V návrhu rozpočtu Ministerstva spravedlnosti na příští rok se možná přesune asi 700 milionů korun z peněz na platy soudců a státních zástupců na platy všech zaměstnanců resortu. Předpokládá to pozměňovací návrh ministra spravedlnosti Pavla Blažka, s nímž se ve čtvrtek 7. listopadu seznámili členové sněmovního Ústavně-právního výboru. Výbor o ministrově úpravě kvůli procedurálním záležitostem nehlasoval, podporu jí ale vyjádřili v debatě i zástupci opozičního hnutí ANO.
Na platy soudců a státních zástupců má mít Ministerstvo spravedlnosti podle původního návrhu rozpočtu meziročně o 1,1 miliardy korun navíc. Náměstek ministra Radomír Daňhel očekává, že celý objem peněz se v souvislosti s navrhovanou platovou novelou nevyčerpá. Ministr Blažek proto navrhl přesun přibližně 700 milionů korun na platy úředníků Ministerstva spravedlnosti, zaměstnanců soudů a státních zastupitelství, Probační a mediační služby a civilních zaměstnanců Vězeňské služby, uvedl náměstek, podle kterého úpravu už podpořil Výbor pro bezpečnost.
„Pokud bude k pozměňovacímu návrhu při schvalování (návrhu státního) rozpočtu přihlédnuto, tak se domnívám, že vyřešíme otázku stabilizace personálu v příštím roce,“ řekl Daňhel. Blažek poznamenal, že pro příští rok Ministerstvo spravedlnosti není pravděpodobně schopné prosadit systémové řešení platů zaměstnanců v justici. Spočívalo by například v úpravě platových tabulek.
Vládní platová novela předpokládá meziroční zvýšení soudcovských platů o zhruba 0,6 procenta. Od nich se odvíjejí i platy státních zástupců. Někteří poslanci upozorňovali na to, že navrhovanou úpravu soudcovských platů by opět mohl zrušit Ústavní soud, jako to udělal letos v květnu a stát musel soudcům peníze i zpětně doplatit.
Rozpočet Ministerstva spravedlnosti má vzrůst z 35,76 miliardy korun schválených na letošek na 39,41 miliardy korun. Ústavně-právní výbor k rozpočtové kapitole ministerstva nepřijal žádné stanovisko vzhledem k tomu, že koalice v něm neměla v době hlasování většinu. Výbor naopak podpořil rozpočtové kapitoly Ústavního soudu a Ústavu pro studium totalitních režimů. Rozpočet Ústavního soudu má vzrůst meziročně asi o 1,9 milionu na 244,2 milionu korun a ústavu pro studium totalit ze 187,4 milionu na 222 milionů korun.
Zdroj: ČTK
Ilustrační toho: redakce AD
Související články
- Madeta neuspěla u NSS s kasační stížností týkající se ochranné známky – Judikatura
- Pravidla pro nakládání s látkami typu kratom jsou v PS před schvalováním – Legislativa
- Soudy podle MSp nebudou dávat peněžité tresty za všechny trestné činy – Svět práva
- Úřad EU pro boj proti praní špinavých peněz bude sídlit ve Frankfurtu n. M. – Legislativa
- Další roční odklad zavedení atestované spisové služby sněmovna asi schválí – Legislativa
- Muž, který se domáhá práva na eutanazii, se obrací na Ústavní soud – Svět práva