(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Poslanci opět prodloužili termín na doložení odbornosti realitních makléřů

Poslanci opět prodloužili termín na doložení odbornosti realitních makléřů

Reklama
Reklama

25.4.2021 – V pátek 23. 4. 2021 poslanci podpořili návrh skupiny poslanců na prodloužení lhůty k doložení kvalifikace realitních podnikatelů až do 31. prosince 2021. Návrh nyní míří do Senátu. Úprava vychází vstříc těm, kteří již dříve v realitách pracovali, ale nestihli složit odborné zkoušky do zákonné lhůty 3. března tohoto roku.

Úprava umožní realitním makléřům připravit se na zkoušky v klidu a s dostatečnou časovou rezervou, aniž by museli své podnikání přerušit. Shodnou lhůtu na doložení odbornosti návrh zavádí také pro zcela nově začínající makléře. I ti budou moci podnikat až do konce roku bez doložení kvalifikace, ovšem jedině pod odborným dohledem zavedené realitní kanceláře.

“Představa pouhého posunu lhůty bez jakéhokoli závazku podnikatele byla nedostačující. Ten, kdo bude chtít využít tolerančního období, musí o něj sám požádat, a to se všemi náležitostmi, a následně bez jakýchkoli dalších výjimek odbornost také sám ve lhůtě prokázat,” uvedla ministryně Klára Dostálová.

Během tolerančního období se jim navíc zakazuje nakládání s penězi klientů. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) mohlo finální podobu návrhu díky spolupráci s poslanci ještě upřesnit, a proto návrh obsahuje podmínku aktivní odpovědnosti samotného podnikatele.

Ministerstvo pro místní rozvoj na základě zákona z loňského roku provádí evidenci povinného pojištění realitních zprostředkovatelů. Aktuálně eviduje více než deset tisíc podnikatelů a firem, které se v oblasti realitního zprostředkování pohybují. Řada z nich vykonává tuto činnost jako doplňkový přivýdělek, ale fungují zde také již 30 let zavedené velké regionální či rodinné firmy.

Mimo povinné pojištění musí nově doložit právě také odbornost a zákon navíc přesněji popisuje jejich provizi, chrání ještě více peníze klientů nebo ukládá povinnost předání informace o stavu nemovitosti před prodejem. Navíc byla profese makléře zařazena do oborů, kde se kontroluje původ peněz a podezřelé transakce, a kde sám makléř či majitel kanceláře musí být trestně bezúhonný ve větším rozsahu než podnikatel v jiném oboru.

Aktualizováno 15. 6. 2021: Zákon o odložení termínu pro složení odborné zkoušky realitní zprostředkovatel do 31.12.2021 je schválen, nyní čeká na podpis prezidentem a uveřejnění ve sbírce zákonů. 

?

Prodloužení termínu pro doložení odborné způsobilosti realitních makléřů je stále ve hře Prodloužení termínu pro doložení odborné způsobilosti realitních makléřů je stále ve hře

Vláda schválila posunutí termínu pro doložení profesní kvalifikace realitních makléřů Vláda schválila posunutí termínu pro doložení profesní kvalifikace realitních makléřů

Za jakých podmínek bude možné nově vykonávat činnost realitního makléře? Za jakých podmínek bude možné nově vykonávat činnost realitního makléře?

Zákon o realitním zprostředkování vyšel ve sbírce zákonů. Od kdy bude platit? Zákon o realitním zprostředkování vyšel ve sbírce zákonů. Od kdy bude platit?

Realitní makléři a developeři musí plnit novelizovaný zákon proti praní špinavých peněz Realitní makléři a developeři musí plnit novelizovaný zákon proti praní špinavých peněz

 

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama