(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Dražba bytů na Praze 2 je úspěšná, mění však své podmínky

Dražba bytů na Praze 2 je úspěšná, mění však své podmínky

Reklama
Reklama

15.1.2010 – Velmi netradičně vyrazila loni do boje proti podvodníkům městská část Prahy 2. Městské byty, které se obvykle pronajímají na základě obálkové metody, pražská radnice už půl roku  přiděluje na základě veřejné dražby, která se městu osvědčila a zamlouvá se i lidem. Radnice však nyní mění její podmínky.

S nápadem veřejné dražby městských nájemních bytů přišel zástupce starostky Jiří Paluska. Důvodem bylo podle něho to, že se do obálkové metody, v které rozhodovala výše nabídky, nabourala parta podvodníků a soutěž zcela ovládli. Jejich drzost sahala dokonce až tak daleko, že si své klienty – zájemce o byty – začali zvát přímo do budovy úřadu radnice, aby vše vypadalo věrohodně. Lidé si nakonec chodili stěžovat, že komusi dali úplatek určený pro úředníky. Podvodníci údajně získali miliony korun, když lidem za stotisícové odměny slibovali nejen výhru v soutěži o pronájem bytu, ale i pozdější privatizaci, což ale nemohli splnit. Lidé pak museli platit nepřiměřené nájemné. Případ sice začala šetřit policie, ale městu bylo jasné, že metoda přidělování bytů se musí změnit. Dražba po zavedení získala úspěch, ovšem ani zde si vynalézaví zájemci o bydlení chtěli poradit.

Kvůli nízké soutěživosti se ovšem nově radnice rozhodla, že podmínky dražby pozmění. Do soutěže se nyní musí přihlásit alespoň tři lidé a každý z nich musí během dražby alespoň jednou zvýšit nabízenu výši nájemného, tedy takzvaně přihodit. „V některých případech se totiž lidé podrželi. Do soutěže se přihlásili dva, jeden zvedl ruku, že má zájem, ale pak už nepřihodil,“ popsat problém při dražbě Paluska.

Další novinkou je také to, že zatímco dosud se mohli dražby zúčastnit pouze obyvatelé s trvalým pobytem, kteří v této městské části žili alespoň tři roky, nyní byla hranice snížena na dva roky.

Dražba zaznamenala u lidí pozitivní ohlas a podle Pelusky se za půl roku podařilo pronajmout více než 20 bytů za průměrné měsíční nájemné 137 Kč za metr čtvereční. Do soutěže se dostávají byty, které se městu uvolní a u nichž bytová komise rozhodne, že je neupotřebí v rámci svých sociálních programů. Největší zájem je přitom o byty kvalitní a velké. Výhody této metody jsou jednoznačné – zatímco anonymní obálková metoda je snadněji zneužitelná, na dražbu musí každý přijít osobně (nepovoluje se ani zastupování), prokázat se občanským průkazem a při soutěži zvedat ruku sám za sebe. Tato dražba se však nemusí řídit žádným zákonem, protože se nejedná o dražbu majetku, ale jde jen o formu soutěže, kterou město využívá.
 

 

Podmínky účasti dražby
Veřejné soutěže se může zúčastnit každá fyzická osoba. V prvním kole ale dostává přednost ten, kdo má na Praze 2 trvalé bydliště nejméně dva roky a pokud je to nájemce obecního bytu, tak nesmí mít vůči městu dluhy na nájemném či službách spojených s bydlením. Pak už stačí přihlásit se do soutěže nejpozději 30 minut před začátkem a zaplatit vratnou kauci ve výši 10 tisíc korun.  První kolo se ale koná pouze v případě, že se ho aktivně zúčastní minimálně 3 účastníci , přičemž za aktivní účast je považováno podání nabídky na dané vyvolávací ceně a každý přihlášený účastník musí alespoň jedenkrát zvýšit nabízenou cenu.
Pokud se nepodaří v prvním kole byt vydražit, následuje druhé kolo, které se mohou zúčastnit ostatní zájemci bez ohledu na jejich trvalé bydliště. Podmínkou druhého kola je to, že se ho musí aktivně zúčastnit alespoň dva účastníci a každý přihlášený účastník musí alespoň jedenkrát zvýšit nabízenou cenu.

Jak se počítá vyvolávací cena?
Celková podlahová plocha bytu v m2 (bez sklepa) se vynásobí ? průměrného tržního nájmu, dosaženého v předchozím kalendářním roce, ne však méně, než je aktuální možná výše regulovaného nájemného.

Jitka Vrbová.

Jitka Vrbová

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama