(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Vyznejte se v energetických štítcích a šetřete náklady na elektřinu

Vyznejte se v energetických štítcích a šetřete náklady na elektřinu

Reklama
Reklama

23.11.2021 – V posledních měsících jsou ceny elektrické energie zdrojem každodenní diskuse i starostí mnoha spotřebitelů, kteří spoléhali na dodavatele levnější energie, kteří však nevydrželi tlak trhu a od svého podnikání odstoupili. Nové dodávky jsou pak pro spotřebitele dražší a dražší, nejen díky stoupajícím cenám energie vůbec, ale také kvůli inflaci a celkové situaci na finančním trhu. Mnoho domácností tak právě nyní hledá odpověď na otázku, jak ještě uspořit a neplýtvat energií.

Při koupi nemovitosti se zajímejte o energetický štítek budovy
“Energetický štítek”, neboli průkaz energetické náročnosti budovy (PENB), se vztahuje k jeho tepelně-izolačním vlastnostem, tedy především k tzv. obálce budovy. Je součástí tzv. energetického posudku, který hodnotí spotřebu energie při běžném provozu budovy. Jde především o energetické a finanční výdaje na vytápění, ohřev vody, osvětlení nebo třeba větrání. V případě, že kupujete nemovitost, štítek vám pomůže rychle a snadno zjistit, jak energeticky náročná tato nemovitost je. Můžete si tak snadno spočítat, na kolik vás vyjde po případné koupi její dlouhodobé užívání, či jaké náklady budete muset vynaložit na to, abyste energii uspořili.

V domácnosti zkontrolujte spotřebiče a jejich energetické štítky
Největší odběr mívají v domácnosti často používané spotřebiče, jako je pračka, myčka, lednice, mraznička. Ty hodně staré nemají energetické štítky a určitě stojí za to investovat do nových, podstatně úspornějších.

Energetický štítek zavedla Evropská unie v roce 1995 a slouží ke snazší orientaci v nabídce elektrických spotřebičů. Na štítku musí být uvedena hlavně energetická náročnost výrobku a roční spotřeba elektrické energie. Původní energetické štítky obsahovaly škálu písmen od A do G, přičemž skupina A byla ještě rozdělená na tři další energetické třídy: A+, A++, A+++, což bylo trochu matoucí. Spotřebitel si v dobré víře pořídil spotřebič třídy A+, aniž by mu došlo, že toto označení znamená třetí nejúspornější variantu. Tedy spíše průměrný a méně úsporný výrobek. To již neplatí.

Od března 2021 mají štítky v celé EU novou podobu. Jsou přehlednější a bude snadnější se v nich orientovat. Znaménko plus zmizelo a přešlo se pouze na označení písmeny A-G. Štítky navíc obsahují QR kódy, pomocí nichž se z mobilu dozví zákazník další užitečné informace o produktu. Například se povinně na štítku objeví údaje o spotřebě vody na každý mycí nebo prací cyklus, o skladovací kapacitě nebo o vydávaném hluku.

Nezapomeňte na funkci stand-by a svůj počítač
U počítačů, tiskáren, kopírek a další kancelářské techniky se můžeme setkat se značkou Energy Star, která označuje zařízení s nízkou spotřebou. Až si budete pořizovat nový počítač, můžete na to brát ohled. Většinu osobních počítačů lze nastavit tak, aby při nečinnosti spotřebovávaly co nejméně a samozřejmě nejlepší je vypínat. Jde hlavně o elektroniku: televize, videa, satelitní přijímače, hi-fi věže, počítače a tiskárny, faxy, kopírky, ale i mnoho druhů lampiček.

Spotřebiče tohoto typu mají totiž zabudovaný transformátor, který spotřebovává proud neustále. Je totiž trvale připojen k síti, protože vypínač je umístěn až za transformátorem. Tato klidová spotřeba je u starších spotřebičů až 20 W. U novějších je to obvykle 1 až 5 W. Zpravidla ale máme v domácnosti takových spotřebičů více a energii spotřebovávají nepřetržitě – celé dny a roky. Pokud je stand-by příkon přístrojů v celé domácnosti například 20 W, spotřebují za rok 175 kWh. Při současné ceně elektřiny okolo 5,80 Kč/kWh je to ěř 1 400 Kč. Přitom spotřebiče, které nemusejí být ve stand-by režimu, lze vypínat buď hlavním vypínačem, nebo společným vypínáním pomocí prodlužovacího kabelu s vypínačem zásuvek.

Spořit energii zvláště v zimních měsících, kdy je nedostatek světla, je velmi jednoduché. Chce to však všechny spotřebiče správně používat a neplýtvat tam, kde se dá ušetřit. I výměna žárovek za úsporné přinese za rok své ovoce.

?

Cenu nemovitosti ovlivňuje její technický stav. Jak výrazně? Cenu nemovitosti ovlivňuje její technický stav. Jak výrazně?

Při koupi nemovitosti nezapomeňte zkontrolovat stav elektroinstalace Při koupi nemovitosti nezapomeňte zkontrolovat stav elektroinstalace

Je lepší koupit byt před nebo po rekonstrukci? Je lepší koupit byt před nebo po rekonstrukci?

Za skrytou vadu nemovitosti lze považovat i hluk Za skrytou vadu nemovitosti lze považovat i hluk

Jaká nová dotační podpora čeká majitele a stavebníky rodinných domů? Jaká nová dotační podpora čeká majitele a stavebníky rodinných domů?

 

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama