(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Případů obchodování s dětmi se v ČR řeší několik ročně, kriminalita je skrytá - Svět práva - Advokátní deník

Případů obchodování s dětmi se v ČR řeší několik ročně, kriminalita je skrytá – Svět práva

Reklama
Reklama

Policisté v Česku řeší ročně jednotky případů obchodování s dětmi, tato trestná činnost je však často skrytá. Prokazování bývá složité, protože oběti většinou s policií nespolupracují a trestné činy nehlásí. Široká ani odborná veřejnost pak není schopná ukazatele této kriminality rozpoznat. Ministerstvo proto spustilo informační kampaň. Na tiskové konferenci o tom informoval ředitel Odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra Michal Barbořík. Ředitelka neziskové organizace La Strada Markéta Hronková doplnila, že systém péče o oběti v Česku nebyl připraven na uprchlíky, kteří přišli po ruské invazi na Ukrajinu. U těchto dětí je ještě složitější vybudovat si důvěru.

 

Policisté předloni zaznamenali devět případů obchodování s dětmi, loni 15. Podle Barboříka šlo o sexuální vykořisťování. „I podle informací, které máme z výzkumu v terénu, je toto nejčastější,“ uvedl.

Jak řekla Markéta Hronková, například mladí Ukrajinci bývají často také oběťmi pracovního vykořisťování. Organizace se setkala s případy, kdy pracovali bez mzdy či v nedůstojných podmínkách.

V menším měřítku pak dospělí zneužívají děti k žebrání nebo drobným krádežím.

Sexuální vykořisťování dětí a obchodování s nimi se podle Barboříka z velké části přesunulo stejně jako další druhy kriminality do online prostředí. Děti se tam snadno můžou stát oběťmi manipulátorů a vyděračů. „Obětí se může stát každé dítě bez ohledu na jeho intelekt, ekonomické zázemí, sociální prostředí a funkčnost primární rodiny,“ řekl ředitel Odboru prevence kriminality MV. Zástupci ministerstva, policie i neziskových organizací se ale shodli na tom, že nejohroženější jsou děti z velmi chudých poměrů a marginalizovaných skupin.

Důvodů, proč děti nenahlásí trestnou činnost policii, je víc. „Bohužel jsou známy případy, kdy jsou děti obchodovány svou vlastní rodinou, takže tam je velká bariéra k tomu vypovídat,“ uvedl Barbořík. Děti také mohou dobrovolně poskytovat sexuální služby, protože chtějí vydělat peníze. Někdy je k tomu přemluví kamarádi, proti kterým nechtějí svědčit. Někdy i ony přemluví další známé, a stávají se tak i pachateli. V online prostoru pachatelé často děti vydírají například zveřejněním jejich fotek a oběti se pak bojí čin hlásit.

Ministerstvo spustilo kampaň zaměřenou na obchodování s dětmi. Její součástí jsou webové stránky www.obchodsdetmi.cz, které jsou zaměřeny na děti, rodiče i odbornou veřejnost. La Strada zase školí pracovníky orgánu sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) ohledně dětských obětí z řad ukrajinských migrantů.

 

 

Zdroj: ČTK
Ilustrační foto: PIXABAY.com, obchodsdetmi.cz

 

 

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama