(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Hypotéky v prvním čtvrtletí trhaly rekordy

Hypotéky v prvním čtvrtletí trhaly rekordy

Reklama
Reklama

20.4.2020 – Ve středu budou zveřejněny březnové hypoteční výsledky. Tím, že se v březnu dopracovávaly hypotéky rozdělané v předchozích měsících, dopad koronaviru nebude ještě příliš patrný. Březnový objem očekáváme o 5 % vyšší než v loňském březnu, takže suma sjednaných hypoték by se mohla pohybovat mezi 15–16 miliardami Kč. Celkový objem sjednaných hypoték za 1. čtvrtletí pak pravděpodobně překoná 50 miliard korun. První kvartál tedy bude navzdory březnové paralýze jedním ze 3 nejúspěšnějších prvních kvartálů v historii.

“Nad 50 miliard se tuzemský hypoteční trh vyšvihl pouze v letech 2017 a 2018. Bohužel se však jedná pouze o doběh slibně se rozjíždějícího roku. Ve druhém čtvrtletí přijde studená „covid“ sprcha a pokles se projeví už v dubnu. I když banky i my hypoteční zprostředkovatelé hledáme cesty, jak klientům zajistit hypotéku bezkontaktně, propadu se trh nevyhne. Lidé mají nyní jiné starosti a pokles obchodu v tomto čtvrtletí odhadujeme za celý trh až o třetinu dolů,” říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení. 

Úrokové sazby jsou nyní u ledu
Průměrná nabídková sazba hypoték měřená napříč všemi bankami prostřednictvím indexu GOFI 70 klesla v březnu meziměsíčně o 4 setiny procentního bodu na 2,53 %. Skrze akci na sazby snížila v březnu Moneta a v závěru měsíce zlevnila i Oberbank a mBank. Vzhledem ke korelaci mezi naším GOFI indexem a Fincentrum Hypoindexem očekáváme, že průměrná úroková sazba skutečně sjednaných hypoték, tak jak je měří Fincentrum Hypoindex vstoupí již v tomto měsíci do fáze stagnace či dokonce mírného poklesu. 

Co se týče dalšího vývoje sazeb, tak navzdory výraznému poklesu ceny zdrojů ochota bank zlevňovat hypotéky je velice slabá. Banky jsou nyní v cenotvorbě zdrženlivé a řeší především řízení rizik u stávajícího úvěrového kmene, řeší zprocesování vládou navržených odklad splátek a upravují parametry pro schvalování nových hypoték jako jsou změny v posuzování příjmů, změny v parametrech LTV ap. 

“Banky budou držet sazby co nejdéle nad úrovní 2 procent, neboť musí vytvářet mnohem větší rizikové marže. Domnívám se, že dokud se „neutrhne“ některé velká banka, sazby se výrazně nesníží,” říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.

Ceny nemovitostí
Ceny bytů v březnu nejspíše dosáhly maxima. Průměrná cena bytů v uplynulém měsíci vystoupala podle dat serveru RealityČechy.cz na 3,58 mil. Kč. V datech se ještě rovněž neprojevily dopady epidemie koronaviru. V následujících měsících očekáváme pokles cen. 

Velký zásah nyní dostaly krátkodobé pronájmy, takže část těchto bytů se výhledově objeví na trhu ke koupi, což v kombinaci s menší poptávkou pramenící z nejistoty ohledně budoucího vývoje a menší chutí bank úvěrovat přinese první cenovou korekci. V druhé fázi bude záležet na vývoj nezaměstnanosti a hloubce ekonomické recese. První odhady realitních kanceláří nyní hovoří pro letošní rok o zhruba 10procentním poklesu cen. 

“Pokles cen se bude týkat především bytů v hustě zastavěných oblastech. Domy a stavební pozemky a rekreační nemovitosti si nejspíš ceny podrží nebo jejich ceny dokonce v delším horizontu porostou,“ uzavírá Libor Ostatek z Golem Finance.

?
Plánované změny Ministerstva financí, které mohou ovlivnit trh

?
Vláda schválila pravidla pro odklad splátek hypoték a úvěrů

?
Trh hypoték se mění. Úrokové sazby zůstávají

 

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama