Poslanci a senátoři asi budou moci do budoucna nově nominovat jen jednoho kandidáta na prezidenta. Doposud toto omezení výslovně nemají. Novelu zákona č. 275/2012 Sb., o volbě prezidenta republiky a o změně některých zákonů (zákon o volbě prezidenta republiky), podpořil dne 14. srpna senátní Ústavně-právní výbor. Doporučil ji schválit beze změny. Senát by o ní měl rozhodovat příští týden. Vládní novela má být použita při příští volbě hlavy státu v roce 2028. Předpis počítá také s tím, že v případě občanských adeptů na funkci hlavy státu budou lidé moci podepisovat petice na jejich podporu také online.
Ohledně podpor prezidentských kandidátů ze strany jednotlivých poslanců a senátorů nyní panují nejasnosti, právní názory se liší. Nejvyšší správní soud v roce 2017 naznačil, že se přiklání k výkladu, že zákonodárce nemůže být členem více navrhujících skupin. Ministerstvo vnitra, které registruje kandidátní listiny, dosud hájilo názor, že takové omezení z Ústavy ani z volebního zákona nevyplývá.
Pokud by byl některý zákonodárce členem několika skupin navrhovatelů, nebude se podle novely přihlížet k jeho podpisu ani na jedné z kandidátních listin. Vznikne ale časový prostor pro to, aby se ke kandidátní listině připojil další poslanec či senátor a neplatný podpis nahradil.
Zájemci, kteří budou chtít kandidovat na základě podpisů občanů, dostanou možnost sbírat podpisy vedle papírových formulářů také přes internet. Využívat se k tomu bude nástroj pro sestavování elektronických petic, který bude součástí informačního systému zakotveného v zákoně o správě voleb. Elektronický systém zaručí, že všichni podepsaní lidé skutečně existují, jejich údaje odpovídají skutečnosti a že petici nepodepsali vícekrát.
Předpisy budou od občanských kandidátů dál požadovat 50 000 podpisů, takže nebude nutné měnit Ústavu. Na petici bude méně údajů, lidé nebudou muset uvádět adresu trvalého pobytu. Listinné petice se budou kontrolovat jen do okamžiku, kdy společně s elektronickou peticí dosáhne počet podpisů požadovanou hranici. Dosud Ministerstvo vnitra ověřovalo údaje na vzorcích náhodně vybraných z každé petice a další postup závisel na zjištěné chybovosti.
Zdroj: ČTK
Ilustrační foto: archiv Senátu
Související články
- „Právník se nemá čas nudit, musí se stále učit,“ říká Monika Novotná – Advokacie
- PF MU v Brně uspořádala besedu s obhájcem disidentů Jiřím Machourkem – Advokacie
- Počet podaných insolvenčních návrhů v prvním čtvrtletí 2024 mírně vzrostl – Svět práva
- Igor Stříž: Členství v EU prohloubilo spolupráci a sblížilo trestní předpisy – Svět práva
- Vláda schválila nový systém emisních povolenek, peníze dá na ekologii – Legislativa
- SD EU k boji proti porušování autorských práv a přístupu k identifikačním údajům – Judikatura