Bezplatným převodem budou nově moci obce získat od Státního pozemkového úřadu (SPÚ) pozemky, potřebné například pro rozšíření hřbitovů. Pozemky se také budou moci na základě žádostí obce převést nejen v zastavěném, ale nově i zastavitelném území vymezeném územním plánem. Změny přináší novela zákona č. 503/2012 Sb., o Státním pozemkovém úřadu a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a zákona č. 139/2002 Sb., o pozemkových úpravách a pozemkových úřadech a o změně zákona č. 229/1991 Sb., o úpravě vlastnických vztahů k půdě a jinému zemědělskému majetku, ve znění pozdějších předpisů, kterou podle ministra zemědělství Marka Výborného schválila ve středu 28. srpna 2024 vláda.
„Nejvíce změn novela zákona přináší ve prospěch obcí. Státní pozemkový úřad jim bude nově moci poskytnout bezúplatně například pozemky pro rozšiřování hřbitovů, nedostatek hrobových míst už dnes některé obce velmi trápí. Rozšiřují se ale i možnosti převodu pozemků kolem silnic, například pruhů pozemků, které přiléhají k místní komunikaci,“ uvedl Výborný.
Zákon rovněž přináší zvýšenou míru ochrany zemědělských pozemků, které jsou určeny liniovým zákonem pro výstavbu dopravní, vodní nebo energetické infrastruktury a pro strategické investiční stavby, nebo pozemky nabyté směnou či koupí pro potřeby pozemkových úprav.
Nově bude mít Státní pozemkový úřad možnost převádět nemovité věci i za cenu zjištěnou, bude-li vyšší než cena obvyklá. Doposud musel vždy SPÚ prodat pozemky za cenu obvyklou. Změna tak může zajistit vyšší příjem peněz do státního rozpočtu.
„Změny budou také ve způsobu úhrady kupní ceny, kdy novela navrhuje povinnost uhradit plnou výši kupní ceny před podpisem kupní smlouvy, čímž se významně sníží administrativní zátěž spojená s případným vkladem zástavního práva do katastru nemovitostí. Nebude docházet k situacím, kdy v důsledku neuhrazení kupní ceny musí SPÚ vymáhat pohledávky,“ uvedla ústřední ředitelka Státního pozemkového úřadu Svatava Maradová.
S ohledem na sílící dopady klimatické změny byla do novely zákona zakotvena také obecná působnost SPÚ v oblasti monitoringu eroze a posíleny pravomoci zaměstnanců, kteří aktualizují takzvaný BPEJ (bonitovaná půdně ekologická jednotka). Ti budou nově oprávněni ke vstupu a vjezdu na pozemky soukromých vlastníků za účelem prověření potřebnosti aktualizace BPEJ před jejím zahájením a po zahájení aktualizace BPEJ za účelem provedení terénního průzkumu.
V procesu pozemkových úprav bude nově zavedeno oprávnění k vedení správního řízení krajskými pozemkovými úřady, čímž se činnost Státního pozemkového úřadu zefektivní.
Novela bude nyní předložena k projednání do Parlamentu ČR. V případě schválení nabude účinnosti 1. ledna 2025.
Zdroj: ČTK
Ilustrační foto: canva.com
Související články
- Mezistátní šachový zápas advokátů: Putovní pohár se vrací do Brna – Advokacie
- „Systém společného vzdělávání“ zlepšil služby v justici i sociálním systému – Svět práva
- Ještě jste si nekoupili vstupenky na galavečer Právníka roku? Je nejvyšší čas! – Advokacie
- Prezidentský pohár letos putuje na Slovensko, česká dvojice získala stříbro – Advokacie
- O žalobě EK kvůli zákonům regulujícím profese ČR ví, pokuta nyní nehrozí – Svět práva
- Operace vč. sterilizace jako podmínka úřední změny pohlaví před ÚS neobstála – Judikatura