(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Nemovitost nebo domácnost. Které pojištění potřebujete?

Nemovitost nebo domácnost. Které pojištění potřebujete?

Reklama
Reklama

1.4.2019 – Můžete být opatrní sebevíce, a přesto se můžete v domě či bytě setkat se škodou, zaviněnou cizí osobou nebo vlastní vinou. Myslet tedy na pojištění již při koupi domu či bytu je třeba.

Nemovitost či domácnost? Rozdíly v pojištění
Mnoho majitelů se domnívá, že pojištění nemovitosti se uzavírá pro domy a pojištění domácnosti pro byty. Ale není tomu tak. I běžný byt může být pojištěný jako nemovitost. “Často se používá jednoduchá pomůcka,” říká Lukáš Zelený z dTestu. “Představte si, že obrátíte dům nebo byt vzhůru nohama. Vše, co spadne, patří pod pojištění domácnosti. Součásti pevně spojené s bytem či domem patří k pojištění nemovitosti.”

Výjimky existují
Ne všechny pojišťovny však toto pravidlo dodržují. Některé zařazují například podlahy do pojištění domácnosti. Sporné bývají také kuchyňské linky, vestavné spotřebiče či vestavěný nábytek. Proto si dejte pozor a určitě neuzavírejte pojistnou smlouvu na první schůzce. Vyžádejte si pojistné podmínky, pozorně si je přečtěte a na další schůzku si připravte dotazy, které potřebujete zodpovědět, abyste se mohli správně rozhodnout.

Pozorně prostudujte obsah balíčků a variant
Pojistky se většinou nabízejí v podobě balíčků nebo variant, které jsou jednodušší a přehlednější. Základní varianta obvykle zahrnuje živelní rizika, sdružující požár, blesk, výbuch a pád letadla, škody způsobené vodou vytékající z vodovodního zařízení, povodeň nebo záplavu, vichřici nebo krupobití, loupež či krádež vloupáním. Do rozšířené varianty spadají například škody způsobené vodou unikající z odpadního potrubí, pád stromů, stožárů či jiných předmětů na nemovitost, zatečení atmosférických srážek, přepětí v elektrické síti či vandalismus.

Pozor na výluky z pojištění
Ocenění rizik záleží na konkrétní pojišťovně. Zatímco jedna může mít dané riziko v základní variantě, u druhé si kvůli němu připlatíte a třetí vás na toto riziko vůbec nepojistí. Ujistěte se proto předem, že rizika, která jsou pro vás důležitá, nemá pojišťovna uvedená ve výlukách. Mezi ně nejčastěji spadají věci, které se nacházejí v těsné blízkosti pojištěné domácnosti, například vybavení garáže, věci uložené ve sklepě nebo v kůlně.

Pojistná částka by měla odpovídat hodnotě samotného majetku. Rozhodně se nedoporučuje hodnotu majetku uměle snižovat ani nepravdivě navyšovat.

Klasická podoba pojištění však u žádné pojišťovny nekryje předměty neobvyklé hodnoty, jako například sbírku obrazů, starožitností a podobně. Pro její krytí počítejte s navýšením pojistného a častým požadavkem pojišťovny je také zvýšené zabezpečení nemovitosti či bytu.

Hodnota dané reality i vybavení domácnosti se časem proměňuje. Proto odborníci doporučují navštívit zhruba jednou za pět let pobočku své pojišťovny a pojistnou částku upravit. Pokud provádíte zásadní investici do nemovitosti, je vhodné pojistnou částku změnit ihned po realizaci.

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama