Posláním České advokátní komory je mimo jiné výchova a vzdělávání advokátních koncipientů a advokátů samotných. Advokátní zkoušky jsou pomyslnou třešničkou na dortu v celém procesu, kdy se z absolventa právnické fakulty stane „skoroadvokát“. Statistiky ČAK nám i v této oblasti mohou poskytnout zajímavá čísla a fakta:
Začátek je na konci
Kariéra advokátky či advokáta je vyvrcholením několikaleté náročné přípravy a zahájena může být teprve složením slibu a zápisem do seznamu advokátů, který vede matrika ČAK. Tomu všemu předchází úspěch u zkoušek, které se skládají ze vstupního testu, písemné a ústní části. Teprve po ústních může koncipient s úlevou prohlásit: „Mám to!“
Ne každý, kdo složí poměrně náročné zkoušky, se nechá zapsat jako advokát. Zcela jednoznačně to vyplývá z následující statistiky. Je z ní patrné, že počet úspěšných u advokátní zkoušky nerovná se počtu nově zapsaných advokátů. Objevuje se zde ovšem poměrně zajímavý paradox:
Proč v covidovém roce 2020, kdy ČAK byla kvůli protipandemickým opatřením nucena vypsat pouze tři termíny zkoušek, přičemž se na ně přihlásil rekordně nízký počet uchazečů (259, uspělo 206 z nich), se na matrice ČAK zapsalo 487 nových advokátů? Proč o rok později uspělo u zkoušek 597 koncipientů, ale zapsat se nechalo „pouze“ 521 nových advokátů? A kde se v roce 2023 vzalo 76 nových advokátů, když zkoušky složilo 476 lidí, ale zapsat se nechal 551 advokát?
Na tyto otázky s největší pravděpodobností neexistuje jedna, dvě, ani deset či dvacet všeobecně platných odpovědí. Důvody jsou rozmanité, jako život sám. Mnozí si udělají advokátní zkoušky (coby zadní kolečka) a dostanou finančně lukrativní nabídku dělat in-house právníky. Nebo, což vidíme i při slavnostních slibech, kam přichází i řada budoucích i čerstvých maminek, zůstávají pár let na patrně mateřské a zapíšou se později.
Noví advokáti také nezřídka přicházejí z jiných justičních profesí. Zkoušky dělat nemusejí, neboť zkoušky na notáře, exekutory, soudce a státní zástupce jsou postaveny na roveň těch advokátních a jsou tedy uznatelné pro vstup do advokacie.
Korelaci mezi počtem uchazečů o advokátní „řemeslo“ a skutečně zapsanými advokáty prostě nelze vtěsnat do čísel.
Co statistiky umí, je zjistit průměrnou úspěšnost u advokátních zkoušek = 76 %. Také umí spočítat, že průměrná úspěšnost u mediačních zkoušek byla v roce 2023 pouhých 25 %. Z 28 uchazečů o post mediátora tak uspělo před zkušební komisí pouze „sedm statečných“. ČAK dále organizuje i zkoušky způsobilosti a uznávací zkoušky. O termínech, podmínkách a všem ostatním naleznete informace na webu ČAK pod odkazem Vzdělávání a zkoušky.
Vzdělávání je priorita, a tomu odpovídají i čísla
Téměř čtyřicet tisíc advokátů a přes 200 tisíc koncipientů se zúčastnilo vzdělávacích akcí ČAK jen za posledních deset let. Samozřejmě, v těchto číslech jsou jednotlivé osoby zahrnuty několikrát, ale stejně jsou to ohromující čísla.
Co viděl covid?
Covidové roky 2020-2022 značně ztížily životy všem. Hromadná migrace lidstva do virtuální reality, do bezpečí za monitory notebooků a PC, je patrně tím „nej“, co si z pandemie svět odnáší. Pro někoho nejlepší, pro jiného nejhorší.
Komora musela reagovat na protipandemická opatření zejména ve způsobu organizace vzdělávání. Začaly se pořádat online semináře, a to jak pro advokáty, tak i pro koncipienty. V roce 2021 se 238 online seminářů zúčastnilo 18 744 koncipientů, a část z nich volala po tom, aby to tak zůstalo. Jiným osobní kontakt se školitelem chyběl, stěžovali si na nemožnost pořádně diskutovat a ptát se. Stejně tak se mnozí lektoři odmítali „odstěhovat“ na obrazovky, bez možnosti přímého kontaktu s posluchači, resp. nechtěli pouhé diváky.
Přijatelným kompromisem se staly kombinované semináře. V grafech níže jsou zahrnuty mezi online nebo prezenční podle toho, zda se víc lidí zúčastnilo osobně, nebo se připojili vzdáleně:
Konec kufrů na Komoře
Zkoušky se online, pochopitelně, konat nemohly, přesto Komora s výjimkou roku 2020 vypsala obvyklý počet zkušebních termínů (4-5 termínů/rok). Zásadní změna u zkoušek se odehrála v květnu 2023 – písemná část zkoušek se začala psát na noteboocích.
Těšili se nejen koncipienti, ale zejména členové zkušební komise, což vtipně komentovala tehdejší členka představenstva ČAK Lucie Dolanská Bányaiová: „Konečně nebudou písemky ve znamení kaligrafických cvičení a zkušební komisaři se nebudou muset vydávat na divokou cestu luštění hieroglyfů po stopách Champolliona a budou se moci soustředit na obsah práce a lépe ji tak vyhodnotit.“
Balte kufry, aneb vzdělávání z mezinárodního pohledu
Čemu covidová doba přála, byla možnost účastnit se workshopů, konferenci a seminářů v zahraničí. Online, samozřejmě. Odpadly náklady na cestování, ubytování, akcí se pořádalo mnohem víc. Vyplývá to ze statistik, které pro ČAK vede v odbor mezinárodních vztahů. Jeho úkolem je nejen posilovat mezinárodní spolupráci mezi advokátními komorami, ale také podílet se na vzdělávání koncipientů a advokátů v zahraničí prostřednictvím stáží a jiných mezinárodních projektů.
Co nás zajímá? O čem potřebujeme vědět víc?
Evergreeny mezi nejžádanějšími semináři jsou v posledních letech ty o povinnostech advokátů v oblasti AML a o katastru nemovitostí. Vedení Komory se společně s odborem výchovy a vzdělávání snaží reagovat na aktuální dění. Proto v roce 2023 byla mezi školená témata zahrnuta AI, umělá inteligence. V roce 2020 byly žádané informace o dopadech a důsledcích protipandemických opatření vlády a ministerstva zdravotnictví z pohledu Správního soudu ČR, rok 2022 a ruská agrese na Ukrajině zařadily na první příčku nejnavštěvovanějších seminářů ty, které Komora pořádala k tématu pomoci ukrajinským uprchlíkům v rámci projektu HELP UKRAINE.
V dalším díle se podíváme na právní pomoc a pro bono aktivity advokátů.
V seriálu o statistikách ČAK vyšlo:
Kolik je advokátů a kolik advokátek? A kde je koncipientů „0“?
Připomeňte si, Jak se žije České advokátní komoře nejen v době koronavirové? v rozhovoru s emeritním předsedou ČAK Vladimírem Jirouskem z 29. prosince 2020 nebo rozhovor s předsedou Zkušební komise ČAK Karlem Brücklerem z října 2021.
Andrea Kábelová, Odbor vnějších vztahů ČAK
Foto: koláž ČAK
Související články
- Senátní ústavní komise podpořila korespondenční volbu pro Čechy v cizině – Legislativa
- Ryanair prohrál právní boj proti státní pomoci pro Austrian Airlines – Judikatura
- Ústavní soud se zastal advokátky ve sporu o odměnu v trestní kauze – Judikatura
- Chcete mluvit jako profesionál? Trénink dělá mistry, říká Michaela Vašinová – Svět práva
- Transparentnost kryptoaktiv či zákon o digitální ekonomice schválila vláda – Legislativa
- Prezident podepsal zákon umožňující Čechům v cizině korespondenční volbu – Legislativa