(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
V Brně se nové byty prodávají o 41 procent dráž než před rokem

V Brně se nové byty prodávají o 41 procent dráž než před rokem

Reklama
Reklama

14.10.2021 – Ceny nových bytů v Brně stále rostou. Ve třetím čtvrtletí je lidé kupovali průměrně za 5,75 milionu korun. Za aktuálně nabízené byty zájemci zaplatí v průměru 124 500 korun za metr čtvereční, což je o deset procent více než v předchozím čtvrtletí, a dokonce o 41 procent více než loni. Cenový růst nezastavilo ani 300 nových bytů uvolněných do prodeje, vyplývá z pravidelné analýzy společnosti Trikaya.

Od července do září letošního roku si nový byt pořídilo celkem 184 lidí a subjektů. Čtyři z deseti prodaných bytů byly garsoniéry, což souvisí především s vysokou investiční poptávkou po menších nemovitostech, které nabízí nejlepší výnos z pronájmu. Nejmenší prodaný byt měl pouhých 23 metrů čtverečních, byt s největší výměrou byl šestkrát větší. “Poprvé v historii cena prodaného metru čtverečního v brněnské novostavbě přesáhla sto tisíc korun. Každý kupující tak v průměru zaplatil za byt o 70 procent více než před pěti lety. I přesto však nové byty nezůstávají v nabídce dlouho a zpravidla se rozprodají dlouho před kolaudací,” říká Alexej Veselý, výkonný ředitel společnosti Trikaya.

Průměrnou cenu volných bytů překvapivě táhnou nahoru žádané projekty v dlouho přehlížené lokalitě poblíž ulic Bratislavská a Cejl. Takzvaný brněnský Bronx se tak po letech stává nejdražší lokalitou města. Byty se tu nabízí s průměrnou cenou sahající ke 135 tisícům za metr, což je srovnatelné s cenami v Praze. Za třicetimetrový byt tu lidé zaplatí i 4,5 milionu korun. “Situace je poměrně paradoxní, protože tato lokalita donedávna nabízela dostupné nové byty v blízkosti centra. Předsudky problémové lokality potlačila větší dostupnost nemovitostí. Vysoký zájem ale v napja brněnském trhu rychle vyšrouboval ceny bytů i v této oblasti, a to navzdory očekávání nad celobrněnský průměr,” komentuje František Šudřich, obchodní ředitel společnosti Trikaya.

Průměrné ceny nových bytů Brno 2016-2021

Dvoupokojový byt za 6,8 milionu. Loni by za to byl byt 3+kk
V uplynulém čtvrtletí se nabídka v novostavbách rozrostla o ěř 300 bytů, což představuje nárůst o 20 procent. Zájemci tak mohou vybírat z celkem 574 bytů. Mezi nejnovější projekty patří výstavba v ulici Táborská se 118 byty a Rezidence Svratka se 179 byty. Ani tento dvacetiprocentní nárůst nabídky ale zatím nevedl ke zpomalení dramatického růstu cen. Pokud si dnes lidé hledají byt, který má obývací pokoj s kuchyňským koutem a jednu ložnici, musí očekávat cenu kolem 6,8 milionu korun. Za podobné peníze se ještě loni dal koupit byt se třemi pokoji.
Ceny nových brněnských bytů
Nemovitosti za Brnem zdražily za rok o polovinu
Alternativou pro bydlení přímo v Brně byly dlouhodobě byty v okrese Brno-venkov, které se loni prodávaly s cenou 64 tisíc za metr. I tam ale byty rychle zdražují a výjimkou nejsou ani rodinné domy a pozemky. Jen za poslední rok se tam ceny nových bytů vyšplhaly až o 50 procent, tedy na 95 tisíc korun za metr čtvereční. “Poptávka po bydlení v dostupné vzdálenosti od Brna je velká. Rodinný byt ve městě je z důvodu extrémně vysokých cen pro řadu obyvatel nedosažitelný cíl, a tak se uchylují za jeho hranice. Nyní se ale ukazuje, že enormní zájem zdražuje byty i v těchto oblastech,” ukončuje František Šudřich.

?

Cena za metr čtvereční je aktuálně v Brně o 30 procent vyšší než loni. Cena za metr čtvereční je aktuálně v Brně o 30 procent vyšší než loni

Brněnský magistrát spustil nový web o bydlení Brněnský magistrát spustil nový web o bydlení

Každá čtvrtá nemovitost je koupena z investičních důvodů Každá čtvrtá nemovitost je koupena z investičních důvodů

Zájem o byty nepolevuje. Některé se prodají dříve, než se dostanou do inzerce Zájem o byty nepolevuje. Některé se prodají dříve, než se dostanou do inzerce

Nové byty v Brně za rok zdražily o čtvrtinu Nové byty v Brně za rok zdražily o čtvrtinu

 

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama