11.5.2010 – Je lepší koupit družstevní byt nebo byt v osobním vlastnictví? Je možné družstevní byt do osobního vlastnictví převést? Možná právě tyto a některé další otázky si pokládá mnoho zájemců o koupi bytu. Jaroslava Jírka z realitní kanceláře RE/MAX Alfa jsme se zeptali na ty nejzákladnější.
Jaký je rozdíl mezi koupí družstevního bytu a bytu v osobním vlastnictví?
“Družstevní byt není koupí. Je převodem členský práv a povinností s právem nájmu bytu za předem dohodnutou částku. Majitelem bytové jednotky na listu vlastnictví stále zůstává předmětné družstvo. Byt v osobním vlastnictví je skutečným prodejem bytu se zápisem nových majitelů do katastru nemovitostí.”
Jaká je možnost pozdějšího převodu bytu v družstevním vlastnictví na osobní vlastnictví? Dá se zjistit již při koupi, zda bude převod možný?
“Podmínkou převodu bytu v družstevním vlastnictví je vyplacení anuity (rovnoměrné splátky kupní ceny nemovitosti bývalému majiteli, například městu). Po vyplacení anuity nic nebrání převodu bytových jednotek do osobního vlastnictví na základě podaného prohlášení vlastníka na katastr nemovitostí. Kdy se budou bytové jednotky převádět do osobního vlastnictví, vědí na příslušném družstvu. Záleží na zůstatku částky anuity a rozhodnutí členské schůze družstevníků. Banky poskytují hypoteční úvěr i na byty v družstevním vlastnictví, pokud družstvo písemně potvrdí, že se budou byty převádět do osobního vlastnictví nejpozději do jednoho roku.”
Do jaké míry mohu o svém bytě rozhodovat a na co se musím ptát družstva? (myšleno prodej bytu, pronájem, rekonstrukce, atd.)
“Družstvo o převodu členských práv a povinností s právem nájmu bytu nerozhoduje. Družstvu se dohoda o převodu pouze dává prokazatelně na vědomí. Na druhé straně většina družstev má podmínku nahlášení skutečnosti, že byt budeme pronajímat. K rekonstrukčním pracím v bytě je potřeba souhlasu družstva.”
, EuroNet Media s.r.o.
Realitní slovník:
Družstevní byt – byt, který je ve vlastnictví družstva, ke kterému má člen družstva v rámci práv a povinností spojených s členstvím v družstvu právo nájmu.
Anuita – platba obsahující splátku i úrok v jedné částce. Tato částka je po celou sjednanou dobu stejná, mění se plynule poměr splátka: úrok. Zpočátku tvoří většinu částky úrok, poměr se posunuje ve prospěch splátek a na konci splatnosti tvoří většinu částky splátka a zbytek úrok.
Anuitní splácení – způsob splácení hypotečního úvěru, kdy klient splácí po celou dobu trvání závazku stále stejnou výši splátky. Anuitní splátka se vždy skládá ze dvou částí, z jistiny a z úroků. Vzájemný poměr těchto dvou částí se v čase mění.
Kompletní realitní slovník naleznete zde
Související články
- Jak postupovat při koupi rodinného domu
- V Ostravě je nedostatek bytů k pronájmu. Schází zejména malé byty
- Daň z nabytých nemovitostí se bude vypočítávat bez DPH
- Dva měsíce po sobě bankám klesají objemy hypoték. Proč?
- Zvýší ČNB zítra své sazby? A co to udělá se sazbami hypoték?
- Růst cen bytů se po 9 měsících zastavil