Představte si cestu, která nejen obohacuje žáky o nové vědomosti, ale zároveň je zavádí do míst, kde se tvoří zákony a rozhoduje o budoucnosti naší země. Takovou zkušenost jsme v rámci projektu Advokáti do škol zprostředkovali žákům 9. třídy Základní školy v Šumvaldě, když jsme společně navštívili Poslaneckou sněmovnu.
Díky spolupráci s poslancem Viktorem Vojtkem a jeho asistentem Pavlem Trantinou, kteří mají s exkurzemi žáku v Poslanecké sněmovně za toto funkční období velmi bohaté zkušenosti, jsme měli možnost zažít atmosféru Poslanecké sněmovny na vlastní kůži. Žáci se procházeli historickými chodbami, poznávali zajímavou architekturu, která v televizním přenosu není běžně vidět, vyzkoušeli si tiskovou konferenci, a dokonce stáli i za řečnickým pultem jednacího sálu, kde se běžně projednávají důležité zákony.
Právě zde pan poslanec názorně vysvětlil význam zákonodárné moci a její vztah k moci výkonné. Žáci se také dozvěděli o rozložení politických sil v jednacím sále a jak zasedací pořádek odráží význam zákonodárné moci vůči moci výkonné. Díky názorné ukázce pak měli možnost vidět, jak se vlastně reálně uskutečňuje hlasování poslanců.
Pro žáky tak bylo zábavné nejen se postavit na místo, odkud se prezentují klíčové návrhy zákonů a které znají z médií, ale po celou dobu prohlídky historických budov také naslouchat historickým souvislostem i zajímavostem z běžného dění v Poslanecké sněmovně. Díky tříhodinové exkurzi se tak dozvěděli, co práce poslance vlastně obnáší a kdo všechno se na přípravě zákonů podílí. Navíc měli možnost zahlédnout i natáčení televizní reportáže, což v žácích vzbudilo opravdu velké nadšení. Takové momenty umí učinit nejen politiku, ale i právo živými tématy, která mohou v dětech vzbudit skutečný zájem.
Žáci se dozvěděli, kdo je advokát, soudce, státní zástupce, notář či exekutor
Vyústěním naší návštěvy Poslanecké sněmovny bylo seznámení žáků s tím, co vlastně znamená být advokátem, jak se jím mohou stát a jaké další právní profese existují. Na začátku našeho setkání panovalo mezi dětmi přesvědčení, že advokáti jsou ti, kteří obhajují zločince, nicméně v závěru už lépe chápaly že advokát má daleko širší spektrum činností. Diskuse se dále rozšířila o popis ostatních právních povolání, jako je soudce, státní zástupce, exekutor nebo notář.
Cílem bylo motivovat žáky, aby si uvědomili, že i oni se mohou v budoucnu stát právníky, pokud budou chtít. Někteří z nich už měli poměrně jasnou představu o své budoucí kariéře, a přestože mezi nimi právník zatím nebyl, co není, může být.
Během debaty se také ukázalo, jak je právo neoddělitelnou součástí i jejich každodenního života – od nákupu svačiny, školního řádu, přijímacího řízení na střední školu, které je v blízké době čeká, až po nákup vánočních dárků na internetu a letní brigády.
Právě díky návštěvě Poslanecké sněmovny si tak mohly děti lépe představit, že všechny tyto aspekty jejich života jsou rámovány zákony, které vznikají právě zde. Proto je důležité zajímat se o to, jak zákony vznikají, kdo je tvoří, a jak se na nich podílejí naši volení zástupci. Porozumění těmto procesům je nejen klíčem k lepšímu pochopení fungování státu, ale také výzvou k aktivnímu zájmu o dění kolem nich.
Návštěva dětem přiblížila zásady demokracie a právního státu tak, jak učebnice nedokáže
Projekt Advokáti do škol ukázal, jak zásadní vliv může mít prohlídka takového místa na pochopení a zájem žáků o fungování státu a demokracie a právo. Vidět na vlastní oči jednání poslanců, pochopit, jak vznikají zákony a jaký význam má zákonodárná moc, pomohlo dětem propojit nudné teoretické znalosti s praxí a možná jim i jindy těžko představitelné informace trochu přiblížit. Jednalo se o zkušenost, která přibližila dětem klíčové otázky demokracie a právního státu způsobem, který žádná učebnice nedokáže.
Proč se zapojit? Pokud stále váháte, jestli se přidat k projektu Advokáti do škol, pak vězte, že tato cesta je obohacující nejen pro děti, ale i pro nás, advokáty. Každé setkání přináší nové perspektivy a připomíná nám, že práce, kterou děláme, má smysl i mimo soudní síně. Připojte se i vy – jakékoliv zprostředkování práva dětem v místě, kde se právo realizuje, nebo zábavným způsobem může mít vliv na jejich zájem o dění kolem nich.
Věřím, že takové akce pomáhají budovat povědomí o důležitosti práva, byť se to může projevit až v budoucnu, a těším se na další příležitosti přiblížit právo dalším školám a jejich žákům.
Poděkování
Na závěr bych velmi ráda poděkovala panu poslanci Ing. Viktoru Vojtkovi, Ph.D. i asistentu poslanců Pavlu Trantinovi za jejich čas, který nám po celou dobu exkurze věnovali, i za jejich skutečně velmi obohacující výklad. V neposlední řadě patří poděkování i Základní škole v Šumvaldě za možnost tuto akci uspořádat všem žákům, kteří se jí účastnili a po celou dobu exkurze se zaujetím poslouchali. Věřím, že si všichni žáci odnesou nejen spoustu pěkných zážitků, ale také nové informace, které jim pomohou v jejich dalším směřování.
Martina Kasalová, advokátka
Foto: M. Kasalová
Související články
- Co vám může majitel bytu zakázat v nájemní smlouvě?
- Sněmovna podpořila zjednodušení rozvodu i úpravy péče o děti po rozvodu – Legislativa
- Nejvíce stížností proti rozhodnutí NS odmítl ÚS pro jejich neopodstatněnost – Svět práva
- Na Slovensku začaly po verdiktu ÚS platit změny v trestním zákoníku – Svět práva
- NSS: Vlastníci musí z cesty přes oboru odstranit překážky, které tu vytvořili – Judikatura
- Spolupráci úřadů při dozoru nad bezpečností výrobků upraví nový zákon – Legislativa