(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Nízké úrokové sazby zlepšují dostupnost bydlení

Nízké úrokové sazby zlepšují dostupnost bydlení

Reklama
Reklama

7.1.2015 – Rok 2014 v oblasti hypoték byl jak z pohledu klientů, tak bank nadprůměrně příznivý. Nízké úrokové sazby, jejichž celoroční průměr klesl poprvé v historii pod 3 procenta, v kombinaci s pozitivními zprávami z české ekonomiky a obratem v oblasti cen nemovitostí, přinesl nárůst poptávky po novém bydlení a spolu s tím i zájem o nové hypotéky.

Objem sjednaných hypoték za rok 2014 dosáhne zhruba 155 miliard korun, přičemž v tomto čísle je započtena i produkce bank nereportující své výsledky MMR ani serveru hypoindex.cz. Zároveň odhadujeme, že podíl nových hypoték vzrostl na úkor refinancování z 64 % na 77 %.

Sazby hypoték

Pokles úrokových sazeb a redukce poplatků přinesly výrazné zlevnění hypoték jak stávajícím klientům, kterým skončilo fixační období, tak novým klientům pořizujícím nové nebo lepší bydlení. Levnější hypotéky a přístupnost bank znamenají lepší dosažitelnost úvěrového financování a přeneseně také dostupnosti bydlení. Na realitním trhu sice došlo v uplynulém roce k obratu a ceny nemovitostí začínají v průměru růst. Stále se však jedná o statistiku a existuje mnoho regionů a typů nemovitostí, kde zlevnění hypoték v konečném efektu převyšuje případný nárůst pořizovací ceny nemovitosti.

Hypotéky sazby 2006 - 2014

Hypotéky ukrajují z příjmů domácností čím dál méně
Společnost Golem finance s.r.o. ve spolupráci s realitním portálem realitycechy.cz míru dostupnosti bydlení dlouhodobě monitoruje prostřednictvím indexu Dostupnost bydlení, který vyjadřuje, jak velkou část čistého příjmu průměrné české domácnosti si ukrojí splátka hypotéky, jejíž výše odpovídá průměrné ceně bytu v daném segmentu. Souhrnný index dostupnosti bydlení zahrnující celou ČR a všechny velikosti bytů v prosinci 2014 klesl na 30 %. V součtu za celý rok 2014 a navzdory nárůstu cen bytů index dosáhl hodnoty 30,1 %.

Mezi regiony s nejlepší dostupností bydlení dlouhodobě patří Ústecký kraj, Moravskoslezský kraj, Vysočina a Liberecký kraj. Na opačném konci a vysoko nad celorepublikovým průměrem je hlavní město Praha, kde v roce 2014 průměrná domácnost vynaložila na splátku hypotéky bezmála 65 % svého čistého měsíčního příjmu.

Dostupnost bydlení kraje

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama