Ředitelka Probační a mediační služby (PMS) Andrea Matoušková se rozhodla rezignovat. Informovalo o tom Ministerstvo spravedlnosti. Matoušková PMS fakticky řídila od listopadu 2015, ředitelkou se stala v únoru 2016. Na pozici jejího nástupce ministerstvo vypsalo výběrové řízení.
Ministr Pavel Blažek vzkázal, že rozhodnutí Matouškové „ho mrzí, ale lidsky ho chápe“. „Chtěl bych paní ředitelce v první řadě vyjádřit veliký dík za veškerou odvedenou práci. Jako zakládající členka Probační a mediační služby pomohla v České republice úspěšně nastartovat systém restorativní justice. Její přínos pro probaci a mediaci je neoddiskutovatelný. Její rozhodnutí opustit po téměř pětadvaceti letech službu mě jako ministra samozřejmě mrzí, ale na druhou stranu ho lidsky chápu. Věřím, že i nadále bude moci ministerstvo využít zkušeností, které Andrea Matoušková nasbírala,“ uvedl ministr spravedlnosti Pavel Blažek na webu MSp.
Mluvčí ministerstva Vladimír Řepka doplnil, že Matoušková rezignovala k 19. listopadu a do té doby bude čerpat dovolenou. Vedením PMS bude prozatím pověřený ekonomický náměstek služby Jiří Hammer.
Ministerstvo připomnělo, že ředitelka PMS stála za dobu svého působení například u vybudování prvního probačního domu v Česku nebo u zprovoznění elektronického monitorovacího systému.
Část zaměstnanců PMS zvažuje vstup do stávky kvůli zlepšení pracovních podmínek a zvýšení platů. O svých požadavcích nedávno jednali na Ministerstvu spravedlnosti, a to bez vědomí Matouškové. Kvůli nízkým platům již do stávky tento měsíc vstoupili zaměstnanci soudů a také odborný personál většiny pražských státních zastupitelství.
Vedení služby dlouhodobě upozorňuje na to, že PMS potřebuje více zaměstnanců. Náměstkyně Matouškové Kateřina Šlesingerová uvedla v srpnu při jednání s prezidentem Petrem Pavlem, že je zapotřebí nejméně 150 dalších lidí, aby se PMS mohla dostatečně věnovat všem klientům. Odhadla, že dvě třetiny současných zaměstnanců jsou přetížení. Jeden pracovník má nyní podle ní na starosti 83 „jednotek“, což typicky zahrnuje dohled nad podmíněně odsouzenými a podmíněně propuštěnými. Ideální stav by podle ní byl 40 až 50 jednotek.
Andrea Matoušková vystudovala obor sociální práce a po studiu se stala jedním z prvních probačních úředníků v ČR. Podílela se na zavádění probace a mediace do českého prostředí a přípravě PMS. Po jejím vzniku v roce 2001 pracovala v pražském ředitelství služby jako metodik a později vedla oddělení pro koncepční, analytické a metodické činnosti.
Šéfkou PMS se Matoušková stala po Jitce Čádové, která rezignovala po zhruba roce a čtvrt ve funkci. Před Čádovou byl prvním a dlouholetým ředitelem služby Pavel Štern, který v roce 2014 přešel na ministerstvo jako náměstek. Tehdejší ministryně Helena Válková (ANO) ho po několika měsících odvolala, protože jí odmítl poskytnout podrobné informace k tendru na elektronický monitorovací systém.
Zdroj: ČTK, MSp
Foto: archiv Probační a mediační služby
Související články
- Vláda schválila regulaci trhu s kryptoaktivy včetně dohledu ČNB – Legislativa
- Rozhodnutí o klimatické žalobě u Štrasburského soudu je přelomové – Judikatura
- Stříbrnou medaili předsedy Senátu převzalo 15 osobností, mj. historik A. Kýr – Svět práva
- Zmírnění podmínek pro soudní znalce by mohla sněmovna schválit beze změn – Legislativa
- Cizinec byl vyhoštěn s věcmi v pytli na odpadky, případ kritizoval zástupce VOP – Svět práva
- Případů obchodování s dětmi se v ČR řeší několik ročně, kriminalita je skrytá – Svět práva