Veřejnému ochránci práv se množí stížnosti stavebních úřadů, které trápí problémy s digitalizací stavebního řízení. Stěžují si na přetrvávající problémy i nefunkčnost informačního systému stavebního řízení. Ombudsman se proto obrátil na ministra pro místní rozvoj, žádá nápravu. Kancelář veřejného práv o tom 8. srpna informovala na svém webu. Ministerstvo uvedlo, že o stížnostech samospráv ví a má v plánu práci v informačním systému postupně zjednodušit a zrychlit.
Podle stavebních úřadů nový informační systém práci nezrychluje, ale naopak prodlužuje. „Za jednu z nejvážnějších výhrad, která se v reakcích stavebních úřadů opakuje, považuji, že nový systém práci úředníků zpomaluje, místo toho, aby ji zjednodušil a urychlil,“ uvedl ombudsman Stanislav Křeček.
Stavební úřady poukazují na chyby Portálu stavebníka, který je vstupní branou pro komunikaci stavebníků s úřady, a informačního systému stavebního řízení, který slouží úřadům pro vyřízení žádostí stavebníků. Z Portálu stavebníka se totiž do informačního systému nepřeklápějí všechny údaje uvedené v žádosti stavebníka. To může podle ombudsmana způsobovat vážné problémy. V důsledku nefunkčního modulu pro dotčené orgány hrozí vznik takzvaných fiktivních závazných stanovisek. Tedy situace, kdy z důvodu nevydání závazného stanoviska ve stanovené lhůtě se má za to, že dotčený orgán vydal ke stavbě stanovisko souhlasné a bez podmínek.
Ombudsman se proto obrátil na ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše, který je zároveň místopředsedou vlády pro digitalizaci. „Zajímá mě, jaké kroky k nápravě jeho ministerstvo přijme,“ vysvětlil ombudsman. V souvislosti s účinností nového stavebního zákona se ombudsman také připravuje na zvýšený počet podnětů stavebníků.
Resort uvedl, že jde o stížnosti, které už dříve zástupci samospráv předali ministrovi Bartošovi také na osobních jednáních. „Plán dalšího vývoje počítá s tím, že se práce v Informačním systému stavebního řízení bude postupně zjednodušovat a zrychlovat,“ uvedl mluvčí ministerstva Petr Waleczko. Dodal, že ministr ombudsmanovi oficiálně odpoví v požadované lhůtě.
Na problémy se systémy digitalizace stavebního řízení si od začátku července stěžují městské úřady, někteří stavebníci a odborné sdružení a komory. Problémy s digitalizací stavebního řízení mohou podle některých odhadů přinést miliardové ztráty. Ministerstvo pro místní rozvoj nyní připomínky vypořádává. V posledních dnech se zástupci ministerstva setkali například s členy České komory architektů, České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů nebo se zástupci koalice.
Jednání stavebníků s MMR nerozptýlilo obavy z digitalizace, odkládají projekty
Jednání členů Platformy pro zdravý stavební zákon s ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem a zástupci Ministerstva pro místní rozvoj 7. srpna nerozptýlilo obavy z digitalizace a nového stavebního zákona. Koncem srpna by se Bartoš měl s členy platformy setkat znovu a informovat je o výsledcích připravovaných vylepšení. Do té doby budou členové pravděpodobně odkládat podávání žádostí na výstavbu významnějších projektů, sdělila po jednání s ministrem Hana Landová, předsedkyně sekce územního a regionálního rozvoje Hospodářské komory (HK), která je členem platformy.
Důvodem, proč chtějí členové platformy některé projekty odkládat, je podle Landové to, že nemají jistotu, že by výstup v souladu se správným řádem ustál u případného přezkumu. Členka HK již dříve upozorňovala, že stavebník se složitějším projektem by se měl vydat na stavební úřad až v lednu. Hana Landová doufá, že půlrok bude využit na to, aby se některé nefunkčnosti systému odstranily.
Platforma na konci července zaslala dopis prezidentovi Petru Pavlovi, premiérovi Petru Fialovi a některým členům vlády. Digitalizace podle platformy, jejímiž členy jsou například Svaz podnikatelů pro stavebnictví, Česká komora architektů, Asociace developerů a Hospodářská komora, trpí problémy, jako jsou například nefunkčnost a nepřipravenost systému, nedostatečná uživatelská přívětivost a komplikované rozhraní s nejasnými postupy.
Zástupci platformy se včera se zástupci MMR setkali poprvé. V dopise prezidenta a členy vlády žádali o setkání a řešení situace týkající se digitalizace stavebního řízení. Na Pražském hradě kvůli tomu měli podle Hany Landové členové platformy krátkou schůzku, od ministerských resortů ale termíny jednání nedostali.
Ivan Bartoš po jednání uvedl, že za důležité považuje v systémech opravit úkony automatizující vyplňování formulářů a napojení na ekonomický systém. „Nejdůležitější je, abychom se dostali do situace, kdy se úředníci toho systému nebudou děsit a budou vědět, že když otevřou stavební řízení, které má více účastníků, že nemusí přepisovat všechny do jednoho formuláře, ale že se tam načtou. To jsou věci, které práci zbržďují. Velmi vnímám apel na ekonomický systém, protože stavební řízení vyžaduje evidenci plateb různých úkonů,“ řekl Ivan Bartoš.
Zdroj: ČTK
Foto: canva.com
Související články
- Stáž v rámci projektu LAWYEREX 2 byla velkou inspirací právní i lidskou – Advokacie
- Poradní orgán ombudsmana: Komunitní sociální služby musí definovat zákon – Svět práva
- Novelu, která má přispět ke zvýšení počtu pěstounů, podepsal prezident – Legislativa
- SDEU k návrhům členských států ohledně jmenování unijních soudců – Judikatura
- Ústavní soud potvrdil devět let vězení za znásilňování nevlastní dcery – Svět práva
- Minimální mzda v ČR nebyla loni přiměřená, nepokryla potřeby a bydlení – Svět práva