(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Je možné získat hypotéku na družstevní byt?

Je možné získat hypotéku na družstevní byt?

Reklama
Reklama

20.5.2019 – U každé hypotéky je zapotřebí ručit nemovitostí. Ale družstevní byt se nestává majetkem kupujícího. Dochází jen k převodu členských práv a povinností člena družstva. Vlastníkem bytu je a zůstává družstvo, které je tak zapsáno v katastru nemovitostí. Družstevní byt proto nelze dát do zástavy pro hypotéku. Způsoby externího financování, ale existují. Jaké jsou tedy možnosti hypotéky při koupi družstevního bytu?

Zástava jinou nemovitostí
Nejjednodušší variantou je zastavit pro získání hypotéky jinou nemovitost. Nemusíte ji nutně vlastnit vy, může být například rodičů. Vlastník samozřejmě musí se zástavou souhlasit a nemovitost se musí nacházet na území ČR.

Předhypoteční úvěr
Ten se vyplatí kupujícím, kteří vědí, že družstevní byt se v brzké době převede do osobního vlastnictví. Předhypoteční úvěr není nutné zajišťovat nemovitostí, ale za tuto výhodu musí klient zaplatit vyšší úroky. Než k samotnému převodu dojde, platí žadatel pouze úroky se zvýšenou sazbou (od 4 % p.a.) s tím, že po jeho uskutečnění bude celá jistina splacena klasickou hypotékou. Její podmínky si vyjednáte zároveň s předhypotečním úvěrem. Po převedení bytu do osobního vlastnictví, což bývá maximálně do dvou let po získání bytu, se z úvěru stane klasická hypotéka. Ručit budete dále již bytem, na který je hypotéka čerpána.

Kombinace úvěrů
V případě, že klient nemůže převést družstevní byt do osobního vlastnictví a nemá možnost zastavit úvěr jinou nemovitostí, nezbývá mu než docílit svého kombinací úvěrů, u nichž není nutné používat nemovitost jako zástavu. Bohužel tato procedura je pro klienta dosti obtížná a komplikované, ale hlavně nákladnější než výše zmíněné způsoby získání hypotéky na družstevní byt. V praxi to může vypadat, že klient využije úvěr ze stavebního spoření, které do určité částky není nutné zastavovat nemovitostí. Jestliže to nestačí, je třeba vyjednat si stavební spoření u více stavebních spořitelen, případně využít kombinaci účelových úvěrů.

Ve skutečnosti díky němu můžete poměrně pohodlně financovat koupi družstevního či jiného bytu s cenou do 1 000 000 Kč. Vždy je ovšem potřeba zohlednit konkrétní podmínky dané spořitelny a vyšší úroky, které jsou s řádným či překlenovacím úvěrem neodmyslitelně spojeny. Musíte však respektovat vyšší úroky a možnost, že spořitelna bude požadovat ručitele.

Ručí družstvo, splácíte družstvu
Poměrně novější možností je splácet svůj družstevní podíl družstvu. Některá družstva již nabízejí financování družstevního bydlení z úvěrů poskytnutých družstvu. Dlužníkem banky je tedy družstvo a členové, jimž byly byty přiděleny, splácí úvěr v rámci plateb za užívání bytu.

Družstevní bydlení má své nesporné výhody. Při jeho pořízení je sice proces zapůjčení peněz složitější, ale již dávno není nemožný. Banky se dokážou přizpůsobit požadavkům trhu a nabídnout přijatelnou alternativu pro stále větší počet žadatelů.

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama