(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Stejnopohlavní páry budou moci uzavírat partnerství s většinou práv manželů - Legislativa - Advokátní deník

Stejnopohlavní páry budou moci uzavírat partnerství s většinou práv manželů – Legislativa

Reklama
Reklama

Stejnopohlavní páry budou moci od příštího roku uzavírat partnerství s většinou práv, jaká mají v manželství muž a žena. Omezení se má vztahovat například na osvojování dětí. Změnu přinese novela občanského zákoníku, kterou prezident Petr Pavel podepsal. Oznámil to 29. dubna odbor komunikace Hradu. Manželství stejnopohlavních dvojic je možné v 36 zemích, z nich 16 je v Evropské unii. Partnerství uznává 12 států. Aktivisté chtějí dál prosazovat manželství pro všechny, což loni podpořil i Pavel.

 

Novela je výsledkem kompromisních dohod ve sněmovně. Tvůrci předlohy z řad poslanců původně prosazovali manželství pro všechny, aby i homosexuální partneři byli postaveni na úroveň manželů. To se ale ukázalo sněmovnou i Senátem v současném složení jako neprůchodné, a proto se nakonec zákonodárci dohodli na přijetí upravené verze.

Novela nahradí nynější registrované partnerství. Registrovaní nemají nyní podle zákona třeba společné jmění a po ztrátě partnera či partnerky nemají nárok na vdovecký či vdovský důchod, což má předloha napravit. Osvojení dítěte bude podle novely možné jen v případě, že by jeho biologickým rodičem byl jeden z partnerů. Přiosvojení adoptovaného dítěte jednoho z partnerů druhým z partnerů má být podle spoluautora sněmovní úpravy Jiřího Navrátila (KDU-ČSL) možné pouze na základě rozhodnutí soudu.

Novela podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové zlepší situaci dvojic gayů a leseb a takzvaných duhových rodin s dětmi, rovnoprávnost jim ale nezajistí. Podle iniciativy Jsme fér norma představuje mezikrok. Sice zlepší situaci partnerských dvojic a duhových rodin s dětmi, rovnoprávnost a plné uznání ve společnosti jim však nezajistí, uvedla iniciativa. Její mluvčí Filip Milde ale podotkl, že zákonodárci poprvé právně uznávají existenci rodin dvou matek a dvou otců s potomky.

 

Zdroj: ČTK
Foto: canva.com

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama