(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Ceny energií ženou Čechy k investicím do úspornějšího bydlení

Ceny energií ženou Čechy k investicím do úspornějšího bydlení

Reklama
Reklama

13.6.2022 – Rostoucí ceny energií motivují Čechy k pořízení energeticky úspornějšího bydlení. Jen v letošním roce se chce z důvodu vysokých cen elektřiny, tepla i vody pustit do větších či menších úprav domácnosti každý desátý Čech. Více než třetina z nich přitom investuje do úsporných opatření nad půl milionu korun. Vyplynulo to z dubnového průzkumu Asociace českých stavebních spořitelen.

Ceny energií od loňského podzimu dramaticky rostou. Vedle strmého inflačního vývoje se do zvyšování cen pro domácnosti promítly navíc i ekonomické dopady válečného konfliktu na Ukrajině. Naděje na jejich pokles je v nedohlednu, nezbývá proto nic jiného než hledat úspory. Například v úpravách stávajícího bydlení.

“I když investice do úsporného bydlení představují často velký zásah do rodinného rozpočtu, obvykle se nakonec vyplatí. Nejen že zvýší pohodu bydlení, ale také v urči časovém horizontu přinesou návratnost vložených nákladů,” říká Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Podobně uvažuje 12 % Čechů, kteří letos plánují rekonstruovat s cílem snížit energetickou náročnost svých domácností. Nejčastěji přitom chtějí do úprav investovat více než půl milionu korun (37 %), necelá čtvrtina pak částku mezi 200 až 500 tisíci korunami. Patnáct procent oslovených počítá s investicí ve výši sto až dvě stě tisíc korun, 11 % pak hodlá provést opravy v hodnotě 50 až 100 tisíc korun. Zhruba pětina pak počítá, že pro rekonstrukci využijí i státem nabízené dotace.

Časté je právě pro rekonstrukce využití úvěru ze stavebního spoření. “Pokud uvažujeme o investicích do úsporných opatření, ale nemáme dost vlastních prostředků, je ideálním řešením úvěr od stavební spořitelny. Ten je úročen výrazně lépe, než klasické spotřebitelské úvěry a na rozdíl od hypoték je poskytován do výše zhruba dvou milionů korun bez nutnosti zajištění nemovitostí, což je pro řadu lidí v dnešní nejisté době významná výhoda,” uvedl Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

V době rostoucích úrokových sazeb může být tento způsob získání potřebných finančních prostředků rozhodující i fakt, že klienti stavebních spořitelen mají v podstatě zafixovanou úrokovou sazbu řádného úvěru ze stavebního spoření od doby uzavření smlouvy o stavebním spoření. Dnes si tak mohou půjčit za zhruba 4 % p. a.

Nejčastějším důvodem investic je zvýšení komfortu bydlení (51 %), a v těsném závěsu na druhém místě je to snaha ušetřit na energiích (49 %). Nejčastěji plánují zlepšení vnitřní či vnější tepelné izolace bytů a domů, výměnu kotle, kamen nebo tepelného čerpadla. Zájem je i o instalaci fotovoltaických panelů nebo zařízení na využití dešťové vody.

Poptávka po tepelných čerpadlech roste dlouhodobě a na podzim, po zvýšení cen energií, se skokově zvýšila nejen v Česku, ale prakticky v celé Evropě. Po ruské invazi na Ukrajinu nastal další dost dramatický skok v zájmu o čerpadla a poptávka je teď oproti loňskému jaru skoro desetinásobná,” upřesnil jednatel společnosti IVT Tepelná čerpadla Marek Bláha.

Zvýšení poptávky však znamená také další zvýšení cen a prodloužení čekacích lhůt, ať již na zboží, nebo jeho instalaci. Menší tepelná čerpadla, která se nejčastěji instalují do domů při rekonstrukci, momentálně na trhu nejsou, čekací doba se zatím odhaduje na půl roku.

Atraktivitu úsporných opatření zvyšuje možnost využití dotací v programu Nová zelená úsporám, jehož další etapa odstartovala loni na podzim.

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama