21.11.2019 – Ceny pronájmů v mnoha lokalitách stále rostou. Je to i v důsledku toho, že vzhledem ke zpřísněným pravidlům hypoték stále více obyvatel nedosáhne na hypotéku a rozhodne se žít v nájemním bydlení. Musí však počítat s tím, že vydá za bydlení průměrně o 1 800 korun více než za bydlení ve vlastním.
Hypotéky stále vedou, zájem o nájemní bydlení však stoupá
Češi upřednostňují vlastnické bydlení. Až 79 % obyvatel svůj domov vlastní. Například v Německu udávají statistiky podstatně nižší číslo – 51 %. Právě tak v sousedním Rakousku je podíl nájemního a vlastnického bydlení zhruba půl na půl.
Ovšem v Česku se zatím stále investice do nemovitostí vyplatí, a to i za účelem zisku z jejího pronájmu. Ve srovnání s ostatními evropskými státy je tento výnos ěř dvakrát vyšší. Důvodem je, že pro mnoho Čechů je bydlení ve vlastním a vlastnictví další nemovitosti určené k bydlení, určitou jistotou. Někdo to nazývá i pojistkou pro stáří. Byty a domy v atraktivních lokalitách neztratí ani v průběhu dalších let svou hodnotu, a kdyby se cokoli stalo, například člena rodiny postihne dlouhodobá nemoc či jiná nepříjemná událost, lze je vždy prodat. Případně si jejich pronájmem v důchodu přivydělat a užívat si příjemného stáří.
Právě proto se stále podstatná část lidí vydává na cestu hypoték. Vždyť za 25 let představuje rozdíl mezi nájemním a vlastním bydlením více než půl milionu korun ve prospěch bydlení vlastního. A to již není málo.
Nájemní bydlení nepotřebuje vstupní investice
Podle průzkumu společnosti Partners vydávají české domácnosti zhruba 37 % svých příjmů za bydlení v nájemním bytě soukromého majitele. Ve státním nebo obecním bytě je to 31 %, ale u vlastního bydlení pouze 27 %. Do nákladů se přitom počítají nájemné nebo splátka hypotéky, ceny za vodu, energie a další poplatky.
Bydlení ve vlastním sice s sebou přináší určitou jistotu a svobodu, ovšem také vyžaduje značné vstupní investice, které ne každý má k dispozici. To jsou také důvody, proč ve vyspělých zemích lidé častěji vyhledávají nájemní bydlení. Nájem nevyžaduje žádnou vysokou vstupní investici. Je možné jej relativně snadno měnit, a optimalizovat tak náklady na bydlení v různých životních etapách podle možností a potřeb.
Praha a Ostrava levnější. Brno zdražuje
Výše měsíčního nájemného se zpravidla stanoví podle kupní ceny nemovitosti. Dalšími faktory jsou velikost prostoru, typ budovy, atraktivnost čtvrti, počet pokojů, vybavení bytu a domu. I z toho je patrné, že i když v Praze pronájmy celkově zlevnily, v Praze 1 se dále zvyšují. Atraktivní lokalita, kterou bezpochyby centrum Prahy je, ale bude drahá vždy. Také v jiných hlavních městech světa na podobnou lokalitu dosáhne jen minimum lidí.
V Praze oproti říjnu 2018 pronájmy bytů zlevnily o 4,2 %. V loňském roce byl průměrný měsíční nájem bytu o ploše 60 m2 20 643 Kč, letos to jen 19 785 Kč. Dalšími lokalitami, které zlevnily, jsou Ostrava a Zlín. V Ostravě je nájemní bydlení letos v říjnu levnější 3,2 % (z 11 614 na 11 239 Kč), ve Zlíně o 2,1 % (z 13 771 na 13 480 Kč).
Na druhou stranu nejvíce zdražily nájmy v Jihlavě (o 30,9 %), Liberci (19,5 %) a v Olomouci (12,8 %). V Brně se ceny zvýšily o 6,8 % (z 13 958 na 14 908 Kč).
Ceny pronájmů nejsou jediným kritériem při hledání bytu. Stále více majitelů soukromých bytových domů, ale i nová SVJ, omezují nové nájemníky různými podmínkami. Například nechtějí v domě děti či domácí mazlíčky. Tím se počet vhodných bytů pro některé domácnosti podstatně snižuje.
Související články
- Je výhodnější při pronájmu bytu hradit energie sám, nebo je raději přepsat na nájemce?
- Kdy je třeba počítat se zvýšením záloh na služby v bytových domech
- Dotační programy na vytváření zelených střech a využití srážkové vody v Brně pokračují
- Prodáváte chatu či chalupu? Připravte ji na úspěšnou prohlídku
- Modulární domy rostou s potřebami rodiny
- Ceny nemovitostí v Brně budou klesat i letos, shodují se realitní makléři