Nový dům pro oběti domácího násilí se otevřel v Praze. K dispozici je pro ně sedm bytů. Podle potřeby v nich mohou zůstat až dva roky do vyřešení své situace, s nímž jim pomohou sociální pracovníci. Lhůta se dá případně ještě o půl roku prodloužit. Zařízení představili 4. prosince na tiskové konferenci náměstkyně primátora Alexandra Udženija a šéf Centra sociálních služeb Praha (CSSP) Roman Béla. Centrum dům provozuje. Spolupracuje s organizacemi na pomoc obětem domácího násilí.
„V momentě, kdy se žena odhodlá odejít (z násilného vztahu) – a někdy je to po desítkách let, teprve potom řešíme, kam klientku ubytujeme, kde jí podáme pomocnou ruku, jakou formou. Je to velmi individuální. Chceme sociální služby poskytovat cíleně a na míru podle potřeb daného člověka,“ uvedla Alexandra Udženija. Novou službu označila za mezistupeň při návratu do běžného života. Po vyřešení akutních problémů a ustálení situace mohou klientky a klienti požádat podle náměstkyně magistrát o městský byt.
Praha dům pořídila za 90 milionů korun, rekonstrukce pak stála 1,5 milionu korun. Ubytování mohou získat oběti domácího fyzického, psychického, sexuálního či ekonomického násilí i stalkingu, tedy nebezpečného pronásledování. Byty mají plochu od 25 do 75 metrů čtverečních. Jsou tak pro jednotlivce i rodiny. Mají základní vybavení, lidé si pak mohou přidat další své zařízení.
„Základní smlouva je na šest měsíců. Během nich zjistíme, jak se situace klientů vyvíjí. Může se stát, že mohou bez problémů přejít do normálního života, ale také se může stát, že jejich situace může být složitá. V tom případě budeme smlouvu prodlužovat. Odejdou ve chvíli, kdy budou skutečně zabezpečeni,“ upřesnil Roman Béla. Celkem bude možné v bytě žít nejvýš dva roky, v komplikovaných situacích se dá smlouva případně prodloužit ještě o půl roku. Klientky a klienti si bydlení budou částečně hradit. „Pokud bychom ale měli klientku, která je úplně bez příjmu – protože se může stát, že z velmi zámožné rodiny přijde paní se dvěma dětmi a nemá vůbec nic, vždycky postup vyřešíme. Návazně pak za pomocí sociálních dávek, příspěvků na bydlení se musí do života vrátit,“ řekl šéf centra.
V budově se klade důraz i na bezpečnost obyvatel. Činžovní dům s mohutnými plechovými vraty je vybavený kamerami. Městská policie dorazí do pár minut, popsal šéf CSSP. V přízemí by podle něj měla vzniknout také dětská skupina.
Podle náměstkyně primátora Praha počítá s pořizováním dalších budov pro sociální služby. „Když najdeme nemovitost obdobného typu na takovém místě, které má občanskou obslužnost, školy, školky, tak nebudeme váhat a budeme nakupovat dál. V minulém roce jsme uskutečnili čtyři nebo pět akvizic přímo pro různé sociální služby. Už teď jsme v jednání o nových nemovitostech, které bychom chtěli kupovat v novém roce,“ uvedla Udženija.
Zdroj: ČTK
Ilustrační foto: canva.com
Související články
- Senát se nebude zabývat zákazem pěstounství pro stejnopohlavní páry – Legislativa
- Rozvodová novela má pomoci sjednotit opatrovnické řízení u českých soudů – Legislativa
- Soud rehabilitoval dívku, kterou v roce 1979 zadržela Státní bezpečnost – Svět práva
- ÚS: Nabízet záruku za dokončení nápravy odsouzeného mohou různé subjekty – Judikatura
- Na ošetřovné zřejmě získají nárok také živnostníci a pracovníci na dohody – Legislativa
- Pravidla advokátních úschov proti riziku zpronevěry sněmovna zřejmě schválí – Legislativa