skutečně emigroval. Rozhodující je podle ministerstva alespoň do určité míry kompenzovat újmu všem, které StB v tomto ohledu administrativně, fyzicky nebo psychicky šikanovala.

 

Lidé by měli o odškodnění písemně zažádat ministerstvo vnitra. Návrh právní úpravy počítá s tím, že budou moci uplatnit nároky do konce roku 2026. Ve správním řízení se následně o odškodnění rozhodne. „Rozhodnutí bude přezkoumatelné v rámci správního soudnictví,“ uvedlo ministerstvo. Aby lidé mohli začít žádat co nejdříve, navrhuje vnitro, aby Sněmovna schválila zákon již v prvním čtení.

Úřad předpokládá, že se na něj obrátí zhruba 100 až 400 lidí. Stát by tak vyplatil mezi deseti a 40 miliony korun. „Nejpravděpodobněji se jeví, že počet žádostí se bude pohybovat mezi 200 až 300 žádostmi,“ napsalo vnitro v důvodové zprávě. Ministerstvo očekává, že se na něj obrátí zejména starší lidé, částka by jim tak mohla pomoci zlepšit jejich sociální situaci.

Akci Asanace vymyslela StB na přelomu 70. a 80. let. Jejím cílem bylo fyzickým a psychickým nátlakem donutit občany nepohodlné režimu k trvalému opuštění státu. Pracovníci StB po celé zemi začali předem vytipované odpůrce režimu šikanovat i fyzicky týrat.

Podle ministerstva se StB nejprve soustředila na signatáře Charty 77. V roce 1978 se jí podařilo z Československa vystěhovat 15 lidí, v následujícím roce deset. „Akce se následně postupně zaměřila i do oblasti alternativní kulturní sféry, undergroundu a volné mládeže. Vysocí představitelé režimu, ministerstva vnitra a StB efekt akce hodnotili kladně, protože měli za to, že tímto způsobem oslabí vliv opozice ve společnosti, a navíc podnítí její vnitřní spory,“ uvedlo vnitro.

V roce 1980 se pod nátlakem vystěhoval například písničkář a duchovní Svatopluk Karásek. V roce 1981 pak z ČSSR emigrovalo dalších 23 lidí. „Ani odchod z republiky přitom nezaručil definitivní ukončení zájmu StB o dotyčnou osobu,“ napsalo ministerstvo. Akce Asanace podle něj byla nejintenzivnější do roku 1984, StB ji ale individuálně využívala až do sametové revoluce.

 

Zdroj: ČTK
Foto: pixabay.com

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama