(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Jak si najít pronájem bytu v neznámém městě a zbytečně nechybovat

Jak si najít pronájem bytu v neznámém městě a zbytečně nechybovat

Reklama
Reklama

7.9.2021 – I když si žádost o studentskou kolej může podat prakticky každý, ne všichni ji dostanou. A pokud jste z místa vzdáleného více než 50 kilometrů, navíc bez přímého dopravního spojení, těžko budete dojíždět. A tak nezbývá než si najít bydlení v soukromí. Většina studentů však nemá tak plnou peněženku, aby si mohli platit samostatný byt, a proto volí spolubydlení. Ale to není jednoduché ve městě, které třeba vůbec neznáte a nemáte v něm žádné kontakty. Až poznáte své kolegy, budete na tom lépe. Ovšem bydlet je třeba hned.

Kde a jak chcete bydlet, záleží jen na vás
Výběr městské části bude pro vaše bydlení důležitý. Zapátrejte na internetových mapách a najděte si místo, odkud budete mít dobré dopravní spojení do školy, a kde si budete moci zároveň ráno i večer nakoupit. Máte-li specifický koníček, například určitý sport, bude vás také zajímat, zda nebudete muset na trénink dojíždět přes celé město.

Zároveň byste si měli stanovit, co od bydlení očekáváte. Spolubydlení znamená nebydlet sami. Ale – jste připraveni sdílet jeden byt pouze se stejným pohlavím, nebo na tom nezáleží? Důležité jsou samostatné pokoje, které by neměly být průchozí. Výhodou je při spolubydlení mužů a žen oddělení koupelny a WC, eventuálně dvě WC. Chcete pokoj zařízený nebo raději prázdný?

Dále si stanovte, jakou cenu jste schopni za bydlení zaplatit. Je třeba se nejprve informovat, jaké ceny jsou v současné době v daných městech běžné. Za bydlení dvou osob v jednom pokoji určitě zaplatíte méně, než když budete chtít pokoj jen pro sebe. K běžné ceně pronájmu si často spolubydlící dohodnou nějakou částku na běžné opravy, úklidové prostředky či společné vybavení a zásoby (například je pochopitelné, že každý bude mít v kuchyni prostor pro své zásoby potravin, ale proč mít tři sáčky se solí či moukou, u těchto základních potravin je možné se dohodnout na společném nákupu). Připočítejte také kauci, kterou pronajímatel žádá minimálně ve výši jednoho měsíčního nájmu.

Kde hledat konkrétní nabídky bydlení
Pokud ve městě opravdu nikoho neznáte, bude nejlepším způsobem hledat na realitních portálech, které zveřejňují nabídky i poptávky spolubydlení ve všech velkých městech republiky. Také existují speciální servery, které se zaměřují na nabídky bydlení v příslušných univerzitních městech. Stačí do vyhledávače zadat například heslo „spolubydlení Brno“ a začít hledat. Cenným zdrojem jsou také sociální sítě, kde jsou založené skupiny specializující se na hledání bydlení v určitých městech. Některé vysoké školy mají svůj informační sys, v němž studenti mohou inzerovat nabídky a poptávky po spolubydlení.

Nakonec vám nezbyde, než si zorganizovat čas a alespoň na jeden den do svého budoucího bydliště vyrazit a absolvovat prohlídky. Jen prostřednictvím internetu není radno vybírat. Fotografie mohou klamat a podvodníků, kterým pošlete peníze, a nakonec na dané adrese pro vás žádný byt nebude, také není málo.

Důležité je poznat se s majitelem bytu, či s pronajímatelem a s těmi, kdo s vámi budou obydlí sdílet. Zaměřte se na to, zda je v bytě vše, co budete potřebovat a dohodněte se, co si musíte přivézt. Zeptejte se, zda k bytu patří například sklep nebo jiný prostor, kde si budete moci uskladnit třeba kolo nebo jiné sportovní vybavení.

A nakonec to nejdůležitější – s kým budete uzavírat smlouvu. Protože bydlet jen tak “na čestné slovo” není dobrým řešením. Nájemní či podnájemní smlouva definuje naprosto striktně vaše práva a povinnosti. Nerozumíte-li právním otázkám, raději se poraďte s někým, kdo má v oblasti pronájmů zkušenosti.

Úspěšný americký televizní seriál přesvědčuje již několikátou generaci, že spolubydlení může být zábavné, ale také náročné na komunikaci i organizaci osobního života. Ne vždy najdete na “první dobrou” přátele, s nimiž budete chtít sdílet další roky života. Právě proto je třeba specifikovat ve smlouvě možnosti, jak v případě nespokojenosti spolubydlení ukončit a najít si jiné.

?

Je spolubydlení společným nájmem bytu? Je spolubydlení společným nájmem bytu?

Jak si najít ideální pronájem Jak si najít ideální pronájem

Preference zájemců se mění. Roste zájem o byty s místností navíc Preference zájemců se mění. Roste zájem o byty s místností navíc

Při pronájmu bytu nebo domu dejte na rady profesionálů Při pronájmu bytu nebo domu dejte na rady profesionálů

Jak postupovat, když není na nájem Jak postupovat, když není na nájem

 

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama