(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Proč je dobré mít v době odkladu splátek hypotéku pod kontrolou

Proč je dobré mít v době odkladu splátek hypotéku pod kontrolou

Reklama
Reklama

29.5.2020 – S nástupem koronaviru banky z vlastní iniciativy umožňovaly lidem odklad splátek úvěrů. Později vláda vyhlásila zákonné moratorium na splátky úvěrů a klienti se mohli rozhodnout, zda využijí 3 nebo 6 měsíčních splátkových prázdnin. Je potřeba však počítat s tím, že délka splácení se adekvátně prodlouží o dobu, po kterou běžel odklad splátek. A vzhledem k tomu, že je jistina úvěru i nadále úročena, tak také o dobu nutnou ke splacení úroků, které budou nabíhat po dobu odkladu.

Zájem o odklad předčil očekávání
Možnosti odkladu splátek úvěru využily stovky tisíc klientů. Zájem o odklad splátek banky překvapil. Podle dat Bankovní asociace se ve většině případů jednalo o žádosti o odklad splátek spotřebitelských úvěrů (64 %). Hypotéky tvořily 24 % a úvěry pro právnické osoby 12 %. 

„Odklad splátek je efektivní způsob, jak okamžitě ulevit lidem v době výpadku příjmu. Vzhledem k aktuální situaci se jednalo o velice účinné opatření, které pomohlo jak klientům, ale i bankám. Banky se mohou v této vypjaté době soustředit na řízení rizika u nově sjednávaných smluv a klienti mají nyní prostor na úpravy rodinného cashflow,” říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení. 

Jak si nenechat přerůst hypotéku přes hlavu?
Na život bez splátek se však velice dobře zvyká. Klientům s hypotékou využívajícím aktuálně odkladu splátek proto doporučujeme, aby se – pokud možno – snažili každý měsíc “ušetřený” obnos odpovídající pravidelným měsíčním splátkám vyčlenit bokem rodinného rozpočtu. Odložit dejme tomu na spořící účet, který banky k běžným účtům zpravidla bez dalších poplatků nabízejí a teprve když domácnosti dojdou běžné provozní peníze, tak použít peníze z této “druhé kapsy”.  

Díky tomu jednoduchému principu jednak domácnost zjistí, kolik korun jí v rozpočtu měsíčně schází a zároveň si úplně neodvykne na pravidelné splácení. Navíc pokud domácnosti v obálce nějaké peníze zbydou, tvoří si rezervu na pozdější dobu. Nikdo zatím neví, jak to bude na podzim po skončení splátkových prázdnin. Bohužel může přijít druhá vlna koronaviru, může se prohloubit nezaměstnanost.    

Odklad splátek nyní dopady koronaviru maskuje
Míra nesplácených úvěrů se v době před vypuknutím koronavirové krize pohybovala na rekordních minimech. Podle dat ČNB podíl nesplácených hypoték v posledních 8 měsících klesl pod 1 procento. Předpokládáme, že díky možnosti odkladu splátek toto číslo výrazně neporoste ani v následujících 3 resp. 6 měsících, takže skutečný dopad koronaviru na české domácnosti a úvěrové kmeny bank bude možné vyhodnotit až na podzim. Tedy pokud v průběhu této doby nedojde k nějakým dalším změnám a dejme tomu dalšímu prodloužení splátkových prázdnin.

Vývoj podílu nesplácených úvěrů
Hypotéky v dubnu zlevnily. Budou slevy pokračovat? ?
Hypotéky v dubnu zlevnily. Budou slevy pokračovat?

Ministryně financí plánuje zrušení daně z nabytí nemovitosti ?
Ministryně financí plánuje zrušení daně z nabytí nemovitosti

Vláda schválila pravidla pro odklad splátek hypoték a úvěrů ?
Vláda schválila pravidla pro odklad splátek hypoték a úvěrů

Jak přistupují banky k žádostem o odklad splátky hypotéky? ?
Jak přistupují banky k žádostem o odklad splátky hypotéky?

Hypotéky budou dostupnější. ČNB zmírnila limity ?
Hypotéky budou dostupnější. ČNB zmírnila limity

 

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama