(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Rekuperace zvýší hodnotu vašeho domu

Rekuperace zvýší hodnotu vašeho domu

Reklama
Reklama

20.7.2020 – Koupili jste rodinný dům jako investiční příležitost? Plánujete prodat váš rodinný dům? Můžete zvýšit jeho hodnotu instalací řízeného větrání s rekuperací tepla. Ideální však je instalovat sys rovnou při stavbě.

Nové předpisy pro stavbu rodinných domů se zaměřují na úspory energie, a to nejen formou zateplení a použitím stavebních materiálů, ale také instalací nových moderních forem vytápění a větrání. Velmi využívaným způsobem je větrání formou rekuperace.

Majitelé starších rodinných domků dobře vědí, jak dokážou majitele potrápit plísně. Nejinak tomu může být v novostavbách. Vše se dobře utěsní, aby teplo nemělo kudy utíkat, ale zapomíná se na větrání. Jak říkají odborníci, není dnes velkým problémem rodinný dům vytopit, ale spíše dobře vyvětrat.

Optimální vlhkost, žádné plísně
Čtyřčlenná rodina může během 24 hodin v interiéru vyprodukovat až 10 litrů vody. Postačí k domu dýchání, spánek a zcela běžné činnosti, jako je vaření či sprchování. Pokud se v interiéru navíc suší prádlo, vlhkosti může být mnohem víc.

Důsledkem mohou být plísně na zdech a akumulace vlhkosti ve stavebních konstrukcích domu. Relativní vlhkost by se v interiéru měla pohybovat v rozmezí 40–60 %. Pokud tomu tak není, je třeba situaci řešit. Nejlépe řízeným větráním, které odvětrá nadměrnou vlhkost a udrží zdravé prostředí v interiéru.

Jak to funguje
Sys řízeného větrání s rekuperací tepla řadě zásobuje interiér čerstvým, filtrovaným vzduchem zvenčí. Z objektu pak odvádí vzduch znehodnocený. Při využití tohoto sysu nedochází k únikům tepla tak, jako kdybyste větrali okny.

Teplo je díky tepelnému výměníku, který je součástí sysu, získáváno z odpadního vzduchu a navraceno zpět do místností. Díky filtraci, která je součástí větracího sysu, je vzduch proudící do objektu zbaven nežádoucích látek, jako je prach, pyl, smog či bakterie. Tím je tento sys velmi vhodný pro alergiky.

A nejen to. Důležité je, že u kvalitně zateplených domů dojde k velké úspoře energie. Sys řízeného větrání s rekuperací tepla uspoří až 40 % potřeby tepla na vytápění v porovnání s větráním okny.

Větrání okny, chlazení v létě
Jak lákavé je však otevřít na venkově okna do jarního sluníčka! Mnoho zájemců odradí od řízeného větrání s rekuperací zákaz otevřít okno. Ale to je pouze fáma. Okna se mohou běžně otevírat a lze jimi větrat. Ovšem tím se snižuje účinnost sysu a nedochází k takové úspoře energie. Proto se nedoporučuje tímto způsobem větrat zvláště v topné sezóně. Ovšem v létě, kdy se netopí, nebrání větrání běžným způsobem nic.

Řízené větrání s rekuperací dokáže v létě objekt částečně také vychladit. Ovšem není to klimatizace. Odborníci doporučují tyto sysy instalovat spíše odděleně.

Dotace je k dispozici
Dotační program Nová zelená úsporám se vztahuje samozřejmě také na úspory energie. Dotaci je tak možné získat právě na řízené větrání se zpětným získáváním tepla, ale také na solární termické a fotovoltaické sysy, výměnu zdrojů tepla, využití tepla z odpadních vod, odborný posudek a měření provzdušnosti. Výše podpory v případě rekuperace je 75 000 nebo 100 000 Kč. Zvýhodněni jsou žadatelé z Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje a majitelé památkově chráněných objektů.

Investovat do rekuperace se rozhodně vyplatí. Zvláště s dotační podporou Nová zelená úsporám. Navíc se díky tomu zvýší hodnota vašeho domu.

Kdy a kde lze získat dotaci Nová zelená úsporám na rodinný dům ?
Kdy a kde lze získat dotaci Nová zelená úsporám na rodinný dům

Nízkoenergetický rodinný dům. Od roku 2020 jiný nepostavíte ?
Nízkoenergetický rodinný dům. Od roku 2020 jiný nepostavíte

Dotace na energetické úspory v bytových domech mimo Prahu prodlouženy ?
Dotace na energetické úspory v bytových domech mimo Prahu prodlouženy

 

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama