(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Pomalejší povolování staveb zdražuje pražské byty, potvrdila studie CETA

Pomalejší povolování staveb zdražuje pražské byty, potvrdila studie CETA

Reklama
Reklama

18.9.2018 – Výstavba bytových domů bývá realizována ve většině případů za mnohem kratší dobu, než povolovací řízení. Čím delší je doba schvalování nových projektů, tím pomaleji mohou developerské společnosti reagovat na aktuální poptávku po bydlení. Vyřízení jednoho projektu v Praze trvá průměrně 7 let, v Belgii se to samé dá stihnout za půl roku. Ve své analýze na to upozornilo Centrum ekonomických a tržních analýz (CETA)

“Takto tristně vypadá srovnání českého hlavního města s Belgií. Čísla ukazují, jak dlouho trvá proces povolování nového developerského projektu. Zatímco belgická byrokracie proceduru zvládne za půl roku, pražští úředníci potřebují 14krát delší lhůtu. Potvrdilo se tak jen to, na co upozorňuji už dlouho. Že růst cen nových bytů způsobuje primárně jejich extrémní nedostatek vyplývající ze zablokovaného povolovacího procesu,” zhodnotil současnou situaci na pražském developerském trhu Evžen Korec se společnosti Ekospol.

Nejen Praha, ale například i Brno dlouhodobě nenabízí tolik volných nových bytů, kolik by bylo potřeba na uspokojení současné poptávky. Ceny nemovitostí i díky tomu rostou již pátým rokem v řadě. Není nic neobvyklého, když se v inzerci objeví nový pražský byt 1+KK za 3,5 mil. Cena, který se ještě před dvěma lety zdála ěř nemožná.

“Aktuální analýza mimo jiné uvádí, že každý pokles počtu vydaných stavebních povolení o jeden tisíc zvyšuje tempo růstu cen bytů o 1,18 procenta. Bohužel současná situace na pražském rezidenčním trhu je natolik tristní, že bychom byli snad rádi i za těch tisíc povolení. Letošní realita je totiž ještě horší,” doplňuje Korec.

Podle Korce je jasné, že primárním úkolem, jak tuto situaci rychle vyřešit, je zásadně omezit byrokracii při povolování staveb a výrazné urychlení celého procesu. “Rychlost belgických úředníků by měla být naším cílem.” Analýza CETA hlavnímu městu také radí, aby zintenzivnilo investice do infrastruktury. Budovat má zázemí v širším centru města, tak i propojovat příměstské části s centrem. Právě okrajovější části Prahy jsou podle prodejnídvěch statistik dlouhodobě nejvyhledávanějšími lokalitami pro nové bydlení. Levnější pozemky v těchto místech navíc mohou srazit cenu nových bytů na přijatelnější úroveň.

“Zcela nezbytné je urychleně povolit připravované velké bytové projekty se stovkami bytů a upravit územní plán tak, aby umožnil masivní výstavbu nových bytů. Město by se přitom mělo inspirovat dlouhodobými preferencemi zájemců o nové bydlení,” uzavírá Korec.

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama